Festival 2007 - Představení Brno

BRNO - Hadivadlo Poštovská 8D, Pasáž Alfa
Rezervace: pokladna@hadivadlo.cz, office@proart-festival.cz, tel.: 737 300 314

Pá 13. 7. 20:30h (180/120Kč)

Company ProART: V náručí mužů / In Men´s Arms
Nová komorní podoba představení o podobách lásky v běhu staletí na pomezí tanečního divadla a barokní opery s remixovanou současnou elektronickou hudbou.
Režie a choreografie: Martin Dvořák
Účinkují: Martin Dvořák, Lenka a Petr Kolářovi, Kateřina Malá, Mirka Prokešová
Hudba: G. F. Händel, A. Vivaldi, J. S. Bach, W. F. Bach, G. P. Telemann a další
Kostýmy: Lucie Loosová

"Kdo řekl, že jste žena? Takový nesmysl! Smrt bude mít Vaše oči, to na Vaši hruď si položím hlavu, to na Vaše ramena dám své ruce. Jste to určitě Vy na tom opačném břehu, vzdálenost mezi námi se zmenšuje, brzy zmizí docela. Tančeme. Chcete? - Já dojdu k tobě a ty mě k sobě přitiskneš - ach, obejměte mě pevně, unášejte mě, je tak dobře, ano, tak dobře je v mužské náruči!"
Podoby citů a vztahů se ve vývoji lidstva radikálně proměňovaly. Hranice možného se posunovaly a do hry o lásku a její přesnou definici se začaly vkrádat pojmy jako fyzická, duševní, manželská, milenecká, duchovní, erotická. Za slovem láska se dnes skrývá ještě víc - nevěra, aféra, flirt, sex, porno... My jsme se však nechali inspirovat obdobím baroka, kdy znázornění a pojetí lásky a utrpení vedle sebe stála v té nejčistší a nejhlubší formě. Není náhodou, že právě na začátku 21. století dochází k veliké renesanci baroka. Slohu, kde existuje napětí mezi slastí a utrpením - dvěma krajními stavy, které právě v baroku stojí těsně vedle sebe a jež by mohly vyjadřovat i pocity člověka dnešní doby. Barokní životní pocit osciloval mezi poživačností a odříkáním. Byl vlastní člověku, který byl schopen široké škály pocitů a měl mnoho tváří. Byl to člověk "mnohorozměrný", člověk široké duše a rozmáchlý jako čelní stěny kostelů dynamického barokního slohu. Jako protipól a znamení dneška nám v projektu poslouží dílo francouzské spisovatelky Camille Laurens, která ve svých knihách doslova pátrá po vystižení formy a pochopení smyslu lásky v životě dnešního člověka.
Nechme se strhnout, ovládnout, formovat barokem jakožto novou životní filozofií a uměleckým směrem, který má právě v dnešní době "lásek" v přímém přenosu, senzacechtivosti po milostných avantýrách slavných a parazitování na partnerských vztazích druhých lidí - tolik co říci. Nový mezinárodní projekt ProART má velký potenciál oslovit široké a rozmáchlé duše českého operního i tanečního publika. (md)

So 14. 7. 20:30h (250/200Kč)

Kdo se bojí Virginie Woolfové? - drama
Mistrovský kus amerického dramatika Edwarda Albeeho, známý rovněž z tanečního zpracování Company ProART, tentokrát v podání předních herců své generace: Hany Maciuchové, Ladislava Freje, Simony Postlerové a Jiřího Dvořáka. Uvádí Studio Dva v režii Petra Novotného. Smíšená čtyřhra dvou manželských párů, jež unikají před sebou samotnými a všedním stereotypním životem do světa fantazie, snů, opilosti a citových hrátek, ve kterých obšťastňují a zraňují sebe i druhé.

Ne 15. 7. 20:30h (180/120Kč)

GALA-pro-ART: Ojedinělé mezinárodní setkání osobností současné taneční scény a zároveň pedagogů Festivalu ProART v ukázkách ze své tvorby. Účinkují: Sisa Beláková (SK), Michaela Doláková (CZ), Martin Dvořák (CZ), Nadia-Karine Hasa (F), Eva Klimáčková (SK), Eric Trottier (CAN), Erik Wagner (USA), Gabriel Wong (Malaysie) - special guest: Radka Fišarová

Po 16. 7. 20:30h (180/120Kč)

ImProART: Tradiční netradiční improvizační a improvizovaný večer pedagogů festivalu a hostů. Neopakovatelné setkání tanečníků a umělců, kteří se ve vymezeném časovém úseku sejdou, zanechají svou představu o pohybu a umění improvizace a opět se rozejdou. Účinkují: Sisa Beláková (SK), Michaela Doláková (CZ), Martin Dvořák (CZ), Nadia-Karine Hasa (F), Eva Klimáčková (SK), Eric Trottier (CAN), Kateřina Vlniešková (SK), Erick Wagner (USA), Gabriel Wong (Malaysie) - special guests: Radka Fišarová (CZ) a Maok (SK)

Út 17. 7. 20:30h (180/120Kč)

