HOLAN_Vanutí

Holan--4.JPGFoto: Oskar Stolín

Poetické obrazy lidského života ve verších Vladimíra Holana.

Multižánrový scénický projekt věnovaný významnému českému básníkovi 20. století.

Poezie jako hudba, tanec jako poezie, hudba jako tanec.

Inspirace tvorbou jednoho z největších básníků české literatury pro současné tvůrce – Martin Dvořák (režie, choreografie) a Gabriela Vermelho (hudba, zpěv) ve scénickém pojetí s hercem a performerem Rostislavem Novákem. ProART se ve své tvorbě zaměřuje na básnický odkaz českých autorů. V minulosti již vznikla díla inspirována Ivanem Blatným, Janem Skácelem a Jiřím Ortenem. Ve spolupráci s Werichovou vilou, kde Holan dlouhá léta žil a pracoval, vznikl i tento projekt jako současná hommage na jeho dílo a básnický odkaz. Holanovu tvorbu můžeme označit za existenciální, meditativní a spirituální. Překračuje dobu, ve které vznikla a tím i dobu dnešní – zrychlenou, konzumní, nestálou, povrchní…

Režie, scénář, choreografie, taneční interpretace: Martin Dvořák

Hudba, pěvecká interpretace: Gabriela Vermelho

Recitace, herecká interpretace: Rostislav Novák st.

Scénografie: Jan Pražan

Spolupráce na scénáři, autorská poezie: Radovan Voříšek

Režijní asistence: Míla Šturc

Produkce: Dominika Černá, Daniela Hrdová

Fotografie: Oskar Stolín, Mila Vašíčková

Kamera a online přenos: Martin Vágner

Světelný design: František Kumhala, Vojtěch Kopta

Uvedení 2022:

7. 2. PRAHA, Werichova vila 

11. 4. PRAHA, Werichova vila 

20. 7. BRNO, Káznice (v rámci ProART Festivalu)

3. 9. OLOMOUC, Telegraph (v rámci ProART Festivalu)

Uvedení 2021:

BRNO, Vila Loew Beer: premiérové uvedení s diváky

29. 5. 21:00 a 19. 6. 20:00

PRAHA, Werichova vila: premiéra s diváky

28. 6. 20:00, 24. 8. 20:00, 27. 10. 19:30

PLZEŇ, Moving Station v rámci ProART Festivalu

10. 7. 20:00

JIČÍN, Valdštejnská lodžie v rámci ProART Festivalu

13. 7. 20:00

Uvedení ONLINE 2020:

PRAHA, Werichova vila:

25. 11. 20:00 online premiéra z Werichovy vily

4. 12. 21:00 online repríza z Werichovy vily

28. 12. 18:00 online repríza z Werichovy vily

BRNO, Vila Loew Beer:

11. 12. 20:00 online brněnská premiéra

19. + 20. 12. online brněnská repríza

Projekt se zaměřuje ve své estetice a jevištním uchopení na inscenování vizuálně-pohybových a hudebně-činoherních obrazů z Holanovy poezie, ale i nových původních textů, vzniklých jako reakce na práci Holanovu. Hudební skladatelka a zpěvačka naopak uchopila Holanovu tvorbu do svých rukou a vytvořila hudební materiál, který prochází navozenou literární „dějovou“ linkou, či lépe řečeno scénickým konceptem. Třetí složka je choreografická, reagující na podněty hudby, zpěvu i textu. Autorem literární části je Radovan Voříšek. Nejdůležitější je vzájemné propojení a vlivy jednotlivých složek na sebe.

"Holanovský večer je celý jaksi laskavější, a přesto, že se snaží diváka vést do nitra a k zastavení, je to jemné pozvání do světa poetických obrazů, jež nezneklidňuje a už vůbec není direktivní. Konec konců i v pohybu jsou všichni interpreti méně zasaženi kontrakcí stahující do nitra, a více pracují s energií směrem k divákovi." RECENZE OPERA+ 12. 7. 2021

Holan-5096.JPGHolan-5342.JPGHolan-5131.JPG
Holan--2.JPGHolan-5405.JPGHolan-.JPG Foto: Oskar Stolín

Projekt je uváděn v Brně ve vile Loew-Beer a v Praze ve Werichově vile. Navazuje tak např. na odkaz zaniknuvší Lyry Pragensis či původní dramaturgii divadelní kavárny Viola poněkud současnější alternativnější formou.

Vladimír Holan (16. září 1905, Praha – 31. března, 1980 tamtéž) byl jeden z nejvýznamnějších českých básníků a překladatelů 20. století. Autor intelektuálně náročné reflexivní a meditativní poezie osobitých imaginativních obrazů, nezřídka používající vlastní jazykové novotvary.

