ProART Festival Program 2013

Brno-program

BRNO 20. 7. - 28. 7.

Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř JAMU

Rezervace vstupenek / Tickets reservation: on-line e-rezervace www.divadlonaorli.jamu.cz v sekci PROGRAM nebo telefonicky 737 300 314

Celotýdenní vstupenka v hodnotě 1000/700 Kč na e-mailu proart@proart-festival.cz

DSC_7998_lr

 • So 20. 7. / 20:00

Catherine Guerin / Darrel Toulon - the alpha group (A): SCHIZ

SCHIZ je rozmanitá současná taneční reflexe o těle a jeho manipulovatelnosti. Historické podklady pro toto bezbřehé téma o géniovi a šílenství, nemoci a předsudkům leží ve skutečném deníku výjimečného polsko-ruského tanečníka Václava Nižinského. Tyto zápisky roku 1919 vedeného deníku doprovázejí jeho osobní sestupnou spirálu k šílenství. Fascinující na tomto záznamu je protokolární stav schizofrenie a jejího šokujícího komentáře v okamžiku samotného psaní. Již po staletí vystupuje tanec jako médium šílenosti. Tato historie je v umění mapována od antiky až po současnost. Představení Američanky Catherine Guerin je šité na tělo uměleckému řediteli "Ballett Graz" a nezávislého tanečního souboru "the alpha group" Darrelu Toulonovi.

Choreografie: Catherine Guerin

Tančí: Darrel Toulon

+

Lóránd Zachár / Budapest Dance Theatre (H): SEC

Věčné tajemství narození a smrti vnáší do našich životů nekonečné otázky. Jsme součástí smrti i v okamžiku našeho potopení se do nevyhnutelného víru času směřujícího do našeho osudu. Za normálních okolností si tyto myšlenkové pochody nedokážeme zdůvodnit. Naše životy a smrti nejsou součástí našich rozhodnutí.

Na konci naší fyzické existence shlédneme film našich uplynulých životů. Možná zrovna tento okamžik je opravdu zásadní pro našeho Stvořitele, protože právě v něm zhodnotíme všechny naše životní zkušenosti v posledním záblesku naší konečné myšlenky.

Choreografie: Lóránd Zachár

Tančí: Levente Bálint, Dalma Domán, Tamás Hegedűs, Tamás Kiss, Alexandra Sághy, Kata Stáry, Dzsennifer Vattai

 • Ne 21. 7. / 20:00

Martin Dvořák - Isira Makuloluwe / ProART Company (CZ): STRING QUARTETS

Tanečně-divadelní inscenace. Inspirace třemi literárními díly autorů – Tolstoj / Z. Janáčková / Neruda – na pozadí tří smyčcových kvartetů skladatelů – Janáček / Ištvan – v současném jevištním zpracování choreografů Martina Dvořáka a Isiry Makuloluwe. Taneční večer, jenž v sobě propojuje několik uměleckých reflexí, konceptů a dějinných okolností, balancuje na „strunách“ času a hledá vazby a souvislosti mezi dílem, autorem a jejich působením na diváka.

Choreografie: Martin Dvořák a Isira Makuloluwe

Hudba: Leoš Janáček a Miloslav Ištvan

Tančí: Irene Bauer, Martin Dvořák, Alena Pajasová, Mirka Prokešová a Robin Sobek

 • Po 22. 7. / 20:00

Lucia Holinová / Elledanse (SK): FUGA

Jak se lidé chovají v soukromí a jak na veřejnosti? To je inspirujícím zdrojem pro režisérku a choreografku Lucii Holinovou. Současným tancem, hip-hopem i rockem odhaluje kousek po kousku příběhy, situace a vztahy, kterými jsme svědky každý den, ale zůstávají našemu vnímání skryté. Sílu tance umocňuje živá rocková hudba skupiny MED.