Nanohach & Ioana Mona Popovici: PORTRÉT / PORTRAIT - Tanečně-divadelní představení
"Je hluchý. Stal se hluchým tím, že na něj celá léta křičeli. Teď se dívá na ostatní jakoby sledoval němý film. Ostatní ztratili hlas z toho nekonečného křičení. Dnes křičí němě. Toho dne jim chtěl všechno vysvětlit, ale omdlel, než stačil říct jedno jediné slovo. Portrét - několik příběhů o vině, nedostatku odpuštění a vztazích plných obviňování."
Námět, koncept a choreografie: Ioana Mona Popovici
Produkce: Honza Malík&NANOHACH o.s.
Tvorba a tančí: Anna Caunerová, Lea Čapková, Miroslav Kochánek, Honza Malík, Marta Trpišovská
Scénografie: Peter Smetáček Kostýmy: Mariana Jamníková Světelný design: Jan Beneš-McGadie

St 18. 7. 20:30h (180/120Kč)

Eric Trottier (Can): CLOWN STORY - Tanečně-divadelní projekt kanadského tanečníka a choreografa o putování klauna lidským životem. Trottier se vydává na cestu za štěstím, které není snadné vlastnit. Jako klaun z Felliniho filmů prožívá štěstí i smutek, vztek a radost, peklo i ráj života. Tančí a hraje virtuózně, přesvědčivě a se sebevědomou zranitelností a křehkostí blázna.
Účinkují: Eric Trottier (CAN) a Anna Hein (A)
Kanaďan Eric Trottier působí od roku 1989 v tanečních souborech v Izraeli, Francii, Rakousku, Německu a Holandsku. Tančil v choreografiích Matse Eka, Philippa Talarda, Jochena Ulricha, Jiřího Kyliána, Rami Beera, Jean Renshaw a dalších. Od roku 1994-2001 byl členem Národního divadla v německém Mannheimu. Pro tento soubor vytvořil choreografie - "Put your hands up", "Das fünfte Gebot", "La Mistrine" (rovněž pro ostravský balet NDMS), jako člen Tanečního divadla v rakouském Innsbrucku (2001-2004) vytvořil choreografie - "Sturm", "Arquebancada" a "Sie kommt zu Dir zurück" (Landestheater Innsbruck). V současné době působí jako svobodný umělec na scénach v Kanadě a Evropě.

Čt 19. 7. 20:30h (180/120Kč)

AUREA - Premiéra festivalového searching projektu pod choreografickým vedením Martina Dvořáka Hudba: Aurea (CZ/D)
Aurea je název hudební dvojice působící ve Stuttgartu - Aleny Leja a Ilji Sibbora a jejich stejnojmenného CD. Toto unikátní propojení ženského hlasu a hry na dechový nástroj didgeridoo ve spojení se současnými elektronickými remixy se stalo inspirací Martinu Dvořákovi pro každoroční festivalový searching projekt, který vzniká po dobu jednoho týdne přímo na tělo festivalovým studentům, jež projdou výběrem na základě uměleckého životopisu. Práce na tzv. searching-hledacím projektu je velmi intenzivní a tvůrčí, po dobu sedmi dnů pod vedením choreografické osobnosti vzniká projekt, který je uveden pouze jednou. V letošním ročníku se bude premiérovat v Brně a reprízovat v Praze. Smyslem je podchytit v mladých lidech tvůrčí přístup a povolit uzdu jejich společné fantazii. Po týdnu je pak na jevišti prezentována asi půlhodinová choreografie, která je společným dílem všech účastníků a balancuje na pomezí tance a divadla. Martin Dvořák již takto uvedl searching projekt Rozhovory se samotou (2005, Brno) a ...jako v nebi (2006, Praha).

Aurea: "S lehkostí překračují Alena Leja a Ilja Sibbor tisíciletou hudební tradici a letí při tom kolem světa. Archaický dechový nástroj abordžinců doprovází píseň Hildegardy von Bingen, jako by tak byla stvořena už odjakživa. Netradičně a přesto velmi harmonicky se tu spojuje starý a nový svět, stará hudba a nová hudba, akustický a digitální svět."

Ivanovic.Clan (D): LOMO - Německý taneční projekt srbské choreografky Jeleny Ivanovič. Když se díváš do zrcadla, koho tam vidíš? Sebe sama? Vidíš to, co vidí všichni, co v Tobě vidí všichni. Řekni, co jseš? Idea, přání, odraz? Zaměstnání, značka nebo kus masa?
Účinkují: Hana Zanin, Sabina Stücker, Jelena Ivanovič
Druhou částí večera bude taneční divadlo LOMO choreografky Jeleny Ivanovič, premiérované v září 2006 v Essenu a posléze uvedené v Drážďanech a Wuppertalu. V choreografii pro tři vyzrálé ženy se autorka zamýšlí nad existencí a identitou jedince ve vztahu sama k sobě a ke společnosti.

Pá 20. 7. 18:00 (180/120Kč)

Improvizace v prostoru / Prostor v improvizaci - Galavečer studentů festivalu pod vedením svých pedagogů z uměleckých ateliérů: Sisa Beláková (SK) - jazz, Michaela Doláková (CZ) - pantomima, Nadia-Karine Hasa (F) - moderna, Eva Klimáčková (SK) - kontaktní improvizace, Eric Trottier (CAN) - moderna, Erik Wagner (USA) - balet, Gabriel Wong (Malaysie) - contemporary dance, Radka Fišarová (CZ) - zpěv, Kamila Kalousová (CZ) - herectví, Roman Sejkot - foto