Pohádky ve Vile

Vila Tugendhat 03122017 zmenšeno (59)Foto: Jan Vrba  

Co mají společného Ohnivák, Loutky, Infantka, Skřítek a Sobecký obr? Rendez-vous v tanečně-hudebních pohádkách v brněnské Vile Tugendhat.

Ve skleněném pokoji můžete potkat mj. Oskara Wilda, Igora Stravinského, Bohuslava Martinů a nejen jejich pohádkové postavy v tanečně-divadelním rukopisu současných brněnských tvůrců. To vše a ještě krapet překvapení navíc.

Režie, choreografie: Martin Dvořák

Kostýmy: Jindra Rychlá

Rekvizity: Jana Jano

Účinkují: Irene Bauer, Martin Dvořák, Kristýna Křemenáková, Lukáš Lepold, Kostiantyn Tyshko (klavír) a žáci Taneční konzervatoře Brno: Amálie Malinová, Bianca Tesařová, Kateřina Ostapenko, Ondřej Knápek a Jaroslav Vitula

2018

29. 10. Brno, Vila Tugendhat (derniéra ve vile)

KAM V BRNĚ - na Pohádky do Vily

19. 7. Brno, Buranteatr: Pták Ohnivák + Budapest Dance Theatre (v rámci ProART Festivalu 2018)

15. 6. Liberec, Lázně: Pohádky v Lázních - celý program (v rámci ProART Festivalu 2018)

1. 6. Brno, Reduta: LOUTKY (Koncert Taneční konzervatoře Brno)

12. 2. Brno, Vila Tugendhat 

29. 1. Brno, Vila Tugendhat 

Program:

Bohuslav Martinů - LOUTKY / Igor Stravinský - PTÁK OHNIVÁK / Oscar Wilde - SOBECKÝ OBR / Franz Schreker - NAROZENINY INFANTKY

24. - 26. 1. Brno, Besední dům - Filharmonie Brno (Narozeniny infantky - premiéra)

Za finanční podpory: st. m. Brno, Státní fond kultury, Filharmonie Brno

Poděkování: TK Brno (prof. V. Kartouzové, J. Vondrové, J. Lepoldové a panu řediteli Z. Kárnému)

Věnováno panu Jiřímu Kyselákovi in memoriam.

Vila Tugendhat 03122017 zmenšeno (8)Foto: Jan Vrba

Recenze OPERA PLUS 25. 1. 2018

"...To, co soubor osmi tanečníků (Irene Bauer, Martin Dvořák, Kristýna Křemenáková, Lukáš Lepold, Amálie Malinová, Bianca Tesařová, Ondřej Knápek a Jaroslav Vitula) v nápaditých kostýmech Jindry Rychlé na improvizovaném jevišťátku před orchestrem předváděl, doslova bralo dech. Byla to zcela specifická kombinace výrazového tance (často na špičkách, ale „naboso“) s mnoha akrobatickými prvky, výraznou gestikou a mimikou, prohlubující účinek Schrekerovy hudby a znásobující její emotivitu. Infantčiny narozeniny jsou smutná pohádka, v níž dobro nevítězí a zlo se prosazuje s velkou krutostí, ale síla emocí stejně nakonec přivodila katarzi. V hudbě i v posluchači. Byl to krásný večer."

Recenze Město hudby 25. 1. 2018

"...Baletní pantomima na motivy pohádky Oscara Wildea přestavovala dílo, na které mohlo publikum čekat... K vrcholům večera tuto část přiřadilo samotné baletní provedení, kterého se ujala skupina ProART Company. Její umělecký vedoucí Martina Dvořáka ztvárnil také postavu Smrti-Zrcadla a ujal se režie i choreografie. Postavu Infantky hrála Kristýna Křemenáková, Růži-Lásku tančila Irene Bauer a trpaslíka Lukáš Lepold. V představení účinkovali také žáci Taneční konzervatoře Brno – Amálie Malinová, Bianca Tesařová, Ondřej Knápek a Jaroslav Vitula. Bylo působivé sledovat, jak je relativně malý prostor pódia Besedního domu schopen pojmout orchestr a nemalé množství tanečníků. I za toto si zaslouží toto číslo pochvalu. Vrcholem skutečným však byla sama choreografie. Jemná, symbolická, působivá a všeříkající gestika dokázala s minimem prostředků zaujmout právoplatné místo po boku hudby. Povznesené a elegantní pohyby tanečnic v kontrastu s až zvířeckým vířením trpaslíka byly překonány pouze postavou Smrti-Zrcadla, která v závěru skladby zaháněla prohlédnuvšího trpaslíka do úzkých a s jistým cynismem napodobovala každičký jeho pohyb. Diametrálně odlišné typy tance charakterizovaly každou postavu zvlášť a dodávaly inscenaci živost."

Reportáž České televize 30. 1. 2018

DSC07780DSC07848DSC07651DSC07678 
DSC08026DSC08040DSC08078DSC08143 
DSC07574DSC07540DSC07549Foto: Jiří Jelínek

Recenze Taneční aktuality 5. 2. 2018

"...Choreograf spojuje neoklasiku, čistě výrazové a charakterizační prvky s akrobacií a moderním tancem. Za použití minima rekvizit uvádí Martin Dvořák taneční pantomimu, dějovou, veselou, dramatickou i morbidní současně."

Infantka - Besední dům - Jiří Jelínek (4)Infantka - Besední dům - Jiří Jelínek (1)Infantka - Besední dům - Jiří Jelínek (10)Infantka - Besední dům - Jiří Jelínek (2)

Infantka - Besední dům - Jiří Jelínek (6)Infantka - Besední dům - Jiří Jelínek (5)Infantka - Besední dům - Jiří Jelínek (9)Foto: Jiří Jelínek
Vila Tugendhat 03122017 zmenšeno (26)Foto: Jan Vrba