Ema Destinn_Bouře a klid
(v rámci ProART Creations 2019)
Multižánrová scénická báseň z pocitů o Emě Destinnové
Hudební divadlo v koprodukci ProART Company (CZ) a Tanzkompanie Golde G. (DE)
Režie, námět: Martin Dvořák
Choreografie: Martin Dvořák, Golde Grunske, Zaida Ballesteros Parejo
Text: Alena Mornštajnová, Ema Destinnová, Martin Dvořák, Adolf Wenig
Překlad: Sarah Polewsky
Hudba: Ema Destinnová, Antonín Fajt, Jan Hanák/Sonority, Kryštof Okrouhlý a Antonín Dvořák
Kostýmy: Jindra Rychlá
Účinkují: Irene Bauer nebo Mirka Vitásková, Kateřina Beranová, Kateřina Jebavá a Martin Dvořák / Golde Grunske, Zaida Ballesteros Parejo + Marta Vašková (klavír)
Uvedení 2021:
ONLINE reprízy ze záznamu - 28. 1. a 20. 2. Brno, Vila Tugendhat
Uvedení 2020:
5. 4. 20:00 / BRNO - Vila Tugendhat ZRUŠENO!
10. 2. 20:00 / BRNO - Vila Tugendhat
9. 2. / OLOMOUC - Divadlo hudby
Uvedení 2019:
15. 7. 20:00 / Brno, Vila Tugendhat
18. 2. 20:00 / Brno, Vila Tugendhat
1. 2. 19:00 / Cottbus, Piccolo Theater
31. 1. 19:00 / Cottbus, Piccolo Theater
28. 1. 20:00 / Brno, Vila Tugendhat
!!! Taneční workshopy 17. 2. v Brně INFO ZDE


Foto: Mila Vašíčková
Fotografie Christiane Schleifenbaum 1. 2. 2019 Cottbus ZDE
Operní pěvkyně a národní ikona Ema Destinnová jako inspirace pro současné tvůrce. Sama Destinnová se vedle své operní dráhy realizovala jako autorka básní, románů, písní, překladů a jednoho dramatu. Autor projektu Martin Dvořák proto vyzval spisovatelku Alenu Mornštajnovou, skladatele Antonína Fajta, Omara Rojas Ruize, Kryštofa Okrouhlého, Jana Hanáka a choreografku Golde Grunske, aby společně s ním z pocitu o Emě Destinnové vytvořili vlastní dílo. Mozaika z těchto děl pak tvoří kostru večera, jímž jako leitmotiv prostupují Destinnové písně z cyklu Zahrada srdce a vybrané písně Antonína Dvořáka. Podoby a pocity národní hrdinky ztělesňuje pětice interpretek – tanečnice, herečka a zpěvačka - doplněná o postavu mužského protihráče, glosátora a jevištního partnera Enrica Carusa.
Ema Destinnová (1878 – 1930) - světově významná česká operní pěvkyně, skladatelka, spisovatelka. Národní hrdinka, vlastenka. Svou mezinárodní kariéru započala v Berlíně (Hofoper) a rozvinula v New Yorku (Met), Londýně (Covent Garden), Paříži (Theatre du Chatelet) a konečně i v Praze (Národní divadlo).
Recenze: Brno - Město hudby
"...Celý tento originální počin - zdařilý hudebně, pohybově i vizuálně - vlastně nestavěl na hrdinství nebo na pravdivosti charakterových rysů. Tvůrci tak nepřekročili jistou rozplizlou dojmologii o ukřivděné a nedoceňované národní ikoně. Zároveň však tímto projektem nestavěli umělkyni studený pomník, ale citlivě připomněli její stále živý odkaz adekvátním uměleckým jazykem..." Petra Švandová
Recenze: Eurozprávy
"...Multižánrová inscenace Bouře a klid, to je skutečně nevšední zážitek..." Peter Stoličný
"...Obtížné pěvecké árie a písně repertoáru Emy Destinn zpívala koloraturní sopranistka Kateřina Beranová. Uhrančivého Enrika hrál i tančil Martin Dvořák. V pohybových kreacích zářily Zaida Parejo, Golde Grunske a Irene Bauer. Citlivou klavíristkou, dotvářející atmosféru díla byla Marta Vašková. Poctu Emě Destinn vymyslel, režíroval a choreografií posvětil Martin Dvořák." Jaroslav Tuček
Česká televize - Události v regionech (22:30 min.)
Foto: Jan Vrba
Za finanční podpory: statutárního města Brna, Státního fondu kultury a Česko-německého fondu budoucnosti