ProART festival 2004

18. 7. - 24. 7. a 25. 7. - 31. 7. 2004 - Praha

undefined

První ročník festivalu se původně pod názvem Tanec Terezín připravoval ve spolupráci se Středoevropskou kolonií současného umění MECCA ve městě Terezín. Z technických důvodů tam ale k jeho realizaci nedošlo a festival byl zavčas přesunut do Prahy.

Během čtrnácti dnů se uskutečnilo celkem 114 lekcí pro 87 účastníků z Čech, Moravy, Slovenska, Německa a Holandska.
Počet účastníků 1. týdne: 35
Počet účastníků 2. týdne: 52

Fotogalerie ProART festival 2004

Tanec

Tanec (klasický, moderní, jazzový, improvizace, partnering, choreografie, contemporary, muzikál, floorwork): Mathieu Guilhaumon (F), Kateřina Rejmanová-Benešová (CZ), Silvia Beláková (SK), Jarek Cemerek (CZ), Benito (SK), Martin Dvořák (CZ), Lenka Vágnerová (CZ), Martin Vraný (CZ),

Zpěv

Radka Fišarová (CZ)

Herectví

Igor Ondříček (CZ), Filip Sychra (CZ)

Program festivalu "Tanec Terezín v Praze" - 10 představení v divadle Ponec

Součástí myšlenky festivalu Tanec Terezín bylo propojovat různé umělecké žánry a bořit předsudky jednoho kumštýře vůči druhému, proto jsme společně s letními dílnami uspořádali souběžně malý festival jako doprovodný program. Velký dík patří především Tanci Praha a jeho ředitelce, paní Yvoně Kreuzmannové, za to, že nám umožnila realizaci deseti večerních představení v divadle PONEC.

19. 7. / Na stéblo trávy

První večer patřil tanci a živé hudbě. V improvizovaném představení skvělých tanečníků Lucie Klosové a Petra Opavského a hudebníků Ireny a Vojtěcha Havlových jsme mohli vidět dokonalou souhru pohybu, hudby, myšlenek a fantazie. V sedmdesáti minutách ani jednou nespadl řemen - jak se v divadelní hantýrce říká. Je u nás jen velmi málo umělců, kteří si takovýto druh představení mohou dovolit prezentovat. Tento premiérový večer byl vskutku důstojným zahájením festivalu

20. 7. / Rapsodie v černém

V druhém večeru se představila pedagožka pěveckých dílen Tance Terezín, na naší muzikálové scéně dobře známá, Radka Fišarová spolu s Českým klarinetovým kvartetem v koncertním programu. Dokonalý a procítěný pěvecký přednes, ve spojení s hudebním tělesem, nejlepším svého druhu, byl úžasným zážitkem. Páteří večera byla tvorba 30. a 40. let, včetně písní Radčiny osudové předchůdkyně Edith Piaf.

21. 7. / O lásce ...

Šansoniér, herec a pedagog herectví na našem festivalu Filip Sychra se představil ve svém recitálu. Komorně laděný večer šansonů a básní dal divákům možnost romanticky se zasnít i s úsměvem zaposlouchat do příjemného hlasu všestranného herce a zpěváka.

22. 7. / Kabaret Caligula

V dalším, tentokrát činoherním, večeru jsme přivítali studenty herectví pražské DAMU a čtyři aktovky z jejich pásma Zlé večery kabaretu Caligula. Černý humor tu předestřel brutalitu a násilí dnešního světa. Téměř v každé scéně někdo zemřel, diváci slzeli smíchy. Nápaditý a odpočinkový večer.

24. 7. / Improvizace v prostoru I.

Závěrečný večer účastníků 1. týdne workshopů.

25. 7. / Gabriel Lion 2004

V neděli se před zaplněným hledištěm uskutečnila 12. repríza profilového představení Tance Terezín. Představení mělo v Terezíně premiéru a prakticky díky němu celý festival vznikl.

28. 7. / Večerní seminář zpěvu Báry Basikové a prof. Eduarda Klezly

Prvním představením druhého festivalového týdne byl výjimečný pěvecký seminář. Jedinečnou šanci vidět pracovat všestrannou zpěvačku Báru Basikovou a zkušeného pedagoga zpěvu prof. Eduarda Klezlu si nechal ujít málokdo. Věříme, že to nebylo naposled.

29. 7. / Ojedinělý komorní večer Báry Basikové a jejich hostů

Další večer patřil koncertu Báry Basikové a povídání o životě z očí do očí. Úžasná atmosféra a skvělý pěvecký výkon patřily k nezapomenutelným zážitkům festivalu.

30. 7. / Tanec a divadlo v 21. století

Všichni pedagogové Tance Terezín jsou skvělí umělci a zajímavé osobnosti. Pozvali jsme je proto popovídat si otevřeně o uměleckých zkušenostech a o jejich názoru na vývoj divadla a pozici umění v dnešní společnosti. Zajímavá konfrontace názorů, srovnání scény naší a zahraniční a především ukázky z repertoáru pedagogů festivalu si vysloužily dlouhý vřelý potlesk.

31. 7. / Improvizace v prostoru 2

Na závěr šestidenních workshopů měli všichni zúčastnění možnost prezentovat na jevišti, na čem celý týden pracovali. Pro některé účastníky to bylo první příjemně neformální seznámení s jevištěm. Za největší přínos považujeme seznámení se s prací v jednotlivých uměleckých odvětvích - tanci, herectví a zpěvu. Rovněž pro pedagogy bylo určitě srovnání velmi zajímavé. V divadle jsme prožívali nadšení, vzájemně se povzbuzovali, trochu bojovali s trémou a smutně se loučili po příjemně prožitém týdnu.

undefined

undefined

undefined

undefined

Duch z Terezína nás provází doposud...

undefined