Festival 2007 - Představení Praha

Městská knihovna v Praze Mariánské náměstí 1, Praha 1
Rezervace: pokladna@hadivadlo.cz, office@proart-festival.cz, tel.: 737 300 314

Ne 22. 7. 20:30h (200/150Kč)

AUREA - Repríza festivalového searching projektu pod choreografickým vedením Martina Dvořáka Hudba: Aurea (CZ/D)
Aurea je název hudební dvojice působící ve Stuttgartu - Aleny Leja a Ilji Sibbora a jejich stejnojmenného CD. Toto unikátní propojení ženského hlasu a hry na dechový nástroj didgeridoo ve spojení se současnými elektronickými remixy se stalo inspirací Martinu Dvořákovi pro každoroční festivalový searching projekt, který vzniká po dobu jednoho týdne přímo na tělo festivalovým studentům, jež projdou výběrem na základě uměleckého životopisu. Práce na tzv. searching-hledacím projektu je velmi intenzivní a tvůrčí, po dobu sedmi dnů pod vedením choreografické osobnosti vzniká projekt, který je uveden pouze jednou. V letošním ročníku se bude premiérovat v Brně a reprízovat v Praze. Smyslem je podchytit v mladých lidech tvůrčí přístup a povolit uzdu jejich společné fantazii. Po týdnu je pak na jevišti prezentována asi půlhodinová choreografie, která je společným dílem všech účastníků a balancuje na pomezí tance a divadla. Martin Dvořák již takto uvedl searching projekt Rozhovory se samotou (2005, Brno) a ...jako v nebi (2006, Praha).

Aurea: "S lehkostí překračují Alena Leja a Ilja Sibbor tisíciletou hudební tradici a letí při tom kolem světa. Archaický dechový nástroj abordžinců doprovází píseň Hildegardy von Bingen, jako by tak byla stvořena už odjakživa. Netradičně a přesto velmi harmonicky se tu spojuje starý a nový svět, stará hudba a nová hudba, akustický a digitální svět."

Eric Trottier (Can): CLOWN STORY - Tanečně-divadelní projekt kanadského tanečníka a choreografa o putování klauna lidským životem. Trottier se vydává na cestu za štěstím, které není snadné vlastnit. Jako klaun z Felliniho filmů prožívá štěstí i smutek, vztek a radost, peklo i ráj života. Tančí a hraje virtuózně, přesvědčivě a se sebevědomou zranitelností a křehkostí blázna.

Účinkují: Eric Trottier (CAN) a Anna Hein (A)

Kanaďan Eric Trottier působí od roku 1989 v tanečních souborech v Izraeli, Francii, Rakousku, Německu a Holandsku. Tančil v choreografiích Matse Eka, Philippa Talarda, Jochena Ulricha, Jiřího Kyliána, Rami Beera, Jean Renshaw a dalších. Od roku 1994-2001 byl členem Národního divadla v německém Mannheimu. Pro tento soubor vytvořil choreografie - "Put your hands up", "Das fünfte Gebot", "La Mistrine" (rovněž pro ostravský balet NDMS), jako člen Tanečního divadla v rakouském Innsbrucku (2001-2004) vytvořil choreografie - "Sturm", "Arquebancada" a "Sie kommt zu Dir zurück" (Landestheater Innsbruck). V současné době působí jako svobodný umělec na scénach v Kanadě a Evropě.

Po 23. 7. 20:30h (200/150Kč)

