ProART Festival Program 2013

Praha-program

PRAHA 28. 7. - 4. 8.

NoD = Experimentální prostor Roxy / NoD, Dlouhá 33

Rezervace vstupenek / Tickets reservations: proart@proart-festival.cz nebo telefonicky 737 300 314

Celotýdenní vstupenka v hodnotě 1200/900 Kč na emailu proart@proart-festival.cz

 • Ne 28. 8. / 20:00 / NoD

Liat Dror / Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company (IL): ZEN DANCE

Někdy je dobré nechat věci být, nezasahovat, udělat krok zpět a zhluboka se nadechnout. Dívejme se na okamžik na věci, jaké opravdu jsou, ne, jak si myslíme, že by měly být. Nasměrujme slovo, akci, myšlenku, pohyb a dovolme toku věcí klidně plout. Občas můžeme klidně stát stranou jako dva stromy na ulici, bez prahnutí po něčem, bez chtění a žádostí. - Někdy jsou prostě věci takové, jaké jsou.

Choreografie: Liat Dror

Hudba: Iva Bittová

Tanec: Shiri Teicher, Shiri Bar On, Michal Arazi, Yair Lisaey, Avital Ifargan, Eliran Silver

 • Po 29. 7. / 20:00 / NoD

Félix Duméril / T 4 2 Dance Projects (CH): MUKASHI MUKASHI

Švýcarské představení je volně inspirováno pohádkami, kde postavy jednají na úrovni fantazie. Rostliny, zvířata a hvězdy mají schopnost mluvit. Proměňování je využíváno k potrestání či odplatě. I přesto, že jsou pohádky fantaskní, mají i v dnešní době své opodstatnění a místo - lidé totiž často nejsou takoví, jací se ve skutečnosti dělají. I osoby nám blízké mohou občas pořádně překvapit. Známe vlastně naše sousedy, nebo dokonce sami sebe? Každý z nás má v sobě místo pro dobré i zlé a hraje během života několik odlišných rolí, uplatňujíce je za různých okolností a v situacích, kdy je potřeba přežít.

Choreografie: Misato Inoue & Félix Duméril ve spolupráci s tanečníky

Tanec: Misato Inoue, Félix Duméril, Pamela Monreale, Michel Pascault

 • Út 30. 7. / 20:00 / NoD

Anet Fröhlicher / Cie El Contrabando (CH): ON_LINE__

V jevištní instalaci se čtyřmi pračkami se tanečníci pohybují on-line. Plavou v byznys společnosti, řízeni pracím práškem. Pulzující trh burzy, svět módy a obchodu s jeho bankroty a vzlety jako výchozími impulsy pro tanec. Kopanec a pád, dynamika burzovního světa, kokain a flamenko. Večer se otevírá burzovním bolerem, pomalou choreografií pozvolna navozující každodenní rutinu burzy a jejích propadů. Tančí se na pračkách, co perou. Pak se změní prací program na ždímání těl okolnostmi. Pračky jako metafory pro nepřerušený status on-line. Buben pračky a jako symbol lidského mozku, pračka jako platforma pro makléře, molo pro modelky, jeviště pro tanečníky. Ve světel neonů, evokující image světa designu a životního stylu.

Choreografie: Anet Fröhlicher

Hudba: Abdullah Benabdallah

Tanec: Bella La Paloma, Anja Preuss, Anna Natt, Raphaela Stern

 • St 31. 7. / 20:00 / NoD

Martin Dvořák - Isira Makuloluwe / ProART Company (CZ): STRING QUARTETS

Tanečně-divadelní inscenace. Inspirace třemi literárními díly autorů – Tolstoj / Z. Janáčková / Neruda – na pozadí tří smyčcových kvartetů skladatelů – Janáček / Ištvan – v současném jevištním zpracování choreografů Martina Dvořáka a Isiry Makuloluwe. Taneční večer, jenž v sobě propojuje několik uměleckých reflexí, konceptů a dějinných okolností, balancuje na „strunách“ času a hledá vazby a souvislosti mezi dílem, autorem a jejich působením na diváka.

