Ladislav Polák

Polák

Umění vnímat umění a zachytit prchavé okamžiky ve fotografiích. Zažij proměnu obyčejné momentky v něco víc. Postihni energii, náladu, eleganci. Zrcadli duši. Přijď blíž sám k sobě i druhým. 

Na cestě za lepší fotkou pohybu a umění Ti budu průvodcem a pomocníkem. 

Na úplném začátku foto-dílny, než se vrhneme na focení, budeme mluvit. Mimo jiné i o světle a krátce se dotkneme i malířství a lekcí, které nám může dát. V diskusi se zamyslíme nad tím, co je to vlastně dobrá fotka.  Shrneme si základy a principy fotografie a postupně si připomeneme, jaké máme při focení kreativní možnosti.

Většinu doby budeme v několika blocích fotografovat umělce, především tanečníky a herce. Vyzkoušíme si jak svým individuálním a třeba i novým pohledem reflektovat to, co vidíme a zažíváme. Obrazně tak přijdeme blíž k sobě samým i k umění před námi.

Mezi těmito fotografickými bloky se podělíme o zkušenosti, úspěchy či překážky a do dalšího fotografického bloku se inspirujeme, jak to zkusit jinak. 

Vhodný/nutný je jakýkoliv fotoaparát, který ovládáš a který umožňuje nastavovat základní parametry jako je expoziční čas, clona, případně je možné měnit ohnisko objektivu a ISO. Nevylučují se tak pokročilé mobilní telefony. 

Na foto-dílně ProART Festivalu se snažíme udržet komorní počet účastníků, aby byla možná skutečná vzájemná interakce. Setkávají se zde fotografové s různými zkušenostmi jak co do směru, tak rozsahu. To považuji za zajímavé a obohacující i pro mne.

Těším se na viděnou, unikátní atmosféru i fotky, které společně vytvoříme

Ladislav  Polák, kalop.eu

Účastníci minulých foto-dílen, když byli po skončení elektronickou zprávou požádáni o zpětnou vazbu a náměty na zlepšení, napsali:

Adri:…kurz byl pro mě velmi přínosný – zaprvé dobře vysvětluješ pojmy a z těch ukázek z výtvarného umění jsem byla nadchnutá, zadruhé možnost si jít zafotit lidi v pohybu byla úžasná příležitost :) Tvoje lektorské vystupováni mi bylo velmi příjemné… Krásné fotky a dekuji velice za přínosný workshop! :)

Bára:Určitě byl skvělý individuální přístup. Věnoval jsi se každému z nás dle pokročilosti, a to díky tomu, že nás na workshopu nebylo dvacet. Dál jsem ocenila výklad teoretické stránky, opravdu to nebylo nudné, naopak mě to dodalo informace, které jsem od worshopu očekávala, a to se málo kdy stane. Nejlepší bylo, že jsme si nové informace šli ověřit do praxe, což ve svém životě studenta teď postrádám. Marně se snažím najít věci na vylepšení, ale opravdu mě nic nenapadá. Byla jsem opravdu maximálně spokojená.“

Marcela: „Pan Ladislav Polák má absolutně profesionální přístup k vedení kurzu fotografie. Věnoval se intenzivně a s velkou trpělivostí každému, kdo se tohoto kurzu zúčastnil. Samotný kutz mne obohatil o další oblast fotografování. Ráda vzpomínám na příjemnou atmosféru v kurzu a pana Poláka  mohu jako lektora vřele doporučit.

Medailon:

Ladislav Polák je srdcem i duší fotografem tance a elegantního pohybu. 

Fotí od dětství. Původně na středoformátový fotoaparát. Obvykle témata a objekty, za které ho prý rodiče hubovali, že plýtvá drahým filmovým materiálem. Fotografie mu tak byla na dlouhou dobu jen tlumeným a okrajovým zájmem.

Fotografii se začal znovu více věnovat až v digitální éře.S tancem a pohybem se v jeho fotografii setkáváme od roku 2010. O rok později se poprvé účastnil  ProART Festivalu.

Od té doby fotil mnoho představení, zkoušek, soutěží, či aranžovaných tanečních fotografií (Bodywork Company Dance Studios Cambridge; Studio 68 London; Eurovision Young Dancers; FINA Artistic Swimming World Series a další). 

Kromě současného tance zanechává v jeho tvorbě mimořádnou stopu především balet. A to ať jde o spolupráce v České republice, Polsku, Anglii, Austrálii (Victorian State Ballet, Melbourne) či jinde. Od roku 2014 je pravidelným fotografem prestižní International Ballet Masterclasses Darii Klimentové.

Ač móda není jeho primárním cílem, i tak jeho občasné fotografické práce z módních mol i mimo ně spadají do sféry jeho zájmu o elegantní pohyb. 

Přes celou tuto paletu disciplín zůstává ve středu jeho zájmu tanec a taneční divadlo. Lásku k tomuto tématu a zkušenosti v této oblasti čteme z jeho fotografií bez ohledu na to, zda jde o představení profesionálního divadla, amatérského souboru, nebo dětí z tanečního oboru ZUŠky.

S jeho fotografiemi se můžeme setkat ve velkém spektru publikací. Mimo jiné v knize Život na Špičkách (Daria Klimentová), v časopise Dance  Europe, Burda International, v oficiálním kalendáři či webu Českého svazu plaveckých sportů, ve vitrínách divadel a škol, na profilech řady umělců, módních návrhářů a v nespočtu plakátů a dalších reklamních materiálů tištěných i publikovaných on-line (od Česka, přes Švýcarsko po Tasmánii). 

A to vše zvládá jen ve chvílích volna při jiném povolání. Formálním vzděláním je totiž technik. Na otázku, zda je v oblasti fotografie samouk odpovídá: 

To bych neřekl. Bylo by to hrubě neuctivé ke všem těm autorům knih, lektorům kurzů, přednášejícím a mnoha skvělým umělcům, zejména tanečníkům, kteří mě učili a od kterých se stále učím. Sám bych tak daleko nedošel.

Ladislav k taneční fotce a oceněním dále říká:  

 „Od okamžiku, kdy jsem poprvé fotografoval tanec, mě okouzlil natolik, že toužím znovu a znovu zachycovat jeho eleganci, energii a tajemnost.

Taneční fotografie je samozřejmě i o klasických principech kompozice a technických a estetických pravidlech a poučkách, ale je i o něčem větším. Je o pocitech a emocích. O okamžiku zastaveném navždy. O okamžiku, ve kterém se zrcadlí to před tím i to potom. O okamžiku, který zní napořád.

Největším oceněním pro mě je, když s mou fotografií souzní sami tanečníci. Jak když mi Daria Klimentová napsala: „…úplně jste mě dostal. Opravdu nádhera!! Zobrazil jste to, co já cítím…“

ProART Festival 2024

BRNO 19. - 20. 7. 

OLOMOUC 26. - 27. 10.

Fotoworkshop

PŘIHLÁŠKA ZDE