Miřenka Čechová

Cechová

Miřenka Čechová je v současnosti jednou z nejvýraznějších představitelek tanečního a fyzického divadla, působící jak v Čechách, tak v zahraničí. Po absolutoriu na Taneční Konzervatoři v Praze v oboru klasický balet, vystudovala paralelně DAMU (Alternativní divadlo) a HAMU (Nonverbální divadlo), kde v roce 2012 obhájila doktorát v oblasti režie fyzického a mimického divadla. Během studia získala prestižní Fulbrightovo stipendium pro výzkum a pedagogickou činnost na American University ve Washingtonu DC, kde vůbec jako první vyučovala fyzické divadlo. Jako performerka má na svém kontě více než 18 celovečerních inscenací, jež mnohá, většinou autorská, získala významná zahraniční ocenění, např. S/He is Nancy Joe (The Best of Contemporary Dance 2012 by Washington Post, Herald Angel Award na Edinburském Fringe festivalu), The Voice of Anne Frank (Best of Overseas Production na Internatinal Arts Festivalu v Jižní Africe, Outstanding Performance Award na pražském Fringe festivalu, Best of Fringe na amsterodamském Fringe festivalu), Antiwords (cena Divadelních novin, Cena Next Wave festivalu, cena Skupovy Plzně), a mnohá další. Jako režisérka a choreografka vytvořila více než deset celovečerních inscenací, často v zahraničních koprodukcích, např. Sniper’s Lake (v koprodukci s Baerum Kulturhus v Norsku), Krevety á la Indigo (podpořené rezidencí v Brollin Schlos v Německu), FAiTH (podpořené rezidencí v Atlas Performing Art Center ve Washingtonu DC), Vernisáž (v produkci New Music Theater ve Washingtonu DC), nejnověji Lessons of Touch spolu s Jiřím Bartovancem, Vivisectic (v Center for Performance Research v Brooklynu a v Gibney Dance, New York). Její poslední režie patří operní produkci Opera and the French Revolution, pro níž byla oslovena americkým barokním orchestrem Opera Lafayette a byla uvedena v Rose Theatre Lincoln Center v New Yorku a v Lisner Auditoriu ve Washingtonu DC. Jako akademička vyučovala a přednášela na několika amerických univerzitách (American University ve Washingtonu DC, Tampa University na Floridě, Stephens Collage v Missouri a opakovaně působí na Mercerburg Academy v Pensylvánii jako choreografka a lektorka autorské tvorby). Je spoluzakladatelkou dvou divadelních skupin: Spitfire Company (spolu s P. Boháčem) a Tantehorse (spolu s R. Vizváry) a nepravidelně vede předmět Autorská tvorba na HAMU.

Více o MČ

ProART Festival 2020

Brno 16. - 19. 7.

Fyzické divadlo

Workshop vycházející z technik současného tance, tanečního divadla, fyzického divadla a performance, je zaměřený především pro účastníky se silným pohybovým základem, kteří cítí potřebu vykročit směrem k osobitému, autorskému a autentickému jevištnímu výrazu. Nejedná se výuku pohybové techniky, i když tělesný výraz je hlavním elementem práce, ale spíše o rozvíjení autorsko-choreografického uvažování, tvůrčího myšlení, fyzické expresivity a individuality. Účastníci jsou vybízeni k překračování vlastních limitů, překonávání bloků, k otvírání těla přicházejícím emocím, a směřováni k uvažování o tanci jako současném performativním umění.
Divadelní elementy prostoru, hlasu, jednání v situaci a budování charakteru jsou implementovány do pohybově-tanečního základu. Tanečník je v tomto workshopu chápán jako osobitý tvůrce, jehož zodpovědností je angažovaný přístup k vlastnímu tělu, stejně jako ke světu, v němž se pohybuje a z něhož vychází.

PŘIHLÁŠKY WORKSHOPY ZDE

rozvrhy_proart_2020