XVIII. ProART Festival 2021

Mezinárodní workshop festival tance, zpěvu, herectví, psaní a dalších performing arts

Motto: "Uměním proměňuj, formuj a povznášej sebe i druhé."

IMG_8178 (1)

Foto: Jan Mikolášek, Obraz: Jan Pražan

OLOMOUC

25. - 28. září

PŘIHLÁŠKY ZDE!!!

Přihlášky, rozvrhy, program a veškeré informace budou průběžně zveřejňovány od května 2021. Sledujte i náš FB.

Od května se můžete přihlásit na workshopy, které nabízejí profesionálům i široké veřejnosti výuku v oborech - tanec, herectví, zpěv, fotografie, kreativní psaní, hudba, audio-video. Kurzy probíhají přes celý den, jsou odstupňovány podle obtížnosti, přičemž každý účastník si může denní rozvrh nakombinovat sám. Druhou částí festivalu je večerní program, který představuje pedagogy – aktivně činné umělce – v ukázkách z jejich repertoáru a navíc zve i další hosty v koncertních, tanečních či divadelních představeních. 

TANEC - DIVADLO - HUDBA - ZPĚV - FOTO

olomouc_baner

Lektoři 2021:

Hygin Delimat (PL/AT) - tanec https://www.proart-festival.cz/cz/hygin-delimat/
Andressa Miyazato (BRA/AT) místo Martin Dvořák (CZ/AT) - tanec https://www.proart-festival.cz/cz/andressa-miyazato/
Daniel Hůlka (CZ) - zpěv https://www.proart-festival.cz/cz/daniel-hulka/
Radůza (CZ) - hudba, zpěv https://www.proart-festival.cz/cz/raduza/
Ondřej Král + Hanny Firla: IMPRA (CZ) - herectví https://www.proart-festival.cz/cz/impra/
Ladislav Polák (CZ) - foto https://www.proart-festival.cz/cz/ladislav-polak/
Gabriela Vermelho (CZ) - hudba, zpěv https://www.proart-festival.cz/cz/gabriela-vermelho/

olomouc_1

Večerní program v Telegraphu

25. 9. 20:00 Telegraph / 150 - 250 Kč

DANUŠE + LIFE BELOW WATER + LULU

Hvězdy evropského současného tance v Olomouci.

Večer současného tance českého nezávislého souboru ProART Company v choreografii Martina Dvořáka, brazilsko-rakouské tanečnice Andressy Miyazato a polsko-rakouského choreografa a tanečníka Hygina Delimata. Krátkometrážní kusy z aktuální tvorby tří nezávislých osobností mezinárodní současné taneční svény.

IMPRA a hosté Martin Dvořák a Karolína Hýsková

26. 9. 20:00 Telegraph / 150 - 250 Kč

ProART přináší do Olomouce hereckou taneční improvizaci bez hranic, za improvizovaného hudebního doprovodu. Představení, které nemá dopředu daný scénář, vznikne až přímo před očima diváků v atriu olomoucké galerie Telegraph.„Víte, my jsme byli vždy na jevišti jenom tři kluci a do toho nám na konzervatoři říkali, že máme na tanec tvrdý záda. Proto do toho tentokrát jdeme s rozeným tanečníkem a vůbec poprvé i s herečkou.“ – Impra
Hrají: Hanny Firla, Ondřej Král, Nero Scartch, Martin Dvořák, Karolína Hýsková

GABRIELA VERMELHO a ImProART

27. 9. 20:00 Telegraph / 150 - 250 Kč

Hudebně-taneční koncert multižánrové hudebnice Gabriely Vermelho a mezinárodních tanečníků Hygina Delimata a Andressy Miyazato - lektorů ProART Festivalu.

MARUŠKA

28. 9. 20:00 Telegraph / 150 - 250 Kč

ProART Company

Taneční divadlo s hudbou Gabriely Vermelho pro herečku a tanečnici podle dopisů Marie Kudeříkové, polozapomenuté národní hrdinky a odbojářky, jež by letos oslavila 100. narozeniny.

Projekt navazující na předchozí "tanečně-politický" cyklus Přervané životy a Pochodně. Taneční pocta Marii Kudeříkové - bojovnici válečného odboje, popravené gestapem. Kudeříková byla studentka aktivní za druhé světové války v komunistickém domácím odboji. Roku 1941 byla zatčena gestapem. V listopadu 1942 byla odsouzena k trestu smrti a v březnu 1943 popravena. Bylo jí 22 let. Osobnost Kudeříkové byla zneužita komunistickým režimem k jeho propagandě, ale po listopadovém převratu byla naopak zavržena jako představitelka komunismu. Její skutečný význam v boji proti nacizmu zůstává dnes druhořadý. Její osud připomínáme proto, že jsme si vědomi relativity reprezentace politických systémů a jejich hrdinů a posléze zatracených. Skutečné činy zůstanou často podružné. V dnešní době je právě toto téma aktuální, kdy ničení a dehonestace pomníků a osobností minulosti je na denním pořádku. Málokdo si však uvědomuje, že jejich činy jsou zasazeny do určité doby a okolností. Projekt vychází z dopisů Marie Kudeříkové. Představení vzniká v koprodukci s festivalem Meeting Brno. Určen je pro tři ženské interpretky. Autorem textu je režisér a choreograf Martin Dvořák.

DSC_1933Holan-5181.JPGDSC_3568 

Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42

Cucky

Telegraph Olomouc, Jungmannova 3

Telegraf

Ukázky z lekcí současného tance:

CONTEMPORARY DANCE je nepředvídatelný a zcela odlišný od ostatních tanců, nalézá nenucenost a plynulost pohybu s použitím přirozených linií a fyzikálních vlastností těla a jeho energie. Nabízí hlubší porozumění vlastnímu tělu a vědomé propojení se s ním, stejně tak jako expresivní sebevyjádření. Současný tanec je nejen o cestě od sebe k druhým, ale o cestě z nitra ven a nazpět.