Příběh vojáka

PREMIÉRA

19. a 20. 1. 2012 19:30 Besední dům v Brně

undefined

První premiérou Company ProART v roce 2012 bude ve spolupráci s Filharmonií Brno - Příběh vojáka Igora Stravinského, text Charles Ferdinand Ramuz.

Pod taktovkou šéfdirigenta Aleksandera Markoviče se v režii a choreografii Martina Dvořáka představí:

Michal Matěj - Voják
Aleš Slanina - Vypravěč
Aneta Majerová - Princezna
Martin Dvořák - Ďábel

Nejen pohádkový příběh o cestě Vojáka a jeho dobrodružstvích s Ďáblem, Vypravěčem a Princeznou nás poučí, že ...

"Nelze být zároveň tím, kdo jsi byl. Musíš si vabrat, jak chceš žít: je zakázáno všecko mít. Štěstí je jedno jediné, nemáš žádné, když chceš mít štěstí dvě... jen věci nitra, nepotřebuješ víc."

Fotogalerie ZDE

Videoreportáž ZDE

Video ZDE

Company ProART se za svou sedmiletou dobu existence pokouší bořit hranice mezi uměleckými žánry. Tentokrát ve spolupráci s Filharmonií Brno a dirigentem Aleksanderem Markovičem nastudoval choreograf Martin Dvořák taneční pantomimu Igora Stravinského - Příběh vojáka. Tato skladba pro 7 nástrojů byla premiérově uvedena v Lausanne roku 1918, tedy v závěru I. světové války. Stravinský je tu silně ovlivněn jazzovou hudbou a znamená to jistý milník v jeho dosavadní tvorbě. Námět nalezl v ruských bajkách.

„Toto netradiční dílo pracuje s hudebními plochami a mluveným textem tak přirozeně, až je vlastně nemožné ho jednoznačně žánrově zařadit. Původně byl Příběh vojáka zamýšlen jako pojizdné hudební divadlo pro dva herce a dva tanečníky. Dnes je nejčastěji inscenován jako koncert pro komorní orchestr a jednoho vypravěče, který deklamuje všechny mluvené role – vojáka, princeznu, ďábla a vypravěče. Já však kladu na interprety mnohem vyšší požadavky. Nechávám všechny čtyři aktéry tančit, hrát a recitovat text přes hudbu i mimo ni. Všichni interpreti plně rozehrávají všemožnými prostředky bez použití rekvizit své postavy a naplňují tak filozofii ProART o propojování uměleckých žánrů.“ MD

V roli Vojáka se představí Michal Matěj, jako Vypravěč Aleš Slanina, v roli Princezny vystoupí Aneta Majerová a postavu Ďábla ztělesní Martin Dvořák. První tři jmenované umělce zná brněnské publikum z jeviště Městského divadla Brno.