Minulost mává nám

Tomas Ondrasek_Most

Tanečně-divadelní projekt s hudbou a písněmi Jaroslava Hutky k 30. výročí znovunabytí svobody a demokracie uvedený ve Vile Tugendhat a Káznici na Cejlu v Brně. Představení tanečního divadla reflektující vlastní zkušenosti a názory interpretů-tvůrců na svobodu osobní a společenskou na pozadí písňové a básnické tvorby hudebníka a písničkáře Jaroslava Hutky, přední osobnosti převratu roku 1989 a signatáře Charty 77.

Choreografie: Martin Dvořák a tanečníci

Účinkují: JAROSLAV HUTKA a Martin Dvořák, Kristýna Křemenáková, Lukáš Lepold, Michal Nagy, Jan Neugebauer

30 let svobody

Uvedení 2019:

19. 11. 19:30 BRNO Káznice na Cejlu

VSTUPENKY ZDE

9. 12. 19:30 BRNO Vila Tugendhat

VSTUPENKY ZDE

Soubor brněnské ProART Company se ve svých představeních často ohlíží k významným milníkům české historie, potažmo osobnostem českých dějin. Sociální tematiku doposud zpracoval soubor v představeních jako Another Jan (bratři Mašínové), Reality Boulevard (společenský vývoj od roku 1948 do současnosti), Jan (Jan Palach), Pochodně (Jan Zajíc), Přervané životy (oběti roku 1969) a další.

Projektem Minulost mává nám se ProART snaží taneční a koncertní formou připomenout sametovou revoluci roku 1989 a naděje i zklamání vložené do polistopadového vývoje. Osou a hlavním motivem projektu je hudební odkaz písničkáře a básníka Jaroslava Hutky, představitele společenského obrození listopadových událostí roku 1989. Signatář Charty 77 byl pro své společensko-politické postoje pronásledován v dobách normalizace, v osmdesátých letech minulého století žil v emigraci. S pádem komunizmu se navrátil do Československa a stal se jednou z vůdčích osobností a synonymem kulturního převratu.

DSC_3457DSC_3694DSC_3791 

DSC_3421bDSC_3477 (1)DSC_3844Foto: M. Vašíčková

Tvůrcem večera je choreograf Martin Dvořák, který se pohybuje se svou tvorbou na rozhraní tanečního divadla a současného tance. Průřez díla Jaroslava Hutky slouží jako dramaturgická linie představení. Výběr písní s tematikou vlasti, národa, svobody, naděje, útlaku předznamenává i koncept choreografické práce. Projekt počítá se 4-5 tanečníky a jejich vlastní invencí názorovou i pohybovou. Na základě jejich pohledů, názorů a zkušeností na dějinné události posledních třiceti let a nejlépe i starší bude vznikat choreografický materiál. Principy taneční improvizace spojené s hledáním jasných a zcela konkrétních pohybových obrazů a symbolů vytyčí kreativní pole tvůrců.

Cesky Krumlov_archiv Galen

Za finanční podpory: Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna