Hygin Delimat

 Hygin Delimat 
Narozen v Polsku. Tanečník a choreograf na trase mezi Rakouskem a Polskem. Vystudoval současný tanec a taneční pedagogiku na Anton Bruckner Univerzitě v rakouském Linci. Jako tanečník spolupracoval s choreografy Rose Breuss, Elio Gervasi, Georg Blaschke, Willi Dorner, Johanna Roggan, Robert Clark, Liv O'Donoghue nebo Matjaz Faric. V roce  2013 obdržel stipendium DanceWEB. Od roku 2011 choreografuje sám. Získal umělecké rezidence a uvedl své choreografie v různých evropských městech: Klub Żak Gdańsk, Derida Dance Center Sofia, Michael Douglas Collective Cologne, RedSapata Tanzfabrik Linz, Butoh Festival Dublin, Monotanc Fesztival Budapest, ProART Festival Brno. Spolupracuje s umělci širokého žánrového rozpětí - současná kompozice, visual arts, new media. Ve své práci se orientuje na výzkum a filozofii somatických metod a urbanistických tanečních stylů, které rozvinul do osobního pohybového jazyka, který i vyučuje.

Gently Acrobatic (Contemporary intensive)

Taneční a pohybový workshop, který živě balancuje mezi technikou a praktikami zvířecích pohybů. Integrace obou těchto prvků vede ke svobodě projevu.
Gently Acrobatic je eklektické pohybové umění – místo toho, aby vycházelo z jedné základní pohybové disciplíny, kombinuje různé zdroje a nabízí velmi destilované znalosti ze současného tance, breakdance, triků, podlahové akrobacie a somatiky.
"Spíše než dogmaticky lpět na jednom konkrétním pohybovém umění, věřím ve spojování informací a vytváření současného, dokonale pohyblivého těla, kompatibilního s již existujícími pohybovými disciplínami."

Aktuální videa: https://www.instagram.com/higzbozon/

Více info: http://hygindelimat.com/workshops/

Hygin Delimat is a choreographer, curator, videographer, light designer and a dancer. He is the founder of the Body Architects, a performing arts company, the Craft Choreography, a presentation platform for contemporary dance in Vienna and the Mind Culture Podcast, a series of conversations with the Viennese and international dance artists. Hygin graduated in Movement Research (M.A.) and in Dance Pedagogy (M.A.) at Anton Bruckner University in Linz, Austria. As a dancer he performed for international choreographers including Rose Breuss, Elio Gervasi, Georg Blaschke, Willi Dorner, Robert Clark, Liv O'Donoghue, Juliette Villemin, or Matjaz Faric. Since 2013, he has focused on his own choreographic works. He received numerous artistic residencies and presented pieces in Europe (comissions for Wrocław Opera, Aura Dance Theatre Lithuania, architekturforum oberösterreich, residencies at Komuna/Warszawa, O Espaco Do Tempo, Eira/Voz Lisbon, Trois C-L Luxembourg, Klub Żak Gdańsk, Derida Dance Centre, artblau Braunschweig etc.), El Salvador, Mexico and Uganda. Hygin was a holder of the 2013 DanceWEB scholarship and multiple scholarships of Austrian Ministry of Culture (Startstipendium, Auslandsstipendium, Arbeitsstipendium). He won the 2018 Ciało/Umysł Festival Mixed Styles Dance Battle in Warsaw. In the area of movement research, Hygin integrates approaches and philosophies of contemporary dance, somatic methods and urban dance styles.

VIDEO ZDE

ProART FESTIVAL 2022

BRNO 15. - 18. 7.

Contemporary intensive

 rozvrh_Brno2022 

PŘIHLÁŠKA ZDE

Body as an architecture: contemporary-urban fusion floorwork

Od pohybové struktury ke kompozici. Workshop se zaměřuje na pole pohybového potenciálu - tvůrčí svobody - skrz uvědomění si hlavních principů tělesných funkcí: míry, osy, škály artikulace, úrovně napětí. Tento přístup je založen na praktikování jógy, Feldenkreis a Breakdance. Kolektivní pohyb a tzv. taneční rituál zde slouží k probuzení pozornosti a vnímání sebe skrz intergraci somatických a fyziologických přístupů. Plynulý tok cvičení pracuje s nervovým systémem, stabilizuje tělo a rozvíjí svalovou koordinaci ve snaze docílit i náročnějších pozic vzůru nohama či hlavou jako opěrným bodem. Prozkoumáme a procvičíme vícero pohybových kvalit a nových tanečních pozic či poloh. 

KMachniewicz_20141214_2014_SCKM_HyginDelimat_MG_13 _07B0502_zak_rezydencja_hygin_delimat_netsize 

Translating and composing

Workshop je výsledkem mé dosavadní choreografické práce ve smyslu estetiky "deformace těla". Sleduji tělesnou proměnu a tzv. překládání deformaci pohybových frází. Důraz kladu na inovativní tvůrčí a performativní stavy. Vytvoříme sólový materiál a etudy, vycházející z komponování, hledání alternativního, neznámého či "nezlozvykového" pohybu.

Hygin 4Hygin 3Hygin 2