XIII. ProART Festival 2016

PŘEDSTAVENÍ Valtice

25. - 28. 7.

proart2016_vienna_02_LR

VALTICE Zámecké divadlo / 25. 7. 20:00

BOkomplex (DE) - ProART Company (CZ): GOLDBERG VARIATIONS + EMOTICON

Česko-německo-rakouský současný taneční večer s hudbou J. S. Bacha a E. Satieho

Anekdota praví, že hrabě Hermann Carl von Keyserlingk si objednal u skladatele Johanna Sebastiana Bacha klavírní skladby, které by mu mohl jeho klavírista Johann Gottlieb Goldberg předehrávat za jeho bezesných nocí. Toto je jedna z verzí vzniku slavných Goldbergových variací. A kdo z nás nezná ony bezesné noci, ve kterých nám v hlavě lítají myšlenky jako komáři, pod dekou je nám horko či zima a hlad nebo žízeň nás žene znovu do kuchyně? Poetickým způsobem nás provede jednou takovou bezesnou nocí německé duo Olaf Reinecke a Baerbel Stenzenberger.

Koncept choreografie Martina Dvořáka se nese ve střetu nového a starého, současného s minulým. Stejně jako budova brněnské Vily Tugendhat (místo premiéry projektu) ve své době radikálně změnila vnímání a estetiku architektury, je i zde hudební kompozice střetem moderní klavírní skladby 20. století s tou současnou. Klavírní akustická skladba tu naráží na elektronické kompozice 21. století a láme se do nového tvaru, bližšího posluchači dnešní mladé generace. Oba interpreti - Irene Bauer a Martin Dvořák - zde hledají možný dialog mezi pevnou strukturou partitury Erika Satieho a zvukové volnosti Toma Hodge a Franze Kirmanna.

Emoticon 2 goldberg_0046

VALTICE Zámecké divadlo / 26. 7. 20:00

Martin Dvořák a ProART Company (CZ): VITKA

Tanečně-hudební divadlo jako pocta skladatelce Vítězslavě Kaprálové

Tři aktéři (Irene Bauer, Kamila Valůšková a Martin Dvořák) reflektují nejen životní osud skladatelky a dirigentky Kaprálové, ale především pocity z něj. Emoce Kaprálové hudby ovlivňuje novou kompozici skladatele Omara Ruize, stejně jako textovou skladbu autora projektu Martina Dvořáka.

Cílem je prolínání všech tři inspiračních proudů: hudby - textu - pohybu, tance, výrazu interpretů. Ve finále jde i o dramatickou linii zastupovanou hercem a individuální tvůrčí choreografický potenciál tanečníků. Jde o jakési propojení kruhu odlišných uměleckých disciplín, které na sebe musí vzájemně reagovat a komunikovat. Živý hudební doprovod: Kostiantyn Tyshko

"Nezbývá než nacházet dobro s otevřenýma očima a zlem se zocelovat; být vděčen za krásu, která nás obklopuje, i za bolest... "

Bsnici_mesta_1200px-5853 Bsnici_mesta_1200px-5850 Bsnici_mesta_1200px-5876

VALTICE Konírna / 28. 7. 20:00

SHAKESPEARE: 400

Závěrečné gala tance, opery a divadla XIII. ProART Festivalu 2016 pod uměleckým vedením mezinárodních lektorů: Martina Dvořáka, Irene Bauer, Kateřiny Beranové, Olafa Reineckeho, Bärbel Stenzenberger a Štěpána Pácla

proart2016_vienna_04_LR proart2016_vienna_07_LR proart2016_vienna_02_LR

VALTICE Zámecké divadlo: Státní zámek Valtice / Předprodej: www.zamek-valtice.cz

VALTICE Konírna: Státní zámek Valtice / Předprodej: www.zamek-valtice.cz

Info a rezervace: festival@proart-festival.cz