Lenka Dusilová

 lenka dusilova 

Cesta zpěvačky a songwriterky Lenky Dusilové je neobvyklá a jedinečná. Lenka patřila na přelomu milénia ke skutečným hvězdám českého poprockového mainstreamu. Ze středního proudu hudební zábavy se ale v letech osobního zrání rozhodla odejít k osobnějšímu, vrstevnatějšímu stylu. Výsledek je překvapivý: přízeň mainstreamového publika neztratila, aby se zároveň stala ikonou odvážného, novátorského popu. Stylovou otevřenost a hráčskou erudici v něm rámuje Lenčin nezaměnitelný vokální projev.

Lenka Dusilová získala celkem šest výročních hudebních cen Anděl (českého ekvivalentu Grammy). Na scéně je aktivní od šestnácti let: energie, prožitek a výtečný vokál na ni rychle strhly pozornost. Jako host skupiny Lucie předskakovala Rolling Stones (1995) na gigantickém Strahovském stadionu v Praze. 

Do zralého období vstoupila s albem Mezi světy (2005) natočeného v San Francisku, které vyšlo i v US verzi. Písně začaly být dynamičtější, čerpaly z mnoha stylů a skvěle zúročovaly Lenčino napětí mezi extravertností a introvertností. Dusilová opustila jistoty české scény a vydala se na dlouhá zámořská turné od Aljašky po Kalifornii. Hledání nových spolupracovníků, kteří by sdíleli její vizi stylově otevřených písní, vyústilo v album Eternal Seekers (2008). S Dusilovou je natočil klarinetový kvartet Clarinet Factory s postminimalistickým, místy reichovským zvukem. Především se však v Eternal Seekers Dusilová potkala se skladatelkou a klavíristkou Beatou Hlavenkovou. Jejich spolupráce trvá dodnes.

Lenčin nejaktuálnější projekt Baromantika jako supergroup autorských osobností (Patrick Karpentski, Viliam Béreš) dnes mluví vlastním hudebním jazykem, který se pohybuje ve vřelých i chladných akusticko-elektronických krajinách. Vášeň a impulsívnost Dusilové, která často v ponoru do písně jakoby nevnímá okolní svět, jedinečně vyvažuje sofistikovaná, často kolektivně utvářená hudba.

Pro Lenku Dusilovou zůstává charakteristický přístup napříč kategoriemi. V samostatných sólových vystoupeních experimentuje s loop machine a rozšířenými vokálními technikami. S tanečním divadelním souborem Spitfire Company živě vystupuje v představení One Step Before The Fall (2012, stále na repertoáru), oceněném Herald Angel Award a dalšími prestižními cenami v několika zemích. (autor: Pavel Klus)

Diskografie:

Lenka Dusilová: Řeka (2020)

Lenka Dusilová & Baromantika: V hodině smrti (2014)

Lenka Dusilová & Baromantika: Live at Café v lese (2013)

Baromantika (2011)

Eternal Seekers (2008; Lenka Dusilová & Beata Hlavenková & Clarinet Factory )

Lenka Dusilová: Mezi světy (US version) (2006)

Lenka Dusilová: Mezi světy (2005)

Lenka Dusilová: UnEarthEd (US version) (2004)

Lenka Dusilová: Spatřit světlo světa (2002)

Lenka Dusilová: Lenka Dusilová (2000)

se skupinou Pusa: Pusa (1996)

se skupinou Sluníčko: Sluníčko (1994)

-----------------------------------------

ProART Festival 2024

Brno 22. - 23. 7 + 24. - 25. 7. 

Olomouc 27. 28. 10.

Kreativní hudebně-pěvěcká dílna

Co očekávat od času sdíleného se mnou?

Jestli sníte o vlastní cestě k hudební nezávislosti nebo hledáte vlastní hudební jazyk a vyjádření, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti. Pokusím se vás v krátkosti seznámit se svou hudební cestou a světem. Nechám vás nahlédnout do své jednoduché, ale funkční technické kuchyně či způsobu tvoření. Neočekávejte ode mě žádnou kompoziční ani technicky sofistikovanou nalejvárnu, ale spíše intuitivní experiment A improvizaci bez záruky, což k mé  osobnosti patří. 

Ráda bych si s vámi zazpívala. Tím, že některé moje skladby vznikají   díky loopstation, pokusili bychom se společně některé hlasové party rekonstruovat, zazpívat si je a dotáhnout do tvaru, se kterým budeme spokojeni. Ti, kteří se na to budou cítit, mohou se mnou v jedné z těchto skladeb vystoupit na večerním koncertu, který  proběhne ve stejný den workshopu.

Tento druh setkání pro mě bude zcela novou zkušeností a věřím, že nejen vy, ale i já se díky společné komunikaci něčemu novému naučím. Děkuji.

**Pozn.: Workshop je otevřen hudebním zvědavcům a hledačům, kteří mají za sebou nějakou základní pěveckou a hudební zkušenost.

PŘIHLÁŠKY ZDE