Graffovo kvarteto

undefinedpatří mezi přední česká kvarteta mladé generace. Vzniklo v roce 1997 na brněnské konzervatoři ve třídě primária Janáčkova kvarteta Miloše Vacka. Soubor již za dob studií na konzervatoři a HF JAMU získal celou řadu laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 – Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 –Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés". V roce 2008 získal soubor prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.

Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se od dob jeho studií na HF JAMU podílí Prof. Adolf Sýkora (člen legendární sestavy Janáčkova kvarteta) a v současné době také Prof. Jerry Horner (člen slavného amerického Fine Arts Quartet). Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan Škampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další.

Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů (Evropa, Amerika a také Afrika). Nahrávky souboru pořídily rozhlasové stanice nejen v Evropě, ale i v zámoří (Český, Slovenský, Chorvatský rozhlas, BBC atd.). Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD, z nichž dvě získala titul "Nahrávka měsíce" na prestižním britském hudebním portálu MusicWeb International. Soubor na svých koncertech vedle klasického kvartetního repertoáru provedl mnoho světových premiér děl soudobých českých, ale i zahraničních autorů (např. M. Štědroň, M. Slimáček, W. Schulze, H. Neumann, Páll P. Pálsson ad.). Významným počinem je uskutečnění světové koncertní premiéry zapomenutého "nultého" klavírního kvintetu Bohuslava Martinů. Toto dílo, rovněž ve světové premiéře natočil soubor na CD pro firmu Radioservis.

SMYČCOVÉ NÁSTROJE Komorní tvorba

Brno 19. - 25. 7. 2014

Zúčastnit se může profesionální či amatérský hudebník bez omezení věku.
Kurz je určen pro hráče, kteří se chtějí zdokonalit v interpretaci komorní hudby pro smyčcové nástroje.
Zúčastnit se může také ucelený komorní soubor libovolného nástrojového obsazení (s účastí smyčcových nástrojů).
Účastníci budou po dobu konání kurzu pracovat pod vedením členů Graffova kvarteta.

Kurz je určen jak uceleným souborům tak jednotlivcům, se kterými bude před zahájením kurzu s předstihem  domluven studovaný program dle nástrojového obsazení ostatních účastníků kurzu (v případě většího počtu zájemců bude dán přednost uceleným souborům).
Lekce budou probíhat denně od 19. 7. 2014 do 25. 7. 2014 ve zkušebně Divadla na Orlí  v Brně / Hudebně-dramatická laboratoř JAMU) v čase od 15:00 do 18:00 hod.

25. 7. 2014 se uskuteční hudební gala účastníků klavírního a smyčcového workshopu.

Doporučení pro mladé soubory s profesionální ambicí:
Studium děl českých skladatelů s důrazem na tvorbu Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka.

Doporučení pro amatérská kvarteta a ostatní účastníky:
Studium děl českých klasicistních autorů (notové materiály mohou být po domluvě poskytnuty předem).

Lektoři:
Členové Graffova kvarteta -
Štěpán Graffe, Lukáš Bednařík, Lukáš Cybulski, Michal Hreňo

Odkazy:
www.graffequartet.unas.cz
www.facebook.com/pages/GRAFFOVO-KVARTETO-GRAFFE-QUARTET/154351302685