Petra Soukupová

 IMG_3176.JPG   

PETRA SOUKUPOVÁ (nar. 1982) vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU (2008).

Patří k nejúspěšnějším současným českým spisovatelkám. Dosud vydala jedenáct knih- sedm pro dospělé (K moři, Zmizet, Marta v roce vetřelce, Pod sněhem, Nejlepší pro všechny, Věci, na které nastal čas a Nikdo není sám) a čtyři pro děti (Bertík a čmuchadlo, Kdo zabil Snížka?, Klub divných dětí, Divné děti a smutná kočka). 

Je držitelkou řady ocenění (Ortenova cena 2008, Magnesia Litera 2010 Kniha roku) a nominací (např. Magnesia Litera 2018 ve dvou kategoriích). 

Její knihy byly přeloženy do více než deseti jazyků a vyšly např. v Itálii, Maďarsku, Polsku, Dánsku nebo ve Vietnamu. 

Napsala desítky povídek, které vyšly v mnoha antologiích  (např. nakladatelství Listen).

Za scénář K moři (podle vlastní stejnojmenné knihy) získala cenu Nadace Barrandov a RWE, za scénář Na krátko (podle vlastní knihy Zmizet) cenu Sazky za nerealizované scénáře. 

V roce 2018 vzniknul podle tohoto scénáře film Na krátko (režie Jakub Šmíd). 

Podílela se na scénářích několika seriálů, např. Comeback (2008- 2010), Kosmo (2016). 

Od roku 2011 do roku 2023 pracovala jako dramaturgyně dialogů seriálu Ulice, nyní tamtéž pracuje jako scenáristka.

ProART Festival 2024

Praha 28. - 31. 7.

Tvůrčí psaní

Ve svém workshopu pohovořím  o obecných pravidlech úspěšného (nejen) kreativního psaní (rutina, pravidelnost, příprava), jakož i o základních principech tvorby prozaického díla (jak napsat dobrou a funkční postavu, jak pracovat s rytmem, kompozicí, co je zápletka, jak rozvíjet téma, jak moc je důležitá pointa a samozřejmě zvolení vhodných jazykových prostředků a jejich využití). 

Studenti se tedy dozví, jak si já rozvrhuju práci, jak vypadá moje příprava, budu s nimi sílet své postupy a techniky, které mi pomohly napsat několik úspěšných knih. Nicméně hlavní cíl mého kurzu je, aby si každý pod mým vedením napsal krátkou povídku. Tomu bych se věnovala první tři dny (včetně důkladného rozboru). 

V závěrečné hodině bych ráda mluvila  o tom, jak se píše delší útvar, případně co dalšího obsahuje následné vydání knihy.

PŘIHLÁŠKA ZDE