Choreografie: Martin Dvořák, Isira Makuloluwe

Tanec: Irene Bauer, Martin Dvořák, Alena Pajasová, Mirka Prokešová, Robin Sobek

 • Čt 1. 8. / 20:00 / NoD

Nir Ben Gal / ProART Company (CZ): JAN

Naše historie je plná násilí a odporu proti útlaku. Je násilí jedinou cestou jak vzdorovat útisku? Je možný pohled z jiného úhlu? Mnohokrát je totiž možné spatřit násilí, útlak a vzdor v naší tváři, na našem těle, v našich úmyslech a ne pouze jako venkovní faktor krutého režimu nebo okupující moci. Zkusme nalézt tancem způsob jak mít rád bez odporu a averzí. Tělesný pohyb bez potlačování a útlaku. Choreografie je věnována památce a odkazu Jana Palacha.

Choreografie: Nir Ben Gal

Tanec: Martin Dvořák, Irene Bauer, Alena Pajasová, Mirka Prokešová

+

Hae Kyung Lee / LHK&ISUM Dance Company (KOR): SMALL CHAT: Vol. 2 - Welcoming the Moon

LHK&ISUM Dance Company byla založena v roce 2004 Hae Kyung Lee. Lee je jednou z nejlepších korejských choreografek, jež byla udělena zvláštní cena Korea Arts Critics Council. ISUM se zaměřuje na tvorbu současného tance s vlastní identitou. ISUM se pokouší nalézt harmonii a rovnováhu mezi humornými prvky korejského tradičního tance a tance současného.

"Small Chat jsem vytvořila s potřebou sdělit něco, co jsem chtěla během své choreografické kariéry říct. Tato práce je rozložena do 6 částí. Všechny kusy obsahují nějaký motiv chatu. Pokouším se o zobrazení tohoto slova ze širšího úhlu pohledu. Mám ráda taneční přesah a pokouším se tak propojovat korejský tradiční tanec s tancem současným." Tato nová verze představení má na ProART Festivalu 2013 světovou premiéru. Obsah: Welcoming the Moon 2. Romeo & Juliet (Korean Version) 3. Spider 4. Chat 5. Hide & Seek 6. Hunting the Moonshine

Choreografie: Hae Kyung Lee

Hudba: Myung Whun Choi

Tanec: Ho Keun Kim, Bo Yeon Kim, Ye Seui Hwang, A Yung Choi, Kwan Zi Kim, Won Kuk Shin

 • Pá 2. 8. / 20:00 / NoD

Martin Dvořák - Edgar Omar Rojas Ruiz: SFIDA FURIOSO / Who is Me? (ProART Creation 2014)

Dva nezávislí umělci - tanečník, choreograf a skladatel, hudebník - se střetávají na jednom jevišti s tématikou Piera Paola Pasoliniho, jeho života a díla. Italský spisovatel, básník, scénárista, režisér a rebel zaplatil za svůj nekompromisní životní filozofii cenou nejvyšší. Jeho dílo však nadčasově inspiruje a vybízí k dalším uměleckým reflexím, úvahám a zamyšlením nad smyslem umělecké tvorby, pramenech inspirace, pochybách umělce, vnitřní síle je překlenout a nutnosti něco sdělit. "Zuřivý vzdor" je o snaze jedince být sám sebou.

Choreografie a tanec: Martin Dvořák

Hudba a kompozice: Edgar Omar Rojas Ruiz

+

Dino Verga - Tiziano Bedetti / Aton - Dino Verga Danza (I) : KISETSU NO IRO / The Colour of the Seasons

Toto dílo zosobňuje ideu integrace evropské kultury, náboženství a tradice napříč národnostmi společně s přesahem na dialog mezi Východem a Západem. Autor přenáší tematiku hudby čtyř ročních období jako metaforu pro život a jeho lidská stadia: jaro (dětství), léto (mládí), podzim (dospělost) a zimu (stáří). Orchestrace v sobě propojuje tradiční východoevropskou kompozici a současně několik východních nástrojů jako japonské bubínky taiko, naruko a zvuky koto a šamisenu. Vztah mezi pevnou látkou a prázdnotou, prostorem a náhlým tichem a barevnými tableau vivents svěřených kreativitě Dino Vargy, pokračovatele a dědice americké školy Merce Cunninghama.

