Rozhovory s útěkem

Multižánrová jevištní adaptace kultovního románu Báry Basikové

ProART Creation 2023 / 2024

IMG_9392 Foto: Jan Mikolášek

Autorka předlohy: Bára Basiková

Adaptace, choreografie, režie: Martin Dvořák

Hudba: Jan Hanák Sonority, Igor Paleta

Kostýmy: Jindra Rychlá

Účinkují: Lucie Hrochová, Kristýna Vébr, Klára Uhlířová a Martin Dvořák

Fotografie: Jan Mikolášek, Martin Babic, Mila Vašíčková

Ve spolupráci s Palácem Akropolis v Praze a Kabinetem múz v Brně

Premiéry 2023:

24. 4. a 3. 5. PRAHA, Palác Akropolis

2. 5. a 29. 5. BRNO, Kabinet múz

Uvedení 2023:

21. 7. BRNO, KUMST na Údolní 19 (v rámci ProART Festivalu)

29. 7. SLAVONICE, Spolkový dům (v rámci ProART Festivalu)

5. 8. JIČÍN, Valdštejnská lodžie (v rámci ProART Festivalu) ZRUŠENO z důvodu nemoci

10. 8. PRAHA, Werichova vila (v rámci ProART Festivalu) ZRUŠENO z důvodu nemoci

18. 9. a 15. 10. PRAHA, Palác Akropolis

29. 9. OLOMOUC, Telegraph (v rámci ProART Festivalu)

23. 10. a 26. 11. BRNO, Kabinet múz

Uvedení 2024:

29. 1. BRNO, Kabinet múz

20. 2. PRAHA, Werichova vila Z důvodu nemoci ZRUŠENO.

24. 4. PRAHA, Werichova vila Z důvodu nemoci ZRUŠENO.

1. 8. PRAHA, Werichova vila

IMG_9321 soft edIMG_9461 dram2IMG_9412 

 IMG_9568 dramIMG_9299IMG_9495

ProART Company se v jedné ze svých dramaturgických linií věnuje dramatizování literárních předloh. Dramatizování ve smyslu multižánrovému inscenování – propojení pohybu, tance, hlasu, slova, hudby, výtvarného prvku. S tímto přístupem uchopil autor představení Martin Dvořák i kultovní knihu Báry Basikové z 80. let minulého století. Jedná se o poetický, literárně ceněný román s tématem lesbické lásky a milostného hledání mladé dívky. Kniha svou abstraktní formou ve své době zcela vybočovala. Zájem o ni a její adaptaci projevila řada filmařů a divadelníků, žádný z nich však kýženého cíle nedosáhl. Nyní po čtyřiceti letech dostal svolení k jevištní verzi režisér, choreograf a tanečník Martin Dvořák. 

Jde o komorní psychologický kus s poetickým vnímáním světa hlavní hrdinky Anny. Představení je koncipováno pro 4 představitele – vypravěčku, Annu, milenku Kew a muže. Tvůrčím principem je opět propojování a hledání nových forem pohybu-tance, slova a hudby, resp. zpěvu. Současně není cílem „skandalizování“ lesbického tématu, které už dnes dávno nikoho nešokuje. Je to pouze příběh o mezilidských vztazích a citovém hledání a zrání jedince.

Vypravěčka racionálně posouvá děj, komentuje situace, vstupuje do dialogu se zbylými aktéry. Anna a Kew jako "hrající" tanečnice vytvářejí rovinu emocionální, citovou, obrazovou. Všechny mužské postavy jsou spojeny do jediného představitele. Žánrově můžeme dílo označit jako současné taneční a hudební divadlo.
Samotný román vznikl v roce 1982 a čekal na své zveřejnění několik let. Stal se kultovním po sametové revoluci v devadesátých letech minulého století. Jeho vydání zapříčinil spisovatel Bohumil Hrabal. Jde o první český současný román s lesbickou tematikou.
Projekt rozvíjí dramaturgii ProART zaměřenou na významné osobnosti české kultury a jejich význam a odkaz pro současnou společnost a současně scénické adaptace literárních děl. V minulosti takto vznikly multižánrové projekty o Emě Destinnové, Ivanu Blatném, Jiřím Ortenovi, Vladimíru Holanovi, Vítězslavě Kaprálové, Hugo a Pavlu Haasových, Ivo Váni Psotovi či Boženě Němcové. Autorem projektu je mezinárodní choreograf a režisér Martin Dvořák, který je tvůrcem i výše zmíněných představení. Autorem hudby je DJ Jan Hanák Sonority v doprovodu s klavíristou a skladatelem Igorem Paletou. Projekt uvádíme v nedivadelním prostoru - v Kabinetu múz v Brně a pražském Paláci Akropolis. Návrhářkou kostýmů je výtvarnice Jindra Rychlá. Představení vzniká k 60. narozeninám zpěvačky a autorky románu Báry Basikové.

6Z0A27046Z0A27586Z0A3030 

DSC_0157DSC_0374DSC_0454-2 

"Jevištní adaptace Rozhovorů je úžasná. Už jsem viděla tři reprízy, v Praze i v Brně. Autor a tvůrce projektu, tanečník, choreograf a režisér Martin Dvořák, můj dlouholetý přítel, jako první a jediný pochopil, o čem ta knížka je, a to podstatné převedl a přenesl na jeviště. Jsem nadšená a nesmírně si vážím jeho práce, stejně tak obdivuji výkony a nasazení tří dívek, dvou tanečnic a jedné herečky, které byly ve svých rolích přesvědčivé, spontánní a autentické." BB. (novinkykraje.cz)

RECENZE - MÉDIA:

PRIMA CNN Nový den 25. 4. 2023

ČESKÁ TELEVIZE Události v kultuře 24. 4. 2023

OPERA+ 30. 4. 2023

"V inscenaci bude někdo možná hledat senzaci, žádnou tu však nenajde. Pravidelný divák ProARTu nalezne kus vytvořený podle obdobných principů, na jakých jsou stavěny některé poslední inscenace, ať už byly vytvořeny podle básnických sbírek, korespondencí či jiných textových pramenů, a setká se s oblíbenou až klasicistní estetikou mladých těl v pohybu. Experimentální současný tanec jistě nikdo v programu ProART Company ani nehledá. Příběh sám není dnes naštěstí něčím, co by divákům nadzdvihovalo obočí, spíše jim otevře jejich vlastní vzpomínky na mládí anebo na období hledání sebe sama, jež ovšem není časově ohraničenou periodou s pevným koncem." Lucie Kocourková

TANEČNÍ AKTUALITY 2. 5. 2023

bb2Foto: Lenka Hatašová

Projekt vzniká za finanční podpory: statutárního města Brna, Brno - střed, Státního fondu kultury