Josef Formánek

undefined Josef Formánek se narodil 16. června 1969 v Ústí nad Labem. Spolu s Miroslavem Urbánkem v roce 1992 založil geografický magazín Koktejl.

V  roce 1993 mystifikoval českou mediální scénu příjezdem falešného Woodyho Allena do České republiky. Stál též u zrodu časopisů Oceán, Everest, Fénix, Kleopatra, Říše divů a Nevěsta. Jako reportér procestoval více než třicet zemí světa.

V tropickém pralese na ostrově Siberut strávil několik měsíců a na podzim roku 2002 vystavoval mentawajské artefakty a své fotografie z ostrova v Národním muzeu v Praze v expozici Siberut – Oči duchů v rámci výstavy Tajemná Indonésie, kterou spolupořádal s Jiřím Hanzelkou, Miroslavem Zikmundem, Rudolfem Švaříčkem a Miloslavem Stinglem.

V červnu 2004 se Josefu Formánkovi podařilo za přítomnosti veřejnosti napsat za 11 hodin a 19 minut ve výloze knihkupectví svou druhou knihu nazvanou Létající jaguár. Nakladatel Ivo Železný ji za dalších necelých 12 hodin vydal a dodal do knihkupectví odKarlových Varů po Ostravu. Stala se tak nejrychleji napsanou, vytištěnou a rozdistribuovanou knihou na světě.

Svou první knihu psal Formánek naopak dlouho. Když po sedmi letech psaní jeho knižní debut Prsatý muž a  zloděj příběhů v  listopadu 2003 vyšel, vzbudil tento příběh o ďáblu a zázracích, které může potkat každý z nás, obrovský ohlas u čtenářů i kritiky. Dosud se ho prodalo přes 72 000 výtisků a vyšel už v 11. vydání. Tento román čeští čtenáři zároveň nominovali mezi svých 100 nejoblíbenějších knih v anketě Kniha mého srdce.

V roce 2005 po tsunami v Asii pomáhal Formánek jako dobrovolník na humanitární misi Červeného kříže v Acehu a na Siberutu.

Formánek žije v Malé Tatimerzi, nejmenší vesnici Českého středohoří. Má dceru Karolínu a kamaráda Dalibora Nesnídala, který kouzelně ilustroval jeho předchozí texty.

Na podzim 2008 mu vyšel román Mluviti pravdu, který byl inspirován skutečným příběhem jednoho neuvěřitelného lidského osudu. Knihu Umřel jsem v sobotu psal dva roky.

Více o něm najdete zde.

ProART Festival 2018

Kreativní psaní

Liberec, 16. - 17. 6.

Kurz kreativního psaní...  pro ty, jež si chtějí zkusit načrtnout vlastní povídku nebo dokonce napsat román. Lektor bude mluvit o svých zkušenostech, srovnávat přístupy různých autorů a společně s Vámi hledat cestu k objevení pocitů, jež vás mohou nastartovat na cestu... Přidá pár faktických a řemeslných rad. Texty účastníků dílny se budou společně hodnotit...  Ale zbytek je na Vás :)