Jakub Čermák

Jakub Čermák

Režisér a herec, frontman uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích, dramaturg pražské kulturní sluje Venuše ve Švehlovce. 
Studoval FAMU a DAMU a nějak nic nedokončil. Jako herec působil pod vedením Miroslava Bambuška, Vandy Hybnerové, Lindy Straub, Howarda Lotkera nebo uměleckého šéfa De Peergroup Dirka Bruinisma. Díky stipendiu Nadace Roberta Bosche strávil rok ve Forum Freies Theater v Düsseldorfu, stal se posluchačem Via Negativa Lab režiséra Bojana Jablanovce v slovinské Lublani, byl účastníkem Mezinárodního fóra mladých festivalu Berliner Theatertreffen. 
Ve své režijní tvorbě se věnuje jak aktualizovaným přepisům klasických dramat (Makropulos anebo Čapek je mrtvý a Marty je kurva!, Naši furianti, 120 dnů Sodomy) tak dokumentárnímu a experimentálnímu divadlu (Milostný dopis ženě, kterou nemilujeme, Martyrium aneb Umění trpět, Kartografie pekla: Domov). 
Mimořádným počinem bylo první české představení s HIV pozitivními herci Pašije/ Fragmenty, které vzniklo pro festival Případ pro sociálku. Pro mezinárodní festival Divadlo v Plzni vytvořil dokumentární inscenaci Po tvých hrobech šlapu. V roce 2018 uvedl oceňované představení imerzivního divadla Bordel L'Amour, které vzniklo v česko-německé koprodukci a získalo nominaci na Cenu Divadelních novin. V pražské La Fabrice je uváděna jeho inscenace Úplného zatmění. Často křičí na herce a pak je mu to líto.

Více info zde

ProART Festival 2019

Valtice 22. - 27. 7.

Workshop autorského divadla s Jakubem Čermákem

Když o něco vroucně žádáte osud, měli byste být velmi konkrétní. Prozřetelnost má totiž specifický smysl pro humor. Co se stane, když se náš sen promění ve skutečnost, ale stane se tím naší noční můrou?

Režisér, autor, herec a performer Jakub Čermák, frontman uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích, se domnívá, že naše noční můry jsou možná ještě důležitější než naše toužebné sny. Budeme se tedy věnovat především jim. Minimálně z toho důvodu, že je lepší se realizovat svou noční můru v bezpečném prostředí jeviště než zažít totéž bez kontroly ve skutečném životě.

Workshop je určený všem zájemcům o autorské divadlo, kteří se nebojí zpracovávat vlastní příběhy, myšlenky, podněty nebo noční můry, pracovat se svým tělem, svými pocity. Je určen hercům, performerům, režisérům, dramaturgům, výtvarným uměcům, amatérům či profesionálům. Vítán je kdokoli, kdo je připraven vyjít ze své ulity a zažit něco mimořádného.

"Myslím, že samotná víra ve vlastní sny nestačí. Pokud se mi nějaký sen někdy vyplnil, nikdy to nebylo na základě skutečnosti, že bych ležel v posteli a fantazíroval. Ale pokud je náš sen a víra dost silná na to, abychom se z oné postele vykopali a začali na něm pracovat, pak se třeba splní. Takže zavřít oči, zasnít se... a pak makat, makat, makat. Já mám to štěstí, že i když dělám jako šroub, pořád dělám na něčem, co mě nesmírně baví. A to už je takový splněný sen."

rozvrh_VALTICE_proart_5

PŘIHLÁŠKY WORKSHOPY ZDE