Program představení Praha / Festival ProART 2010

undefined

24. 7. - 1. 8. 2010

MK – Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1
Archa – Divadlo Archa, Na Poříčí 26

24. 7. 20h Městská knihovna (290Kč/180Kč)

Bára Basiková - 30 LET NA SCÉNĚ – concert-talkshow
Ojedinělá retrospektivní koncertní talkshow první dámy české pop-rockové hudby – Báry Basikové. Letošní rok je jejím třicátým na české profesionální hudební scéně. Její repertoár se během desetiletí proměňoval a vyvíjel. Jak sama říká, neexistuje žánr (kromě dechovky), který by nezkusila. BB je nezařaditelná osobnost, zpěvačka-umělkyně mnoha tváří, která vždy dovede překvapit a změnit směr…

25. 7. 20h Městská knihovna (250Kč/150Kč/zdarma)

Henrik Kaalund / DREA-ME / Video-Dance Solo, tančí Anne Schmidt, Berlin (D)
DreaMe je o interakci mezi skutečnou a virtuální realitou. V DreaMe je tanečnice na jevišti i publikum konfrontováno s přemírou informací, stejně jako je to typické pro dnešní mediální společnost. Představení odráží individuální důsledky tohoto předávkování informacemi, často vedoucí k únikovému chování. Uniknout do virtuálních světů se zdá obzvláště lákavé, protože nám nabízejí možnost brát na sebe jiné identity, které pak můžeme využívat ke svému prospěchu. Pokud se jeden člověk dokáže vypořádat s nadbytkem informací a je schopen je rozlišovat na skutečné a virtuální, druhý na jeho místě selhává a kolabuje z přetížení. DreaMe osciluje mezi těmito dvěma póly.

26. 7. 20h Městská knihovna (250Kč/150Kč/zdarma)

Martin Dvořák a Silke SILK Grabinger / STARLIT NIGHT / Linz (A)
Taneční kus inspirovaný pohádkou H. CH. Andersena, ale aktualizovaný jako drama dívky-ženy, kterou život nešetří. Pohádka jen pro dospělé s hudbou Martyna Jacques v podání Silke Grabinger - rakouské tanečnice, choreografky a performerky, bývalé členky Cirque Du Soleil, vítězky taneční ceny LINZ 09 – hlavního města kultury pro rok 2009, a Martina Dvořáka - nezávislého tanečníka, choreografa a uměleckého ředitele ProART.

Felix Dumeril / SCHATTENSPIEL / T 4 2 Dance Projects, Bern (CH)
"Stínohra" - je humorný kus o malém světě tří bizarních postav, které tráví svůj život v surreálném kancelářském světě. Tady žijí své sny a doufají, že uniknou šedivé a nudné rutině a stereotypu. Jsou tyto obrazy zrcadlením myšlenek, tužeb, snů, projekce přítomnosti, nebo přece jen realita?

Koncept: Misato Inoue a Félix Duméril
Choreografie: Félix Duméril (ve spolupráci s tanečníky)
Tanec: Misato Inoue, Michaël Pascault, Félix Duméril

27. 7. 20h Divadlo Archa (250Kč/150Kč/zdarma)

Martin Dvořák / GISELLE: Revenge ("...protože láska je věčná.") / Company ProART
Nesmrtelná story o lásce až za hrob. Moderní verze romantického baletu jako nadčasové taneční drama pro pět postav, volně inspirované knihou Simona Mawera "Skleněný pokoj" a filmem "Dvě tváře jedné ženy" s Romy Schneider a Marcellem Mastroiannim v hlavních rolích. Paralely a rozdíly lásky fyzické a metafyzické, pravdy a lži, snu a reality. Důsledky zrady, žárlivosti, smrti a odpuštění. Ale i pak to může mít pokračování. Láska až navěky.

Režie a choreografie: Martin Dvořák
Hudba: A. CH. Adam a Patrick Pulsinger
Kostýmy: Jindra Rychlá
Scéna: Martin Dvořák a Jindra Rychlá
Světelný design: Anna Marie Formánková a Filip Šamalík
Účinkují: Company ProART – Irene Bauer, Martin Dvořák, Lenka Kolářová, Petr Kolář a Mirka Prokešová

28. 7. 20h Divadlo Archa (250Kč/150Kč/zdarma)

Šárka Ondrišová / JABLKO / Elledanse, Bratislava (SK)
Tanečně-divadelní kus jedné z vůdčích osobností slovenského současného tanečního divadla. Jablko je autorskou syntézou tance, hudby a mluveného slova s využitím prvků fyzického divadla. Tematicky volně navazuje na inscenaci "Canto Hondo - hlboká pieseň o nej...". Sleduje další aspekty archetypů muže a ženy v zrcadle psychologie a mytologie. Vytváří skládačku kosmické hry protikladů, mozaiku jablka roztroušeného napříč dějinami vědomí i nevědomí. Průvodcem šesti postav v současnosti, v antice i v ráji, bude sám Všemohoucí.