Je pro něj typická enigmatičnost, spekulativnost, meditativnost, spirituálnost, vědomí tragiky života, pohrdání hedonismem, často lapidární gnómičnost; přístupnost veršů je snížena častými intertextovými, zejména kulturněhistorickými aluzemi. Básník Josef Hora jej nazval "alchymikem slova".

Holanovo žánrové rozpětí bylo mimořádné, proto se zabýváme díly převážně lyricky abstraktními, které nechávají dostatek prostoru pro představivost divákovu i fantazii tvůrců. Nejde nám o doslovné převádění a kopírování, ale o obrazovou, taneční a hudební reflexi jeho textů. V užším výběru stály sbírky – Vanutí, Oblouk, Kameni, přicházíš, Strach, Bolest.

Projekt můžeme žánrově označit za hudební divadlo v nedivadelním prostoru. Werichovu vilu i vilu Loew Beer v Brně již ProART Company využila k uvedení projektů ORTEN_100 Ohnice nebo W. S. Sonety, které se setkaly s příznivým ohlasem diváků, kritiky i médií a byly uvedeny v desítkách repríz po celé ČR i za hranicemi.

OB38985a_holan

„Vzájemné prostupování se výkonů všech čtyř účinkujících je velmi vzácnou symbiózou. ProART se podařilo vyhnout patosu a vytvořit poeticko-dramatickou koláž, v níž slovo dotváří hudba, hudba tanec a tanec slovo... Soubor ProART předvádí typ tvorby s velkým výpovědním potenciálem. A i když takto zhmotňovaná poezie není pro každého a premiéra se konala jen v komorním obsazení publika, mají podobné projekty i pro tak úzké divácké spektrum nezpochybnitelný význam.“ (Brno – město hudby)

Na tento projekt navazujeme a podobným konceptem scénicky zpřístupňujeme osobnost Vladimíra Holana. Jde o artistní nezávislý projekt bez komerčních atributů. Potkávají se v něm tři špičkoví interpreti, aby zhodnotili své dosavadní zkušenosti s poezií a přinesli na české jeviště stále ojedinělou formu multižánrového divadla v sevření slova, hudby, zpěvu, tance a pohybu. Každý z interpretů je nucen vyjít ze své komfortní zóny a pokusit se přinést odlišný pohled na již zažité interpretační postupy.

Tvůrčí koncept zahrnuje výběr Holanovy poezie, posléze hudební zpracování, choreografickou práci, nově vzniklý původní text od současného autora vycházející z osobnosti Holana a posléze propojení všech složek ve finální tvar a zasazení do původních prostor.

DSC_2665DSC_2683DSC_2719 

DSC_2818 (1)DSC_2907_1DSC_2908_1Foto: Mila Vašíčková

preHolan   (12).JPGpreHolan   (14).JPGpreHolan   (16).JPG 

preHolan   (18).JPGpreHolan   (2).JPGpreHolan   (20).JPGFoto: Oskar Stolín

FOTO Mila Vašíčková ProART Festival 2022 BRNO ZDE

Mediální ohlasy:

Česká televize - Události v kultuře 25. 11. 2020

Česká televize - Události 25. 11. 2020

Česká televize - Studio ČT24 1. 12. 2020

Opera+ 12. 7. 2021

"I kdyby divák nehověl modernímu tanci, nebo mu jeho hranice naopak už dávno nestačily, pohovoří si s básníky. Pocty slavným literátům zřejmě osloví úzké publikum, které poezii vyhledává a s nadšením se chopí každé příležitosti, kdy ji může zažít na jevišti. Asi si nemůžeme představit, že jsou velkou osvětou, která přitáhne diváka zcela nového a literaturou a uměním nepolíbeného, i tak by to ale mohla být příležitost k seznámení: místo vložení knihy do ruky a Čti si zajít na představení. A nový čtenář bude na světě… Rozhodně jde o smysluplné projekty a ProART má zkrátka svou pevnou a vyprofilovanou linii. Záměrně vytváří pro diváka komfortní prostředí bez útoku na jeho estetické cítění..." Lucie Kocourková, Opera+

Divadelní noviny 26. 6. 2021

"Šeptám: Nádherné představení.

Múza špitá: Bravo.

Opatrně se ubírám k východu z vily. Šourám se ulicí. Je teplo. Musím dávat pozor, abych nezakopnul." Jaroslav Tuček, Divadelní noviny

Holan-5478.JPGFoto: Oskar Stolín

"Někomu obcházkou, jinému přímo…

Někomu žal i radost, jinému jenom strast…

Pokoř se, nereptej, neptej se proč, nelze jinak, budeš básníkem i po smrti."

Projekt je realizován s finanční podporou: hl. m. Prahy, st. m. Brna, Státního fondu kultury, městských částí Prahy 1 a Brno-střed