Nir Ben Gal

undefined

Izraelský tanečník a choreograf od počátku kariéry působí jako jeden z choreografické dvojice Liat Dror a Nir Ben Gal. Tito dva choreografové vyrůstali v kibutzu v severním Izraeli. Tanec studovali na Jerusalem Academy of Dance and Music a dalších dvou letech na škole Kibbutz Contemporary Dance Company. Brzy po ukončení studia získali své první ocenění v Izraeli a byli mezi vítězi soutěže mladých choreografů v Kolíně nad Rýnem v Německu. V roce 1988 vyhráli hlavní cenu Grand Prix v Concours International de Choregraphique Bagnolet který byl nejdůležitější světovou soutěží pro mladé choreografy. Kromě vlastní práce a choreografie Liat a Nir také pracovali pro divadlo Haifa a Batsheva Dance Company.

1987 – Two Room Apartment choreografie měla premiéru na festivalu Dance Umbrella v Tel Avivu a vyhrála "Shades of Dance" ocenění ve témže roce.
1988 - Equus asinus (osli) - Popsáno břemeno každodenní práce. Dřina do vyčerpání. Minimalistické pojetí.
1990 - The Third Dance - Neobvyklý vlastní portrét dvou choreografů. Po neustálém sporu o dvoupokojový apartmán a dřině v Equus asinus, se nyní mohou těšit z jejich společného života.
Po uvedení Dvoupokojového apartmánu v Londýně, Robin Howard, zakladatel světově proslulé London Contemporary Dance Group pozval Liat a Nira aby vytvořili choreografii pro jeho company. Po Howardově smrti byla "Rikud" uvedena pro uctění jeho památky v The Place Theater v dubnu 1991.

1992 - Circles of Lust. První skupinová choreografie. Začalo budování Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company, která nestanovila podmínku hledání profesionálních tanečníků, ale spíše hledání talentovaných mladých lidí se silným charismatickým osobním projevem a mimořádnou uměleckou přizpůsobivostí.

Díla Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company

1993 – Figs
1994 – Anta Omri
1995 – The Land of Rape and Honey
1997 – Interrogation
1998 – Dance of Nothing

V roce 2000, poté, co duo Liat a Nir s představeními několik let cestovali světem, cítili, že je čas na změny. Liat a Nir založili rodinu. Zároveň viděli stresující, násilnou, a nekomunikativní politickou realitu Izraele, stejně jako tlaky, které svět tance přináší. Udělali zásadní rozhodnutí a přestěhovali se do Mitzpe Ramon, malé městečko v srdci pouště Negev. Pronajali tam opuštěný průmyslový hangár a pomalu a postupně jej změnili na kouzelný palác tance a harmonie, obklopený zelení. Pojmenovali ho Adama (znamená svět nebo země). Na chvíli oba dva ztratili kontakt se světem tance.
V tomto klidném místě Liat a Nir začali hledat zdroj lidského pohybu, který pokud není řízen subjektivní myslí, není tlačen do fyzického limitu, umožňuje tělu vytvořit něco jako skutečný a stabilní domov. Jejich práce se týkala spojení mezi každodenním životem a taneční kvalitou. Hangar Adama se stal domovem pro mnoho seminářů, zážitkových terapií a samozřejmě pro tanec, bez rozporu mezi odpočinkem a pohybem, ale spíše se silným poutem mezi nimi. Vyústěním tohoto období, bylo založení profesionální taneční skupiny. Pod střechou Adama najdete tři taneční studia a velký divadelní sál. Taneční škola Dance Adama a festivaly přitahují pokaždé více než 400 návštěvníků.
V roce 2012 Liat Dror a Nir Ben Gal vytvořili představení Up Chi Down Chi, které nyní představují na celém světě. V létě 2012 bylo také uvedeno na ProART festivalu v Brně i Praze za velké pozornosti široké veřejnosti, médií a Izraelské ambasády v Praze.
Další práce ZEN DANCE s hudbou Ivy Bittové byla uvedena v létě roku 2013 a uvedena také jako součást programu ProART Festivalu 2013. V tomto roce se představí s novým programem WAYS.

ProART Festival 2015

Praha 26. 7. - 1. 8. 2015

MODERNÍ REPERTOÁR + PARTNERING

PŘIHLÁŠKY WORKSHOPY ZDE