Iva Bittová

BYS4b7627_A8070_c_Standa_Merhout_Animal_Music

Iva Bittová se narodila v roce 1958 do muzikantské rodiny na severní Moravě v Bruntále. Maminka Ludmila ze slováckého kraje, byla učitelkou v mateřské škole a svůj čas věnovala zejména rodině a zpěvu. Tatínek Koloman Bitto, narozen na jižním Slovensku, kde se v době jeho dětství mluvilo převážně maďarským jazykem, byl tělem i duší muzikant hrající na mnoho nástrojů – na kontrabas, cimbál, kytaru a trumpetu i housle. Hrál v divadelnim orchestru v Opavě a později také v Rozhlasovém orchestru lidových nástrojů v Brně. Věnoval se klasické, lidové, ale i jazzové hudbě. Starší sestra Ida se věnuje zpěvu a vede mezinárodní školu hlasu v Bystré u Poličky. Její workshopy získaly jméno v celé Evropě. Založila také nadaci pro romské děti Miret. Mladší sestra Regina pracuje v kulturní oblasti v Luhačovicích. Po přípravě na Lidové škole umění v Opavě v oboru housle a balet byla přijata na Státní konzervatoř v Brně - obor hudebně-dramatický, jejíž studium ukončila maturitou. Již od prvního ročníku na škole se jí naskytla příležitost působit jako herečka a zpěvačka v avantgardnim divadle Husa na provázku v Brně. Získala tak velké zkušenosti nejen herecké; divadlo jezdilo se svým repertoárem po celém světě. V době studií natočila několik filmových rolí, a také mnoho rozhlasových i televizních snímků. Vážná nemoc Kolomana Bitto v jeho padesátém roce života znemožnila pokračování v jeho hudební práci. Po jeho předčasném odchodu se Iva Bittová rozhodla převzít muzikantskou štafetu a věnovat se naplno hudbě. Vrátila se zpět k houslím a navázala spolupráci s profesorem Rudolfem Šťastným, který byl tehdy primarius Moravského kvarteta. Jejich spolupráce trvala 30 let. Housle se staly jejím životním hnacím motorem a důležitým průvodcem cestou životem. V roce 2007 se Iva Bittová přestěhovala z Lelekovic u Brna do Spojených států do údolí Hudson Valley ve státě New York. V roce 2020 dostala americké občanství. Starší syn Matouš (1982) CZ se realizuje v managementu a Antonín (1991) CZ/US rozvíjí své hudební nadání v USA. Iva Bittová v roce 2015 ukončila studium na Akademii Staré Hudby / Hudební věda na Masarykově univerzitě v Brně a obdržela bakalářský diplom. V roce 2018 tamtéž v oboru muzikologie získala titul magistra.

https://www.zingora-vocal-school.com/
https://www.bittova.com/cs/iva-bittova-biografie/

Více ZDE

ProART Festival 2023

Olomouc_rozvrh_2023

Olomouc 30. 9. - 1. 10. 2023

Hudebně-hlasová kreativní dílna Žingora Voices

PŘIHLÁŠKY ZDE

Žingora Vocal School

Již mnoho desítek let kráčím svou cestou s houslema a hlasem. Setkání a proplétání s různými styly a tradicemi odlišných etnik je formou a reflexí mého dnešního hudebního i osobního vyjádření.

Mé hudební myšlenky jsou založeny na vnímání a naslouchání vnitřního hlasu a komunikaci s přírodou. K tomu je zapotřebí ticho, odpočatá mysl a pozitivní atmosféra. To vše pak lze přenést do hudební volné formy. Přes posluchače chci vyslat vibrace, nové rezonance a myšlenky dále do vesmíru. Zosobnění přítomnosti na koncertě je důležitá hodnota společného prožitku.

Mé přání je předat pozitivní energii každému jednotlivci v publiku, inspirovat a umět se také aspoň na chvíli vrátit do dětství, připomenout si naši bezprostřední hravost a smysl pro humor. Hudba nám přináší radost a pocit štěstí! To je to, co opravdu potřebujeme!