Choreografie a režie: Dino Verga

Hudba: Tiziano Bedetti

Tanec: Stefania Brugnolini, Veronica Cionni, Luca Della Corte, Anna Marinelli, Antonella Pugliese, Luca Russo, Dino Verga

 • So 3. 8. / 18:00 / NoD

LINIE - KRUH - ČAS - VĚČNOST

- 3 festivalové searching projekty: Nira ben Gala (tanec) - Renáty Podlipské (zpěv) - Viktorie Čermákové (herectví)

 • So 3. 8. / 20:00 / NoD

GalaProART

Tradiční festivalové setkání mezinárodních pedagogů v ukázkách z jejich repertoáru v oborech tanec, zpěv, kreativní psaní a pohybové divadlo.

Účinkují: Irene Bauer (A), Nir Ben Gal (IL), Viktorie Čermáková (CZ), Félix Dumeril (CH), Martin Dvořák (CZ/A), Adam Georgiev (CZ), Mathieu Guilhaumon (F), Karolina Kroczak (PL), Neil Paris (UK), Renáta Podlipská (CZ), Stanislava Vlčeková (SK), Hana Zanin (CZ/A)

 • So 3. 8. / 16:00 / piazzeta Národního divadla v rámci Fiesty Nové scény

FIND YOUR SPACE - tanečně-pohybový outdoor projekt Felixe Dumerila

Ve spolupráci s Novou scénou se na piazzetě ND v rámci Fiesty Nové scény představí choreograf a tanečník Félix Duméril (CH). Skupinová performance FIND YOUR SPACE je výstupem týdenního workshopu, jehož účastníci fyzicky zkoumali různá inspirující místa Prahy. Pohybovou performance FIND YOUR SPACE je možné sledovat také on-line na : http://www.novascena.cz/cs/aktuality/679.html

 • Ne 4. 8. / 18:00 / NoD

IMPROVIZACE V PROSTORU - závěrečné gala studentů ProART Festivalu 2013

Galavečer účastníků festivalových workshopů v oboru tanec, kresba, kreativní psaní a fotografie pod vedením lektorů - Irene Bauer, Adam Georgiev, Mathieu Guilhaumon, Karolina Kroczak, Neil Paris, Roman Sejkot, Roman Šolc, Stanislava Vlčeková a Hana Zanin

 • Ne 4. 8. / 20:00 / NoD

Irad Mazliah / Zawirowania Dance Theatre (PL): NAVIGATION SONG BD 303

Neznají svou polohu na moři, nemají kompas, jedinou pomůckou jim je navigační píseň... Navigační písně sloužily rybářským komunitám, jimž chyběly odborné prostředky k určení přesné polohy na moři. Tento primitivní prostředek navigace pochází ze slova, jež v sobě skrývá příběh, má svou vlastní melodii a tempo ve způsobu přežití. Na základě příběhů rybářů vracejících se domů, Navigation Song BD 303 přistupuje k tématu Kainova prokletí a bloudění bezdomovce do věčnosti. Představení navozuje momenty lidské proměny: filozofii lidskosti podle Erasma a myšlenku nového Evropana představenou Stefanem Zweigem v jeho literatuře. V krocích tanečníků vyjadřuje choreograf svou vlastní životní zkušenost. Narozen v Kanadě, s kořeny v Izraeli, nakonec nalezl svůj domov, rodinu a kreativní zázemí v Polsku. Tanečníci nabízí publiku krátkou cestu od pohodlí ovládnutého prostředí a anonymity sedadla k hluboké zábavě za použití prostředků empatie, vášně a pochybností.

Choreografie: Irad Mazliah

Tanec: Korina Kordova, Bartosz Figurski, Szymon Osiński