Iva Bittová

BYS4b7627_A8070_c_Standa_Merhout_Animal_Music

Iva Bittová se narodila v roce 1958 do muzikantské rodiny na severní Moravě v Bruntále. Maminka Ludmila ze slováckého kraje, byla učitelkou v mateřské škole a svůj čas věnovala zejména rodině a zpěvu. Tatínek Koloman Bitto, narozen na jižním Slovensku, kde se v době jeho dětství mluvilo převážně maďarským jazykem, byl tělem i duší muzikant hrající na mnoho nástrojů – na kontrabas, cimbál, kytaru a trumpetu i housle. Hrál v divadelnim orchestru v Opavě a později také v Rozhlasovém orchestru lidových nástrojů v Brně. Věnoval se klasické, lidové, ale i jazzové hudbě. Starší sestra Ida se věnuje zpěvu a vede mezinárodní školu hlasu v Bystré u Poličky. Její workshopy získaly jméno v celé Evropě. Založila také nadaci pro romské děti Miret. Mladší sestra Regina pracuje v kulturní oblasti v Luhačovicích. Po přípravě na Lidové škole umění v Opavě v oboru housle a balet byla přijata na Státní konzervatoř v Brně - obor hudebně-dramatický, jejíž studium ukončila maturitou. Již od prvního ročníku na škole se jí naskytla příležitost působit jako herečka a zpěvačka v avantgardnim divadle Husa na provázku v Brně. Získala tak velké zkušenosti nejen herecké; divadlo jezdilo se svým repertoárem po celém světě. V době studií natočila několik filmových rolí, a také mnoho rozhlasových i televizních snímků. Vážná nemoc Kolomana Bitto v jeho padesátém roce života znemožnila pokračování v jeho hudební práci. Po jeho předčasném odchodu se Iva Bittová rozhodla převzít muzikantskou štafetu a věnovat se naplno hudbě. Vrátila se zpět k houslím a navázala spolupráci s profesorem Rudolfem Šťastným, který byl tehdy primarius Moravského kvarteta. Jejich spolupráce trvala 30 let. Housle se staly jejím životním hnacím motorem a důležitým průvodcem cestou životem. V roce 2007 se Iva Bittová přestěhovala z Lelekovic u Brna do Spojených států do údolí Hudson Valley ve státě New York.V roce 2020 dostala americké občanství. Starší syn Matouš (1982) CZ se realizuje v managementu a Antonín (1991) CZ/US rozvíjí své hudební nadání v USA. Iva Bittová v roce 2015 ukončila studium na Akademii Staré Hudby / Hudební věda na Masarykově univerzitě v Brně a obdržela bakalářský diplom. V roce 2018 tamtéž v oboru muzikologie získala titul magistra.

Více ZDE

ProART Festival 2020

Mikulov 22. 7. 

Jičín 23. 7. 

Žingora Vocal School

(s Antonínem Fajtem)

Dílna je ukončena společným veřejným vystoupením s Ivou a Antonínem od 19:00 hod. v obou z měst.

Již mnoho desítek let kráčím svou cestou s houslema a hlasem. Setkání a proplétání s různými styly a tradicemi odlišných etnik je formou a reflexí mého dnešního hudebního i osobního vyjádření.

Mé hudební myšlenky jsou založeny na vnímání a naslouchání vnitřního hlasu a komunikaci s přírodou. K tomu je zapotřebí ticho, odpočatá mysl a pozitivní atmosféra. To vše pak lze přenést do hudební volné formy. Přes posluchače chci vyslat vibrace, nové rezonance a myšlenky dále do vesmíru. Zosobnění přítomnosti na koncertě je důležitá hodnota společného prožitku.

Mé přání je předat pozitivní energii každému jednotlivci v publiku, inspirovat a umět se také aspoň na chvíli vrátit do dětství, připomenout si naši bezprostřední hravost a smysl pro humor. Hudba nám přináší radost a pocit štěstí! To je to, co opravdu potřebujeme!

Antonín Fajt

Antonín Fajt is a Czech/US composer, pianist and electronic producer. Born in Brno, he moved to the U. S. at age 15. Drawing on his Moravian heritage and transient upbringing, his music explores for rhythmic and melodic nuances in folk song interpretation and translates them into an improvisational language informed by the American diasporic musical landscape. As a soloist, he likes to work with prepared piano, modified keyboards, and live sampling. His own bands include Mantis, a collaboration with Niloufar Shiri (Iran) and Ben Finley (Canada), and Window with Matt Norman and Carolyn Hietter.
He has composed for ensembles such as PUBLIQuartet (July, 2012), the American Symphony Orchestra (May, 2014), or the Da Capo Chamber Players (June, 2015). Outside of music, he’ s collaborated with the choreographer Martin Dvořák (Torches of Freedom, Ema Destinnová),
performance artist Serena Caffrey (Sitting, Facing; Tidal Body) and the theater director Jonathan Rosenberg (Moby Dick - Rehearsed). When in Czech Republic, he’s happy to join Iva Bittová, Vladimír Václavek and the rest of Čikori and Dunaj band as an occasional guest.
In the U. S., he’ s been fortunate to work with many musicians blending the line between musical practices, such as Tyshawn Sorey, Mazz Swift, and Lisa Haris (Banff, 2019) Nicole Mitchell and Lukas Ligeti (Irvine, 2019) Gyan Riley and Evan Ziporyn (MIT, 2016), Timothy Hill, George Mraz and others. Antonín is currently living in Los Angeles and studying at UC Irvine’s PhD program in Integrative Composition, Improvisation, and Technology. His dissertation is on the relationship between music and landscape.

PŘIHLÁŠKY WORKSHOPY ZDE

rozvrhy_proart_20203 rozvrhy_proart_20202