Company ProART: BAROCKO - V náručí mužů
Jediná pražská letošní repríza divadelního projektu na pomezí současného tance, divadla a barokní opery.
Režie a choreografie: Martin Dvořák
Účinkují: Kateřina Beranová, Martin Dvořák, Andrea Ille, Lenka a Petr Kolářovi, Kateřina Malá, Mirka Prokešová, Adéla Štajnochrová, Markéta Tichá, Richard Žemlička
Hudba: G. F. Händel, A. Vivaldi, J. S. Bach, W. F. Bach, G. P. Telemann a další
Kostýmy: Lucie Loosová
"Kdo řekl, že jste žena? Takový nesmysl! Smrt bude mít Vaše oči, to na Vaši hruď si položím hlavu, to na Vaše ramena dám své ruce. Jste to určitě Vy na tom opačném břehu, vzdálenost mezi námi se zmenšuje, brzy zmizí docela. Tančeme. Chcete? - Já dojdu k tobě a ty mě k sobě přitiskneš - ach, obejměte mě pevně, unášejte mě, je tak dobře, ano, tak dobře je v mužské náruči!"
Podoby citů a vztahů se ve vývoji lidstva radikálně proměňovaly. Hranice možného se posunovaly a do hry o lásku a její přesnou definici se začaly vkrádat pojmy jako fyzická, duševní, manželská, milenecká, duchovní, erotická. Za slovem láska se dnes skrývá ještě víc - nevěra, aféra, flirt, sex, porno... My jsme se však nechali inspirovat obdobím baroka, kdy znázornění a pojetí lásky a utrpení vedle sebe stála v té nejčistší a nejhlubší formě. Není náhodou, že právě na začátku 21. století dochází k veliké renesanci baroka. Slohu, kde existuje napětí mezi slastí a utrpením - dvěma krajními stavy, které právě v baroku stojí těsně vedle sebe a jež by mohly vyjadřovat i pocity člověka dnešní doby. Barokní životní pocit osciloval mezi poživačností a odříkáním. Byl vlastní člověku, který byl schopen široké škály pocitů a měl mnoho tváří. Byl to člověk "mnohorozměrný", člověk široké duše a rozmáchlý jako čelní stěny kostelů dynamického barokního slohu. Jako protipól a znamení dneška nám v projektu poslouží dílo francouzské spisovatelky Camille Laurens, která ve svých knihách doslova pátrá po vystižení formy a pochopení smyslu lásky v životě dnešního člověka. Nechme se strhnout, ovládnout, formovat barokem jakožto novou životní filozofií a uměleckým směrem, který má právě v dnešní době "lásek" v přímém přenosu, senzacechtivosti po milostných avantýrách slavných a parazitování na partnerských vztazích druhých lidí - tolik co říci. Nový mezinárodní projekt ProART má velký potenciál oslovit široké a rozmáchlé duše českého operního i tanečního publika. (md)

Út 24. 7. 20:30h (200/150Kč)

Radka Fišarová: Podívej, kvete růže! (recitál)
Koncert jedné z našich nejuznávanějších muzikálových zpěvaček a šansoniérek. Večer věnovaný francouzskému šansonu, v českém překladu i originále zazní písně Edith Piaf, Charlese Aznavoura, Mirelle Mathieu. Klavír: Adam Bičík, Akordeon: Adam Hanzl

St 25. 7. 20:30h (250/180Kč)

Ivanovic.Clan (D): LOMO - Německý taneční projekt srbské choreografky Jeleny Ivanovič.
Když se díváš do zrcadla, koho tam vidíš? Sebe sama? Vidíš to, co vidí všichni, co v Tobě vidí všichni. Řekni, co jsi? Idea, přání, odraz? Zaměstnání, značka nebo kus masa?
Účinkují: Hana Zanin, Sabina Stücker, Jelena Ivanovič

Maandy Kaan / Kdo jsem? - Senegal meets Prague - unikátní africký taneční projekt / Unique African dance project. Choreografie a tančí: Ciré Beyé a Kaolack (Senegal) Hudba: Libass Guye
"Kdo Jsem?" - otázka, kterou si každý z nás jednou za čas položí a jen někteří z nás naleznou odpověď. "Jsem kdo jsem - jsem všechno a nic - jsem Maandy Kaan."
Při tvorbě tohoto vystoupení se oba umělci nechali inspirovat senegalským sochařem d´Ousmanem Sowem. Zaujala je jeho práce s hlínou. V jejich náboženství se totiž říká, že člověk byl vytvořen z hlíny. Inspirací jim bylo rovněž mystérium života a smrti, odvaha bojovníků a mužské erotično. Téma, z kterého vycházeli byl čas, příroda a technologie.

