IDA KELAROVÁ

407

(rozená Bittová) je nepřehlédnutelnou osobností současné evropské hudební scény.

Je z národnostně smíšené hudební rodiny – otec Koloman Bitto byl významný romský muzikant, původem z jižního Slovenska; matka Ludmila, učitelka v mateřské školce, pocházela ze Slovácka. Dětství prožila ve Vrbně pod Pradědem, Prešově , Opavě  a v Horných Salibách. Studovala LŠU v Opavě a na Janáčkově konzervatoři v Brně (studovala hru na klavír avioloncello).

Výčet jejích aktivit je skutečně rozsáhlý. Ida je uznávanou a respektovanou zpěvačkou, muzikantkou, sbormistryní, hudební aranžérkou a producentkou. Ve své práci vychází ze znalostí a zkušeností, jež načerpala ze své práce v západní Evropě, inspiruje se svými východními a romskými kořeny. Snad nejznámější je její více než dvacetiletá práce s lidmi a lidským hlasem pod hlavičkou školy ISHV (International School for Human Voice), kterou sama založila.

V letech 1975–1982 působila jako herečka a zpěvačka v Divadle na provázku v Brně. V roce 1982 se provdala a přestěhovala za manželem do  jižního Walesu. V roce 1985 se celá rodina odtěhovala do Dánska, kde začala koncertovat a učit romské písně. Později působila v Norsku , kde koncertovala a vyučovala hlavně za polárním kruhem a po několika letech se vrátila tentokrát do severního  Walesu. V roce 1998 se vrátila na trvalo do České republiky. V Bystrém na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas a spolek Miret. Organizuje mezinárodní workshopy, multietnické projekty, romský festival Gypsy Celebration na hradě Svojanov , a v různých zemích zakládá pěvecké sbory s repertoárem romských písní . Jeden z najúspěšnějších sborů Apsora vznikl z nezpěváků a vyšplhal se až na profesionální dráhu . V roce 1999 vytvořila spolu se svým nynějším partnerem Desideriem Duždem skupinu Romano Rat („Romská krev“), se kterou koncertovala po celém světě. V roce 2006 založila skupinu Jazz famelija, se kterou dodnes koncertuje a v roce 2011 založila romský děrský pěvecký sbor Čhavorenge , který dnes úspěšně spolupracuje s Českou filharmonií .

Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla v roce 2001 nominována na Českého lva.

Diskografie:

  • 1995  My home si where I am ( Můj domov je tam kde jsem já)
  • 1997 Ida Kelarová a hosté (Iva Bittová, Stella Chiweshe, Věra Bílá, Trio Bogura, Nasrin Pourhosseini, Equidad Bares)
  • 1997 Staré cikánské písně (v spolupráci s Věrou Bílou)
  • 1999 Ida Kelarová a Romano rat Gypsy Blood
  • 2000 Dadoro
  • 2002 Staré slzy
  • 2008 Jazz – DVD s Ivou Bittovou
  • 2009 Aven bachtale – s Duždou  (Dežo) Desideriem a Jazz Famelija
  • 2010 Romská balada – se Škampovým kvartetem
  • 2012 – Šunen savore – s Duždou (Dežo) Desideriem a Jazz Famelij

Filmografie:

Kaľi Čerchen

Giľaven

Vierka

Černobílý příběh

INFO

ProART Festival 2017

15. - 16. 7. Brno

Víkendový hlasový workshop

PŘIHLÁŠKY WORKSHOPY ZDE