STRING QUARTETS

undefinedFoto: Marek Procházka

Tanečně-divadelní inscenace

Inspirace třemi literárními díly autorů – Tolstoj / Z. Janáčková / Neruda – na pozadí tří smyčcových kvartetů skladatelů – Janáček / Ištvan – v současném jevištním zpracování choreografů Martina Dvořáka a Isiry Makuloluwe. Taneční večer, jenž v sobě propojuje několik uměleckých reflexí, konceptů a dějinných okolností, balancuje na „strunách“ času a hledá vazby a souvislosti mezi dílem, autorem a jejich působením na diváka.

Námět: L. N. Tolstoj, Z. Janáčková, J. Neruda

Hudba: Leoš Janáček (I. smyčcový kvartet – Kreutzerova sonáta + II. smyčcový kvartet – Listy důvěrné) a Miloslav Ištvan (smyčcový kvartet – 1951)

Režie a choreografie: Martin Dvořák a Isira Makuloluwe

Kostýmy a scéna: Jindra Rychlá a Martin Dvořák

Světelný design: Martin Dvořák, Isira Makuloluwe a Roman Jajčík

Interpretace živé hudby: Graffovo kvarteto

Účinkují: Irene Bauer, Martin Dvořák, Alena Pajasová, Mirka Prokešová a Robin Sobek

Produkce: ProART o.s. (Jana Stanulová a Karolína Bulínová)

VIDEO Ištvan: 1951

Review Varšava

Celý příběh započal v roce 1889, kdy na popud Beethovenovy skladby pro housle a klavír (z roku 1803) napsal Tolstoj sexuální novelu se stejným názvem – Kreutzerova sonáta. Inspirován tímto skandálním textem dokončil Janáček o 34 let později svůj první smyčcový kvartet také pod stejným názvem. Tato tři díla jsme spojili v jeden jevištní celek v roce 2011 pod titulem Beethoven-Tolstoj-Janáček: Kreutzer Sonata.

Projektem String Quartets se nyní vracíme k Leoši Janáčkovi a k jeho prvnímu i druhému smyčcovému kvartetu – Listům důvěrným, jež vznikly v roce 1928, v roce skladatelova úmrtí. Ve smyslu tématické návaznosti otevírá celý večer první kvartet – Kreutzerova sonáta, který je však rozvinut o druhé Janáčkovo dílo věnované jeho životní múze Kamile Stösslové. Stavebním kamenem a inspiračním zdrojem této části se však nestává pouze Janáčkův vášnivý vztah k provdané ženě, ale také bolestné vzpomínky jeho ženy Zdenky, sepsané Marií Trkanovou počátkem 30. let minulého století. Tento citový rozpor několika osob je tvůrčí silou pro vznik Dvořákovy choreografické práce pro čtyři tanečníky, jež nemá být ani čistě narativním ani pouze abstraktním pohybovým kusem.

Večer uzavírá kvartet moderního skladatele Miloslava Ištvana, který se narodil v roce Janáčkovy smrti a může být vnímán za jednoho z jeho pomyslných pokračovatelů. Brněnské Graffovo kvarteto je hudebním tělesem, které celý večer hudebně doprovází a bezpochyby spoluvytváří. Tvůrcem třetí části je choreograf Isira Makuloluwe ze Srí Lanky, který k těmto neznámým českým hudebním kořenům hledal novou cestu. Tou se mu stala povídka národního klasika Jana Nerudy z roku 1876 – U tří lilií. Tu Makuloluwe přetváří v čistý pohybový abstraktní tvar, kde jsou však emoce interpretů zásadním sdělovacím prostředkem.

„Všechna literární, hudební i choreografická díla tohoto večera vznikala v odlišných časových obdobích a za jiných okolností. Naší snahou je najít mezi nimi prvky, které je spojují. Publikum tedy nesleduje ani lineární jevištní příběh s jasným začátkem a koncem, ani tři na sobě nezávislá díla. Je čistě na fantazii diváka, které obrazy a vzájemné souvislosti v našem večeru odkryje. Pouze jedno je zřejmé, že tyto vazby tu existují stejně jako struny houslí, violy a cella. Ty struny k sobě pomyslně poutají emoce, myšlenky a energie lidí žijících a tvořících v odlišných dobách. Uzavírají je do imaginárního kruhu ‚pomíjivé‛ umělecké tvorby, ze kterého je může teprve čas proměnit v relativní pozemskou věčnost a ‚trvalý‛ umělecký odkaz pro nás i naše pokolení.“ MD

Reprízy 2013

19. 10. Bratislava / Bratislava v pohybe / Elledanse - Dom T&D (9. repríza)

14. 10. Řím / Itálie / Che Danza Vuoi 2013 / Teatro Greco

31. 7. Praha / ProART Festival / NoD

21. 7. Brno / ProART Festival / DnO

30. 6. Varšava / Polsko / Festival Zawirowania INFO

Premiéra a reprízy 2012

16. 12. od 19:30h Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř JAMU, Brno / dno@jamu.cz

15. 12. od 20:00h Elledanse - Dom T&D, Bratislava / info@elledanse.sk

14. 12. od 19:30h Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř JAMU, brněnská premiéra / dno@jamu.cz

9. 12. od 19:30h Divadlo Rokoko, Praha – premiéra String Quartets 

14. 10. - 9. Kalászi Kortárs Tánctalálkozó - Duna Táncmuhely / Budapest - Budakalasz, Maďarsko /

– Ištvan: 1951

1. 10. Sukkot Festival, Hangar Adama, Mitzpe Ramon, Izrael – Ištvan: 1951

4. 8. Praha, NoD Roxy – Ištvan: 1951 – pražská premiéra

27. 7. Brno, Divadlo Bolka Polívky – Ištvan: 1951 – první uvedení

Za finanční podpory: statutárního města Brna, Státního fondu Kultury ČR, Nadace Život umělce a Nadace Leoše Janáčka

undefined

"...S Listy důvěrnými se tanečníci, každý s každým, doslova zaplétají. Jejich těla jsou propojována a odpojována, tažena a smýkána, omotávána a odmotávána, spoutávána a odpoutávána tenkou bílou gumou. Jednotlivé vztahy nabývají na intenzitě, jsou zviditelňovány prostřednictvím jednoduché rekvizity, která umožňuje vyjevit všemožné variace a kombinace mezilidských vztahů..." Kateřina Lahodová (Kulturissimo)

FOTOGRAFIE:

Martin Babic ZDE

Richard a Maria Kirchner ZDE

Martin Šandera ZDE

Ladislav Polák ZDE

undefined

undefined

undefined
undefinedFoto: Marek Procházka