ONDINA

Malá mořská milovaná

_KAL7353 Foto: Ladislav Polák

Romantická činoherně-taneční kreace o mořských pannách a vílách napříč kulturami a časem.

Autoři a účinkující: Martin Dvořák, Lucie Hrochová, Jan Hanák (hudba), Jindra Rychlá (kostýmy)

Uvedení 2020:

24. 8. 20:30 BRNO - zahrada Vily Tugendhat

25. 7. JIČÍN - 20:00 Valdštejnská lodžie

20. a 21. 7. 19:50 MIKULOV - Kozí hrádek

15. 7. 20:30 BRNO - zahrada Vily Tugendhat

1. 7. 20:30 (místo 26. 6.) BRNO - Místodržitelský palác - nádvoří, Moravské náměstí 1a

25. 6. 21:00 OLOMOUC - Arcidiecézní muzeum Olomouc - čestné nádvoří (premiéra open air verze)

Uvedení 2019:

30. 11., 6. a 14. 12. 19:30 BRNO - Buranteatr

_KAL7398_KAL7472_KAL7483

_KAL7528_KAL7505_KAL7555Foto: Ladislav Polák

Ondina: Malá mořská milovaná je dramatickou prvotinou z pera Lucie Hrochové. Lucie Hrochová je však již autorkou dvou knih (Přátelství z nebes (2009) a Poznání z nebes (2011) v nakladatelství Akcent) a spoluautorkou divadelního představení (Giuliettiny noci (2019), Studio Marta). Text vznikl na motivy dramatické hry Ondina Jeana Giradouxe, pohádky Hanse Christiana Andersena, sebraných islandských pověstí Knuda Rasmussena a dalších.

Hlavním tématem je kontrast mezi duší a egem, přírodou a člověkem, nesmrtelností a konečností, prostotou na jedné straně a umělou složitostí ale i lidskou tvořivostí a důmyslností na straně druhé. To přírodní, mocné a zároveň prosté reprezentuje mořská víla Ondina, oproti ní je smrtelník Hans. Tyto dvě bytosti, které jsou sami sobě protiklady, se však vzájemně obdivují a touží po sobě. Jako základní tvůrčí motiv zde stojí i žánrové rozpětí samotných interpretů, jejich umělecký background a zkušenosti v divadelních směrech jako balet, opera, činohra, moderní a současný tanec, pohybové divadlo, experimentální performance.

Recenze Brno - Město hudby

"Hudbu pro tento kus vytvořil DJ Jan Hanák, který vystupuje pod pseudonymem Sonority. Využil jednak autorskou hudbu a jednak remixy klasických autorů jako Dvořák, Ravel nebo Debussy. Dvořákova choreografie výborně dokreslila znějící slova i hudbu a sama doplňovala dějovou linku. Ondina: Malá mořská milovaná je vskutku velice povedené představení, které rozhodně stojí za návštěvu." Tereza Straková

Recenze Taneční aktuality

"Láska přichází jako úder z čistého nebe a je vyjádřena velkým tanečním duetem. I když Hrochová nemá ve svém pohybu Dvořákovu estetiku a propracovanost, je opravdová, živočišná, ovíjí se kolem milovaného člověka s absolutní oddaností. V jednom duetu je obsaženo vše – zvědavost, vášeň, lyrika i humor. Po milostném odevzdání následuje zklidnění a první spor. Dva principy se nepochopí, trápí se a osočují. Je v nich tolik lidského i bolestného." Ivana Kloubková

"To jsem nevěděl, že tak dobré představení jde udělat jen ve dvou lidech." Ivo, 7 let

_MG_0495_MG_0506_MG_0510 

_MG_0527_MG_0551_MG_0582Foto: Tereza Sikorová

Stejně jako text motivicky odkazující na slavná literární díla, bude i hudba v inscenaci citovat slavná díla s podobnou tématikou (elektronický remix děl Antonína Dvořáka, Clauda Debussyho, Maurice Ravela), ale současně bude i novým autorským příspěvkem skladatele a DJe Sonority (Jana Hanáka).

Inscenace ProART Ondina: Malá, mořská, milovaná podtrhuje multižánrové rozpětí souboru ProART, který se od čistě tanečních kusů stále více ubírá přes taneční a pohybové divadlo k experimentálním formám původně klasické činohry. 

Partner: Buranteatr

Za finanční podpory: st. m. Brno, Státní fond kultury, Brno - střed

š7716Foto: Kateřina Rusňáková