Jitka Břízová

orten 2019 kaznice

ProART Festival Slavonice + Jičín

Současné divadlo a tanec s živou hudbou 

PŘIHLÁŠKY ZDE

Slavonice_rozvrh_2023   Jicin_rozvrh_2023 

Jsem houslistka a skladatelka. Miluji hru na housle. Vystupování je mojí vášní. Potřebuji vytvářet umělecké projekty a být v kontaktu s lidmi. Ráda vytvářím melodie.

Hrou na housle se zabývám od 6 let. Studovala jsem na Konzervatoři v Brně a prošla jsem mnoha hudebními styly i uskupeními - moravská lidová, klasická, židovská, latinskoamerická hudba, jazz, folk, new age. Hudební zkušenosti jsem sbírala už v průběhu studií v mnoha orchestrech i uskupeních (např. orchestr Národního divadla Brno i Praha, Brněnští komorní sólisté, židovský klezmer HaChucpa) a také v rámci angažmá v Orchesta Sinfónica de Yucatán v Mexiku. Působím jako houslistka, autorka hudby, učitelka, hudební manažerka, popularizátorka klasické hudby a produkční. Hrávám na soukromých akcích, koncertech, vernisážích, vytvářím své autorské projekty a spolupracuji s dalšími umělci i mimo hudební obor.

Všechny mé hudební aktivity, studia mne dovedly k vlastní tvorbě. Využívám všechny své zkušenosti z oblasti hudby a spojuji je do nových melodií, hudebních nápadů. Inspirací mi jsou postřehy ze všedních dnů - esence emocí, které si uchovávám v paměti a otevírám znovu k uměleckému zpracování na pódiu i doma u notového papíru. Tyto drobné prožitky mi v duchu vykreslí obrazy, které dál "maluji" smyčcem k poslechu. Velice ráda také tvořím z momentálních dojmů, z atmosféry v sále či na zadané téma či příběh.

Autorsky jsou mi velice blízké pořady, kde se snoubí více uměleckých směrů - hudba, tanec, poezie, výtvarné umění. Na takových pořadech spolupracuji s choreografem Martinem Dvořákem, a nově i s kostýmní výtvarnicí Jindrou Rychlou.

Projekty ve kterých jsem se podílela jako autorka hudby:

Krajina (mé) duše  - pro 2 housle a tanečníka (J. Břízová, V: Drahoňovský, M. Dvořák), 2017
Krajina mé duše -  verze s básněmi J. Skácela v podání Marty Vančurové a  tanečníka, 2 houslistů (J. Břízová, V. Drahoňovský, M. Dvořák), 2018
ORTEN 100 - básně J. Ortena pro herce (Daniel Krejčík), tanečníka (Martin Dvořák) a 2 houslisty (Jitka Břízová a Vojtěch Drahoňovský), 2019
KRAJINA - taneční představení z produkce Jindry Rychlé, choreografie M. Dvořák, hudba pro klavír a housle, 2021

Vždy jsem se nejraději věnovala komorní a orchestrální hudbě. Už během studií na konzervatoři jsem hrála v různých orchestrech. Po přestěhování z Brna do Jičína jsem hrála především komorní hudbu, v rámci Cyklu klasické hudby jsme vytvářeli programy, které pomohly tamějšímu publiku si najít cestu ke klasické hudbě. A to se povedlo.

Mé nejoblíbenější uskupení je houslové duo. Do roku 2017 jsem vystupovala s houslistou Ondřejem Koláčným, v letech 2017-2019 s Vojtěchem Drahoňovským (Houslové duo ECH). Ráda střídám hudební žánry a tak jsem působila například v jazzovém ansámblu s klavírem Piano Latino Jazz Poetry, folkovém duu s kytarou ŽENY, se zpěvem a klavírem (klasická hudba) s Triem Talia (se kterým občas vystupuji jako host doposud).

Tria, ve kterých se doplňují housle s klavírem a zpěvem jsou mi velmi blízká. Od studií spolupracuji se zpěvákem, režisérem, skladatelem a textařem Davidem Křížem. Společně jsme vytvořili 7 dílů hudební komedie pro děti ZŠ A co Vy, pane kolego?!, kterou jsme hráli i v Národním divadle Brno a Filharmonii Zlín. Vystupuji s ním na koncertech šansonové hudby. Píseň Svatební jsme společně natočili na jeho debutové CD.

Dlouhodobě spolupracuji s hudebním skladatelem Edgarem Omarem Rojasem Ruízem, se kterým jsem několik let hrála v ansámblu Vámonos jeho hudbu a novou mexickou tvorbu.

Latinsko-americké rytmy se do mne vepsaly díky pobytu v Mexiku a proto od roku 2018 působím v souboru Poesía de ritmo, kde kombinujeme argentinské tango ve vlastních aranžích s vlastními skladbami (housle, klavír a tanec).

Hudební akce organizuji...
Hudební management mi dává volnost v mých uměleckých aktivitách. Studovala jsem jej na Hudební fakultě Janáčkovy akademie v Brně. Mám za sebou 12 let zkušeností v oblasti hudby a organizace hudebních projektů všeho druhu. Je mi ctí domlouvat koncert klasické hudby pro kulturní instituci stejně jako pomáhat při výběru skladeb na svatební obřad. Spolupořádala jsemn7 let Cyklus klasické hudby v Jičíně, podílela jsem se na organizaci Hudebních interpretačních kurzech Opočno (12 ročníků). Nyní spolupracuji také se spolkem ProART. Zastupuji síť hudebníků po celé republice, které zprostředkovávám na soukromé akce - svatební obřady, firemní akce aj.
Hudba je mojí vášní i celoživotní výzvou.