Choreografie a režie: Lucia Holinová

Živá hudba: MED - Vladimír Slama, Vladimír Holina, Juraj Raši a Tomáš Ďurovka

Tanec a choreografie: Soňa Ferienčíková, Michaela Nezvalová, Radoslav Piovarči a Miro Janík

+

Jozef Vlk - Stanislava Vlčeková / Debris Company (SK): KOLÍSKY

Souřadnice, šachovnice, minová pole, bludiště a nekompromisní struktura. Právě do ní vměstnali tvůrcové inscenace Kolísky vlastní a ne velmi utěšenou analýzu vztahů mužů a žen v současném světe. Debris Company patří mezi hlavní opěrné body fyzického divadla na Slovensku. Dlouholeté zkušenosti, bohatá inscenační tradice a praxe s tlumočením náročných a intimních témat nonverbální formou jsou dobrým předpokladem pro vznik přitažlivé inscenace na pomezí tance a divadla.

Režie: Jozef Vlk

Choreografie: Stanislava Vlčeková

Hudba: David Kollar, Jozef Vlk

Účinkují: Mária Breinerová, Jozef Jurčišin-Kukľa, Štefan Martinovič, Marta Maťová

 • Út 23. 7. / 20:00 / open air před divadlem

TANČÍRNA pro studenty, jejich pedagogy a všechny tancechtivé

Po letité tradici improvizačních jam sessions hostujících pedagogů přichází jubilejní desátý ročník ProART Festivalu s novinkou v podobě letní tančírny pro studenty, pedagogy a všechny, co rádi tančí. Vstup volný, inspirace vítána.

Hudba: Richard Pohl a Edgar Omar Rojas Ruiz

 • St 24. 7. / 20:00

GalaProART

Tradiční festivalové setkání mezinárodních pedagogů v ukázkách z jejich repertoáru v oborech tanec, zpěv, klavír, kytara, smyčcové nástroje.

Účinkují: Nir Ben Gal (IL), Sun Bee Han (ROK/UK), Martin Dvořák (CZ/A), Béla Földi (H), Graffovo kvarteto (CZ), Leona Qaša Kvasnicová (CZ), Isira Makuloluwe (CL/UK), Petra Padriánová (CZ), Richard Pohl (CZ), Omar Rojas (MEX/CZ), Lenka Růžičková (CZ), Aleš Slanina (CZ), Eric Trottier (CAN/D) a další

 • Čt 25. 7. / 18:00 / foyer

STRUNY TALENTŮ

Závěrečná prezentace workshopů Edgara Omara Rojas Ruiz (kytara a elektronická kompozice), Richarda Pohla (klavír) a Graffova kvarteta (smyčcové nástroje) /

 • Čt 25. 7. / 20:00

LINIE - KRUH - ČAS - VĚČNOST

- 3 festivalové searching projekty: Erica Trottier (tanec) - Aleše Slaniny (zpěv) - Štěpána Pácla (herectví)

+

Martin Dvořák - Edgar Omar Rojas Ruiz: SFIDA FURIOSO / Who is me?

Dva nezávislí umělci - tanečník, choreograf a skladatel, hudebník - se střetávají na jednom jevišti s tématikou Piera Paola Pasoliniho, jeho života a díla. Italský spisovatel, básník, scénárista, režisér a rebel zaplatil za svůj nekompromisní životní filozofii cenou nejvyšší. Jeho dílo však nadčasově inspiruje a vybízí k dalším uměleckým reflexím, úvahám a zamyšlením nad smyslem umělecké tvorby, pramenech inspirace, pochybách umělce, vnitřní síle je překlenout a nutnosti něco sdělit. "Zuřivý vzdor" je o snaze jedince být sám sebou.