Čt 26. 7. 20:30h (200/150Kč)

GALA-pro-ART: Ojedinělé mezinárodní setkání osobností současné taneční scény a zároveň pedagogů Festivalu ProART v ukázkách ze své tvorby. Účinkují: Ciré Beyé (Senegal), Michaela Doláková (CZ), Martin Dvořák (CZ), Erick Guillard (F), Mathieu Guillhaumon (F), Nadia-Karine Hasa (F), Jelena Ivanovic (D), Kaolack (Senegal), Lenka Kolářová (CZ), Nina Kripas (A), Dominik Müller (D), Eric Trottier (CAN), Gabriel Wong (Malaysia), Erik Wagner (USA), Hana Zanin-Pauknerová (D/CZ) ? special guests: Radka Fišarová (CZ) a Ondřej Izdný (CZ)

Pá 27. 7. 20:30h (200/150Kč)

ImProART: Tradiční netradiční improvizační a improvizovaný večer pedagogů festivalu a hostů. Neopakovatelné setkání tanečníků a umělců, kteří se ve vymezeném časovém úseku sejdou, zanechají svou představu o pohybu a umění improvizace a opět se rozejdou. Účinkují: Martin Dvořák (CZ), Erick Guillard (F), Nadia-Karine Hasa (F), Lenka Kolářová (CZ), Nina Kripas (A), Eric Trottier (CAN), Erik Wagner (USA), Gabriel Wong (Malaysia), Hana Zanin-Pauknerová (D/CZ) - special guests: Radka Fišarová (CZ) a Ondřej Izdný(CZ)

So 28. 7. 20:30h (200/150Kč)

Výzva času, místa a prostoru / The challenge of time, place and space:
Pražský searching projekt Festivalu ProART - Choreografické vedení: Erick Guillard (F) Tato fyzická choreografie zkoumá emoci a citlivost v závislosti na elementech času, místa a prostoru, za použití videoprojekcí a elektroakustické hudby.
I. Divadelní searching projekt / I. Acting searching project pod režijním vedením herecké hvězdy Městského divadla Brno - Igora Ondříčka (CZ)
Talking (Bla-bla-bla): Nejen taneční miniatury tanečníka a choreografa Gabriela Wonga
Účinkují: Nicole Baumann, Gaelle Morello, Gabriel Wong

Force
"There was a legless bird, he could never land, he forced to fly no matter how the weather changed, he forced to fly no matter how exhausted, the day he touch the ground, is the day of his end..."
Made of...
"47% lycra, 35% polyester, 12% cotton, 5% silk, 1%..."
Sunshower "Have you seen it? Or is that all you see? Do you think so? Or do you not know enough? Is that too deep you can't reach? Or are you just too short? Many question without answer. So, stop asking! Live your life, there must be a reason for that!"
Just talking
"Sometimes is better just laugh about it!"

Ne 29. 7. 18:00h (200/150Kč)

Improvizace v prostoru / Prostor v improvizaci - Galavečer studentů festivalu pod vedením svých pedagogů z uměleckých ateliérů: Ciré Beyé (Senegal) - afro-dance, Michaela Doláková (CZ) - pantomima, Martin Dvořák - new-dance (CZ), Mathieu Guilhaumon (F) - jazz, Nadia-Karine Hasa (F) - moderna, Jelena Ivanovic (D) - tango, Kaolack (Senegal) - afro-dance, Nina Kripas (A) - hip-hop, break-dance, Dominik Müller (D) - tango, Eric Trottier (CAN) - moderna, Gabriel Wong (Malaysia) - contemporary dance, Erik Wagner (USA) - balet, Hana Zanin-Pauknerová (D/CZ) - tanec s a bez handicapu, Radka Fišarová (CZ) a Ondřej Izdný (CZ) - zpěv, Filip Sychra (CZ) - herectví, David Židlický (CZ) - foto