Béla Földi

Umělecký ředitel Budapest Dance Theater
undefined Jako umělecký šéf, choreograf a jako učitel v každodenní praxi žije, pracuje a tvoří dodnes v Maďarsku, ale i v zahraničí. Kromě jeho Company rád vede lekce v různých tanečních kurzech. Míchá ve svých lekcích s jeho vlastní jedinečnou taneční technikou, s klasickou baletní techniku, technikou Limón a jazzdance stylu Raza Hammadi. Věří, že styl, který učí je vědomá technika s účinkem na energii tanečníka, která obohacuje schopnosti interpreta. Tvrdí, že lidské tělo je fyzikální fakt který funguje díky efektu energií.
Narodil se 14.července 1958 v Budapešti. Studoval klasický balet a moderní tanec v Maďarsku, později pokračoval po celé Evropě. Jeho mistři byli: Endre Jeszenszky (1975-1985), Raza Hammádí, Paříž (1985-1990), absolvoval workshopy slavných pedagogů jako, Milton Myers-Horton technika, Carlos Orta-Limón, Matt Mattoxová-jazz, Joe Alegado-Limón , Joseph Tmim-moderna.
Od roku 1987 vyučuje svůj styl (Itálie, Rakousko, Německo, Rusko), i když od roku 1991 se zaměřuje ve své práci v Maďarsku. V tomto roce založil vlastní skupinu moderního tance, Budapest Dance Theatre. Během své činnosti spolupracoval se světově proslulé maďarské a zahraniční choreografy, jako jsou: Pál Frenák, Tamás Juronics, Iván Marko, Gyula Berger, Raza Hammadi, Sean Curran, Gustavo Ramirez Sansano, Glenn van der Hoff, Neel Verdoorn, Amir Kolben, Krisztina de Chatel.
Kromě četných choreografií vytvořených za více než 20 let pro vlastní taneční skupinu, vždy klade velký důraz na školení tanečních umělců. V tomto oboru působí od roku 2010 v rámci vlastního vzdělávacího systému. Kromě toho, že je moderní tanec učí na maďarské taneční akademie.
Pravidelně vyučuje již mnoho let na International Dance Course festivalu v Budapešti spolu s mnoha slavnými a dobrými učiteli. Tento festival je jedním z nejznámějších a prestižních masterclass v Maďarsku.

Ocenění:
1999 Budapest Dance Theater vyhrává cenu (Dance Art Hungarian Professional Journal Award)
2001 Béla Földi získává Grade Stříbrný kříž za zásluhy Maďarské republiky
2002 Béla Földi je oceněn cenou Gyula Harangozó
2004 Národní Taneční divadlo Dance festival: Cena Diváků
2011 Maďarská taneční asociace: cena za přínos pro tanec, školství a vědu

Moderna

Brno 19.7. - 26.7. 2013

Béla jedinečně kombinuje prvky osobitého moderního tance s prvky klasického baletu a technikou-Limon. Podle jeho vlastní definici tanečního stylu, učí vědomé formování těla. Účinky energie, účinky počítání, a znalost a využívání fyzické pravidelnosti mezi lidskou postavu a ovlivňováním jeho síly. Nabízí anatomicky přirozený pohyb s maximálním využitím pro univerzálního tanečníka. Kromě své nepřetržité pedagogické činnosti Béla pravidelně pořádá mastercourses v zahraničí.