Markéta Cukrová

 Markéta Cukrová.jpeg Mezzosopranistka Markéta Cukrová je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby. Pro neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy ve stylové interpretaci jí vynesly spolupráci s renomovanými soubory a orchestry (La Risonanza, Mala Punica, Les Muffatti, Collegium Marianum, Collegium Vocale Gent, Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal, Czech Ensemble Baroque, {OH} Orkiestra Historyczna, Česká Filharmonie, FOK, Vlámská filharmonie), s nimiž se podílela na víc než dvaceti nahrávkách.
Zájmu evropské odborné veřejnosti se těší snímek 8 italských árií J. D. Zelenky s Ensemble Tourbillon a Stabat Mater J. J. Ryby s orchestrem L’armonia terrena, který obdržel ocenění Diapason D’Or 2017. V loňském roce vyšlo CD s Moravskými dvojzpěvy Antonína Dvořáka za doprovodu skladatelova vlastního klavíru (Šaturová, Spurný). Z dalších aktivit má Markéta na svém kontě dramaturgii úspěšné přehlídky Baroko 2015 v regionech Západočeského kraje, součásti projektu Plzeň 2015 Evropské hlavní město kultury. Je překladatelkou knihy rozhovorů o technice a výuce zpěvu proslulé pedagožky Margreet Honig, která vyšla pod názvem Skutečný zpěv péčí organizace Zámek Liteň. Věnuje se rovněž pedagogické činnosti ve formě kurzů a lekcí, zaměřených na techniku zpěvu a interpretaci vokální hudby.
Vedle rozsáhlé koncertní činnosti se Markéta věnuje i divadelní práci. Za roli Dardana v Handelově opeře Amadigi di Gaula na Handelfestspiele v německém Göttingenu si vysloužila nadšené kritiky a pozvání festivalu k samostatnému recitálu. Následovala hostování na scénách Národních divadel v Košicích (Handel/Alcina), Brně (Martinů/Hry o Marii, Purcell/Dido a Aeneas, Saariaho/Láska na dálku, Rossini/Hrabě Ory, Offenbach/Hoffmannovy povídky), Praze (Monteverdi/Orfeo, Handel/ Rinaldo, Martinů/Julietta) a Ostravě (Britten/Zneuctění Lukrécie, Gluck/Iphigénie v Aulidě, Martinů/ Julietta). V uplynulých letech byla dvakrát nominována do úzkého výběru ankety Opery plus o nejlepšího operního pěvce sezóny. V roce 2018 byla nominována na cenu Thálie za roli Poutníka v inscenaci opery Láska na dálku, cenu Jantar pro umělce Moravskoslezského kraje za roli Biancy v inscenaci Zneuctění Lukrécie a cenu Prague Classic Awards za koncertní výkon.

www.marketacukrova.com

www.facebook.com/marketacukrova/

www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRQQHWwpTVjnneSgATYbSoJw

ProART Festival 2020

Operní dílna

Klavírní doprovod Ahmad Jafar Hedar

13. - 16. 7. BRNO

10:00 - 13:00 + 15:00 - 18:00 + koncert 16. 7. od 19:30 hod

rozvrhy_proart_2020

PŘIHLÁŠKY WORKSHOPY ZDE