Michal Sýkora

  DSC_5467 (1)  

Michal Sýkora (1971) je český spisovatel, literární teoretik a vysokoškolský pedagog. Debutoval v roce 2012 románem Případ pro exorcistu, jenž zahájil úspěšnou sérii s komisařkou Výrovou a na který navázaly další knihy Modré stíny (2013), Ještě není konec (2016), Pět mrtvých psů (2018) a Nejhorší obavy (2020, oceněno cenou Jiřího Marka pro nejlepší detektivní knihu roku). Sýkorovy romány se staly předlohou cyklu televizních minisérií Detektivové od Nejsvětější Trojice (2015–2019, scénáře Petr Jarchovský, režie Jan Hřebejk a Viktor Tauš), které vzbudily velký divácký a kritický ohlas a prodaly se i do zahraničí. Adaptace románu Ještě není konec nazvaná Vodník získala Českého lva za nejlepší televizní minisérii roku 2019.

Jeho knihy byly vydány také ve formě audioknih, byly přeloženy do několika jazyků, všechny byly adaptovány Českým rozhlasem v rámci cyklu Četba na pokračování. 

Povídka „Percy Thrillington“ byla zařazena do americké antologie českých žánrových povídek Prague Noir (2018). Další povídky se objevily v antologii Krvavý Bronx (2020) či v tematickém cyklu audiopovídek Českého rozhlasu Strašidelné léto (2021).

Kromě románů napsal Michal Sýkora spolu s Petrem Jarchovským pro Českou televizi scénář k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí (2021, ve výrobě)

Michal Sýkora je také autorem několika literárněvědných publikací, mj. monografií o Vladimiru Nabokovovi (2002, 2004) a Philipu Rothovi (2019).

ProART Festival 2024

Olomouc 25. - 28. 10.

Tvůrčí psaní 

Kurz si klade za cíl vést studenty k osvojení základních postupů a návyků pro vytvoření prozaického textu. Studenti budou obeznámeni se zákonitostmi tvůrčí práce a geneze textu. Kurz je postaven na průběžném plnění zadaných tvůrčích úkolů a na společné diskusi nad vytvořenými texty. Program kurzu se opírá o osvědčenou a ceněnou příručku Davida Morleyho - The Cambridge Introduction to Creative Writing (Cambridge University Press, 11. vydání z roku 2014)

Obsah: Základní postupy, jak napsat povídku 

Tvůrčí psaní a tvůrčí čtení
Diskuse nad vybranými uměleckými texty tematizujícími kreativní proces (Georges Perec - "Vzpomínám si", Lucia Berlinová - "Manuál pro uklízečky" a "Perspektiva" (ze sbírky Manuál pro uklízečky) a jejich využití pro vlastní tvorbu

Vlastní tvůrčí práce / plnění dílčích úkolů 

PŘIHLÁŠKA ZDE