Námět, režie a choreografie: Šárka Ondrišová
Dramaturgie a režijní spolupráce: Lucia Blašková
Hudba: Jozef Vlk
Scéna: Šárka Ondrišová a Marek Hollý
Kostýmy: Zuzana Hudeková
Účinkují: Csongor Kassai, Stanislava Vlčeková, Vladislav Šoltýs, Magdaléna Čaprdová, Emil Píš, Martina Lacová, Tomáš Nepšinský

29. 7. 20h Městská knihovna (250Kč/150Kč)

GalaProART: DANCEROADS
Galavečer domácích i zahraničních osobností současného tance a pedagogů festivalu ProART v ukázkách z vlastního repertoáru.

Účinkují: Miloš Galko (SK), Gregory Livingston (USA), Eran Gisin (IL), Gabriel Wong (MAL), Eva Klimáčková (SK), Tereza Indráková (CZ), Tereza Ondrová (CZ), Lenka Kolářová (CZ) a další. Special guests: zpěvačka Radka Fišarová a operní pěvkyně Kateřina Beranová s klavíristkou Martou Vaškovou

30. 7. 20h Divadlo Archa (390Kč/290Kč)

Iva Bittová a ImProART
Ojedinělé setkání světově renomované hudebnice, zpěvačky, herečky a mezinárodních osobností současné taneční scény.

Účinkují: Felix Dumeril (CH), Martin Dvořák (CZ), Miloš Galko (SK), Misato Inoue (JAP), Eva Klimáčková (SK), Mirka Prokešová (CZ) a další

31. 7. 20h Městská knihovna (220Kč/140Kč/zdarma)

Hana Zanin / MOHA IN DIR / Ich bin OK (A)
Česko-rakouský projekt bourající bariéry mezi lidmi s handicapem a bez handicapu. Moha je u mexických indiánů Hopi symbol, který zobrazuje květinu a znamená harmonii přírodních energií - vody, vzduchu, ohně a země. Rovnováha těchto principů byla nerespektováním potřeb člověka a jeho životního prostředí narušena. Moha in Dir nám připomíná nutnost respektu a úcty k sobě samému, k vlastním dovednostem, ale i k vlastní nedokonalosti. Zkoumá otázky: Jaký je náš životní rytmus, bereme na něj ohledy? Co je naší životní náplní?  Jaké jsou naše osobní rituály a co pro nás znamenají?

Koncept a choreografie: Hana a Attila Zanin
Účinkují: Johanna Ortmayr, Clara Horvath, Severin Neira, Stefan Musil, Michal Brožek, Hana Zanin, Attila Zanin a Romina "Romy" Kolb

Nikolas Adler, Felix Dumeril, Martin Dvořák / PURE BEAUTY / Company ProART a Junior ProART Company
Komponovaný večer zahraničních choreografů na téma krásy a jejího hledání v proudu života a jeho všedního dnů. Choreografie byly vytvořeny na tělo tanečníkům Company ProART a Junior ProART Company během konání Festivalu ProART 2010.

Účinkují: Martin Dvořák, Lenka Kolářová, Alena Pajasová, Mirka Prokešová, Jana Ryšlavá a další

1. 8. 17h Městská knihovna (200Kč/100Kč)

IMPROVIZACE V PROSTORU
Galavečer studentů festivalu v ukázkách ze své týdenní práce v ateliérech:
Tanec:
Felix Dumeril (CH) – partnering, Miloš Galko (SK) – creative contemporary, Eran Gisin (IL/GB) – contemporary Kibbutz, Silke Grabinger (A) – break dance, urban styles, Tereza Indráková (CZ) – tanec pro netanečníky, Misato Inoue (JAP/CH) – modern – Limon, partnering, Gregory Livingston (USA/D) – balet, contemporary modern, Tereza Ondrová (CZ) – tanec pro děti 11-14 let, Gabriel Wong (MAL/D) – contemporary floorwork, Hana Zanin (CZ/A) – tanec s a bez handicapu
Zpěv:
Kateřina Beranová (CZ/A) – opera masterclass
Fotografie:
Paul Leclaire (D)

1. 8. 20h (200Kč/100Kč/zdarma)

Lucie Ferenzová, Radka Fišarová, Eva Klimáčková / CHERCHEZ LA FEMME / 3 searching projekty Festivalu ProART 2010
Po dobu jednoho týdne vznikaly na tělo festivalovým studentům tzv. hledací projekty v disciplínách – tanec (Eva Klimáčková), zpěv (Radka Fišarová) a herectví (Lucie Ferenzová). Výsledky této intenzivní práce jsou poprvé a naposledy uvedeny v dnešním večeru. Letos poprvé se však tyto projekty vzájemně prolnou a tematicky sjednotí motivem hledání ženy, ženskosti a ženství v nás.

Rezervace vstupenek na představení v Divadle Archa na e-mailu:
pokladna@archatheatre.cz či tel.: 221 716 111 , ostatní na praha@proart-festival.cz a tel.: 737 300 314 .

Účastníci worskopů mají podle počtu zaplacených kurzů možnost čerpat na vybraná představení vstupenky zdarma. Vybírat mohou z těch představení, kde je za cenou vstupenky napsáno /zdarma. Volné vstupenky si lze zarezervovat až během festivalu.

Program ke stažení v PDF. ZDE