Příběh vojáka

Pribeh_vojaka-0366Foto: Marek Procházka

První premiérou ProART Company v roce 2012 je ve spolupráci s Filharmonií Brno - Příběh vojáka Igora Stravinského s textem Charlese Ferdinanda Ramuze.

PREMIÉRA

19. a 20. 1. 2012 19:30 Besední dům v Brně

Pod taktovkou šéfdirigenta Aleksandera Markoviče se v režii a choreografii Martina Dvořáka představí:

Michal Matěj - Voják
Aleš Slanina - Vypravěč
Aneta Majerová - Princezna
Martin Dvořák - Ďábel

Nejen pohádkový příběh o cestě Vojáka a jeho dobrodružstvích s Ďáblem, Vypravěčem a Princeznou nás poučí, že ...

"Nelze být zároveň tím, kdo jsi byl. Musíš si vabrat, jak chceš žít: je zakázáno všecko mít. Štěstí je jedno jediné, nemáš žádné, když chceš mít štěstí dvě... jen věci nitra, nepotřebuješ víc."

Pribeh_vojaka-0389Pribeh_vojaka-0462Pribeh_vojaka-0477 

Pribeh_vojaka-0543Pribeh_vojaka-0555Pribeh_vojaka-0634 
Pribeh_vojaka-0661Pribeh_vojaka-0669Pribeh_vojaka-0703Foto: Marek Procházka

Fotogalerie ZDE

Videoreportáž ZDE

Video ZDE

Company ProART se za svou sedmiletou dobu existence pokouší bořit hranice mezi uměleckými žánry. Tentokrát ve spolupráci s Filharmonií Brno a dirigentem Aleksanderem Markovičem nastudoval choreograf Martin Dvořák taneční pantomimu Igora Stravinského - Příběh vojáka. Tato skladba pro 7 nástrojů byla premiérově uvedena v Lausanne roku 1918, tedy v závěru I. světové války. Stravinský je tu silně ovlivněn jazzovou hudbou a znamená to jistý milník v jeho dosavadní tvorbě. Námět nalezl v ruských bajkách.

„Toto netradiční dílo pracuje s hudebními plochami a mluveným textem tak přirozeně, až je vlastně nemožné ho jednoznačně žánrově zařadit. Původně byl Příběh vojáka zamýšlen jako pojizdné hudební divadlo pro dva herce a dva tanečníky. Dnes je nejčastěji inscenován jako koncert pro komorní orchestr a jednoho vypravěče, který deklamuje všechny mluvené role – vojáka, princeznu, ďábla a vypravěče. Já však kladu na interprety mnohem vyšší požadavky. Nechávám všechny čtyři aktéry tančit, hrát a recitovat text přes hudbu i mimo ni. Všichni interpreti plně rozehrávají všemožnými prostředky bez použití rekvizit své postavy a naplňují tak filozofii ProART o propojování uměleckých žánrů.“ MD

V roli Vojáka se představí Michal Matěj, jako Vypravěč Aleš Slanina, v roli Princezny vystoupí Aneta Majerová a postavu Ďábla ztělesní Martin Dvořák. První tři jmenované umělce zná brněnské publikum z jeviště Městského divadla Brno.

Pribeh_vojaka_wposter.jpg