IDA KELAROVÁ

407

(rozená Bittová) je nepřehlédnutelnou osobností současné evropské hudební scény.

Je z národnostně smíšené hudební rodiny – otec Koloman Bitto byl významný romský muzikant, původem z jižního Slovenska; matka Ludmila, učitelka v mateřské školce, pocházela ze Slovácka. Dětství prožila ve Vrbně pod Pradědem, Prešově , Opavě  a v Horných Salibách. Studovala LŠU v Opavě a na Janáčkově konzervatoři v Brně (studovala hru na klavír avioloncello).

Výčet jejích aktivit je skutečně rozsáhlý. Ida je uznávanou a respektovanou zpěvačkou, muzikantkou, sbormistryní, hudební aranžérkou a producentkou. Ve své práci vychází ze znalostí a zkušeností, jež načerpala ze své práce v západní Evropě, inspiruje se svými východními a romskými kořeny. Snad nejznámější je její více než dvacetiletá práce s lidmi a lidským hlasem pod hlavičkou školy ISHV (International School for Human Voice), kterou sama založila.

V letech 1975–1982 působila jako herečka a zpěvačka v Divadle na provázku v Brně. V roce 1982 se provdala a přestěhovala za manželem do  jižního Walesu. V roce 1985 se celá rodina odtěhovala do Dánska, kde začala koncertovat a učit romské písně. Později působila v Norsku , kde koncertovala a vyučovala hlavně za polárním kruhem a po několika letech se vrátila tentokrát do severního  Walesu. V roce 1998 se vrátila na trvalo do České republiky. V Bystrém na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas a spolek Miret. Organizuje mezinárodní workshopy, multietnické projekty, romský festival Gypsy Celebration na hradě Svojanov , a v různých zemích zakládá pěvecké sbory s repertoárem romských písní . Jeden z najúspěšnějších sborů Apsora vznikl z nezpěváků a vyšplhal se až na profesionální dráhu . V roce 1999 vytvořila spolu se svým nynějším partnerem Desideriem Duždem skupinu Romano Rat („Romská krev“), se kterou koncertovala po celém světě. V roce 2006 založila skupinu Jazz famelija, se kterou dodnes koncertuje a v roce 2011 založila romský děrský pěvecký sbor Čhavorenge , který dnes úspěšně spolupracuje s Českou filharmonií.

Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla v roce 2001 nominována na Českého lva.

Diskografie:

  • 1995  My home si where I am ( Můj domov je tam kde jsem já)
  • 1997 Ida Kelarová a hosté (Iva Bittová, Stella Chiweshe, Věra Bílá, Trio Bogura, Nasrin Pourhosseini, Equidad Bares)
  • 1997 Staré cikánské písně (v spolupráci s Věrou Bílou)
  • 1999 Ida Kelarová a Romano rat Gypsy Blood
  • 2000 Dadoro
  • 2002 Staré slzy
  • 2008 Jazz – DVD s Ivou Bittovou
  • 2009 Aven bachtale – s Duždou  (Dežo) Desideriem a Jazz Famelija
  • 2010 Romská balada – se Škampovým kvartetem
  • 2012 – Šunen savore – s Duždou (Dežo) Desideriem a Jazz Famelij

Filmografie:

Kaľi Čerchen

Giľaven

Vierka

Černobílý příběh

INFO

ProART Festival 2018

BRNO, 19. - 20. 7.

Hlasový workshop: Otevři svůj hlas

Tento workshop je věnován vám všem, kteří si nevěříte,  že zpívat umíte, vám všem, kteří jste si to nikdy na veřejnosti nezkusili, vám všem, kteří máte vnitřní potřebu a chuť si zazpívat.

Na tento workshop se může přihlásit každý z vás, kdo cítí hlubokou potřebu zazpívat si.
 Idin způsob otvírání a objevování lidského hlasu není vedený zájmem o dosáhnutí technické dokonalosti. Není to snaha jak krásněji, silněji a lépe zpívat. Zpívání a procítění písně je jen záminka k hledání toho hlasu v člověku, který nikdy nikdo neuslyší. Hlasu, který nás vede zpět k emocím. Především tam totiž Ida nachází základní zdroj života a lidské kreativity. 
Dílny jsou otevřeny pro každého, kdo má chuť projít přes neskutečnou sílu předsudků, zvyků, zlozvyků a hlavně strachem, který nám brání v tom, nadechnout se, otevřít se a zpívat.

Zazpívat si z plných plic je nejlepším lékem proti depresím a dodává sílu potřebnou k plnohodnotnému prožití života. Již dnes si lidé víc a víc uvědomují jakým důležitým lékem proti stresu a nemocem je samotný zpěv. Zpěv je důležitý pro vyjádření osobnosti a pomáhá uvolnit nakumulované emoce, které se v těle zadržují a proměňují v negativní energii.

Základním přesvědčením Idy Kelarové je, že každý umí zpívat. Problém Ida vidí v tom, že více a více lidí zpívat přestává a proto si také více a více lidí přestává věřit v tom, že 
zpívat umí. Každý má možnost si na workshopech Idy Kelarové zazpívat a inspirovat se její filozofií a její unikátní metodou. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost poznání třicetileté intenzivní 
práce s lidmi a lidským hlasem, které Ida zasvětila svůj život.

PŘIHLÁŠKY WORKSHOPY ZDE