Pavla Horáková

Pavla Horáková.JPG

Pavla Horáková vystudovala obory překladatelství a tlumočnictví a serbistika na FF UK v Praze. Od roku 1997 překládá beletrii z angličtiny a srbštiny, mj. díla Kurta Vonneguta, Saula Bellowa či Iaina Bankse. V roce 2001 obdržela Tvůrčí odměnu Obce překladatelů a v roce 2016 překladatelskou cenu Muriel. Autorsky debutovala detektivní trilogií pro mladé čtenáře Tajemství HrobaříkůHrobaříci v podzámčí a Hrobaříci a Hrobaři. Editorsky se podílela na sbírce současného veršovaného folkloru Kecy v kleci, povídkami přispěla do antologií Všemi smyslyMé dětství v socialismu či Město mezi zelenými kopci. Povídky publikuje též časopisecky (Salon Práva, Respekt, Reportér, Dobrá adresa, Host); pro Český rozhlas Vltava napsala dvě minutové hry. Spolu s rozhlasovým kolegou J. Kamenem sestavila knižní koláž z korespondence, pamětí a deníků českých vojáků v 1. světové válce nazvanou Přišel befel od císaře pána (2015), již následovalo v roce 2018 pokračování s názvem Zum Befehl, pane lajtnant. V roce 2018 společně se Z. Dostálovou a A. Scheinostovou vydala štafetovou novelu Johana a svůj první román pro dospělé Teorie podivnosti, za nějž v roce 2019 získala cenu Magnesia Litera za prózu.

Připravuje pravidelné pořady pro Český rozhlas 3 – Vltava a spolupracuje i s anglickým vysíláním Českého rozhlasu 7. Věnuje se též redigování a výuce uměleckého překladu a literární publicistice.

ProART Festival 2020

Brno 17. - 19. 7.

Kreativní psaní

Vyslechněte si všechny rady a pak je klidně pusťte z hlavy, včetně této, protože cílem není dělat něco stejně jako ostatní. To, čím můžeme obohatit svět, je naše jedinečné vidění skutečnosti. Teprve když budeme sami bezvýhradně věřit svým snům, dokážeme o nich přesvědčit ostatní. A jakmile své představy pojmenujeme, můžou se začít uskutečňovat. Ze všeho nejdřív si ujasníme, proč chceme psát, co si přejeme sdělit, co ze sebe jsme ochotni druhým dát, jak dobře známe své postavy a co k nim cítíme. Nebudou chybět ani užitečné tipy z nakladatelské praxe, ale samozřejmě budeme hlavně psát.

rozvrhy_proart_2020

PŘIHLÁŠKY WORKSHOPY ZDE