Choreografie a tanec: Martin Dvořák

Živá hudba a kompozice: Edgar Omar Rojas Ruiz

 • Pá 26. 7. / 17:30

IMPROVIZACE V PROSTORU - závěrečné gala studentů ProART Festivalu 2013

Galavečer účastníků festivalových workshopů v oboru tanec a fotografie pod vedením lektorů - Petra Padriánová, Béla Földi, Eric Trottier, Isira Makuloluwe, Leona Qaša Kvasnicová, Lenka Růžičková, Sun Bee Han, Roman Sejkot.

 • Pá 26. 7. / 20:00 / outdoor před divadlem + hlavní sál

BODY BUILDINGS - tanečně-pohybový outdoor projekt Nira Ben Gala

Sedmidenní projekt, jehož snahou je hledání pramene taneční invence ve venkovním prostředí a objevování zdrojů tanečníkovy inspirace.

+

Liat Dror / Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company (IL): ZEN DANCE

Někdy je dobré nechat věci být, nezasahovat, udělat krok zpět a zhluboka se nadechnout. Dívejme se na okamžik na věci, jaké opravdu jsou, ne, jak si myslíme, že by měly být. Nasměrujme slovo, akci, myšlenku, pohyb a dovolme toku věcí klidně plout. Občas můžeme klidně stát stranou jako dva stromy na ulici, bez prahnutí po něčem, bez chtění a žádostí. - Někdy jsou prostě věci takové, jaké jsou.

Choreografie: Liat Dror

Hudba: Iva Bittová

Tančí: Shiri Teicher, Shiri Bar On, Michal Arazi, Yair Lisaey, Avital Ifargan, Eliran Silver

Sometimes you have to let things be as they are, not interfere, like taking a step back and take a deep breath. Look at them for a moment as they are and not as we think they should be. Give direction to the word, action, movement and allow circuits around them just to be.

Sometimes we can be side to side, just like that, like two trees on the avenue, without coveting, without wanting something. - Sometimes things are just the way they are.

 • So 27. 7. / 20:00

Felix Dumeril / T 4 2 Dance Projects (CH): MUKASHI MUKASHI

Švýcarské představení je volně inspirováno pohádkami, kde postavy jednají na úrovni fantazie. Rostliny, zvířata a hvězdy mají schopnost mluvit. Proměňování je využíváno k potrestání či odplatě. I přesto, že jsou pohádky fantaskní, mají i v dnešní době své opodstatnění a místo - lidé totiž často nejsou takoví, jací se ve skutečnosti dělají. I osoby nám blízké mohou občas pořádně překvapit. Známe vůbec naše sousedy, nebo dokonce sami sebe? Každý z nás má v sobě místo pro dobré i zlé a hraje v průběhu života několik odlišných rolí, uplatňujíce je za různých okolností a v situacích, kdy je potřeba přežít.

Choreografie: Misato Inoue & Félix Duméril ve spolupráci s tanečníky

Tančí: Misato Inoue, Félix Duméril, Pamela Monreale, Michel Pascault

 • Ne 28. 7. / 20:00

Anet Fröhlicher / Cie El Contrabando (CH): ON_LINE__

V jevištní instalaci se čtyřmi pračkami se tanečníci pohybují on-line. Plavou ve společnosti byznysu, řízeni pracím práškem. Pulzující trh burzy, svět módy a obchodu s jeho bankroty a vzlety jako výchozími impulsy pro tanec. Kopanec a pád, dynamika burzovního světa, kokain a flamenko. Večer se otevírá burzovním bolerem, pomalou choreografií pozvolna navozující každodenní rutinu burzy a jejích propadů. Tančí se na pračkách, co perou. Pak se změní prací program na ždímání těl okolnostmi. Pračky jako metafory pro nepřerušený status on-line. Buben pračky jako symbol lidského mozku, pračka jako platforma pro makléře, molo pro modelky, jeviště pro tanečníky. Ve světel neonů, evokující image světa designu a životního stylu.

Choreografie: Anet Fröhlicher

Hudba: Abdullah Benabdallah

Tančí: Bella La Paloma, Anja Preuss, Anna Natt, Raphaela Stern