Festival 2005 - Představení Brno

V prvním týdnu jsme odstartovali tanečním divadlem Já už tě nemám rád. Byla to pátá repríza, premiéra na reprodukovanou hudbu, v novém prostoru, s jinou dekorací, novými nápady a plni entuziasmu jsme předvedli, jak se dělá taneční divadlo podle ProART.

Následovala nádherná činohra Kamily Kalousové, pedagožky herectví, Drana a César. Hrálo se pro dvacet lidí, přesto to byl jeden z nejsilnějších zážitků festivalu, objev týdne v Brně. Kdož neviděli, prohloupili.

Třetím večerem byl recitál hvězdné Radky Fišarové za doprovodu úžasné Jarušky Vlachové na akordeon a Tomáše Hřivnáče na bonga. Za přítomnosti televize předvedli všichni skvělý výkon. Máme se prostě od Radky ješte co učit. Mezi tím vším zpovídal Martin Dvořák, odpovídali všichni. A jak.

Pantomima Michaely Dolákové rozpohybovala naše bránice ve čtvrtém brněnském večeru - 4krát s nadhledem. Míšina interpretace želvy se stala hitem brněnského týdne. Zkusili si snad všichni, když ne na veřejnosti, tak určitě doma na koberci.

Následoval večer improvizace šesti pedagogů festivalu - Martina D., Aleny, Sisy, Ericka, Vlnky a Lenky. 60 minut odvahy, citlivosti, nezapomenutelných momentů, smíchu a pohybových hrátek těch nejpovolanějších. Top Classe.

Šestý večer se pedagogové představili ještě jednou ve večeru sólových ukázek a improvizované talkshow. Večer na téma Divadlo a tanec v 21. století. Nevyčerpatelné téma, ale domů jsme šli unaveni ještě před půlnocí.

Páteční večer patřil rakouským hostům z Vídně. Taneční divadlo na téma emigrace, útěku a schopnosti asimilace. Divadlo praskalo ve švech. Tak takhle se to dělá u jižních sousedů, 150 km od Brna. Císařská Vídeň. Současné taneční divadlo.

Závěr týdne patřil všem, studentům i pedagogům. Improvizace v prostoru. Hodně nervozity, potlesku, emocí a úžasné atmosféry. Ukázka toho, co jsme se za týden naučili. I nenaučili. Tančit a hrát divadlo. Premiéra a derniéra searchingu projektu M.D. - 6 dívek rozmlouvalo se samotou a několika divákům prý ukáplo pár slziček. Tak tohle jsme přece chtěli. Umět zasáhnout, dojmout, divadlem, tancem, uměním. Neplačte, příští rok se uvidíme zase.

Program festivalu Brno - Divadlo v7apůl - Kabinet Múz, Sukova 4

16. 7. so 21h / Já už tě nemám rád

"Často žijeme ve vztazích, o kterých víme, že je žít nechceme a sníme o takových, které žít nikdy nebudeme. Pomyslná hranice však napříč našim přesvědčením o opaku je velice tenká. Někdy stačí okamžik a sny se na pár vteřin spojí s realitou." Nová produkce ProART, po Gabrielu Lionovi 2004 přichází Martin Dvořák s tanečním divadlem tentokrát podle povídky amerického romanopisce Josepha Hellera. Snaha o propojení tance a herectví pokračuje.

17. 7. ne 21h / Drana a César

"Když se přestaneš hýbat, pot stékající z tvého čela ti vyhloubí hrob." Monodrama I.Doré. Kamila Kalousová v představení brněnského divadla nových forem Divadla v7apůl ? Kabinetu múz. Nejprogresivnější a nejplodnější scéna současného divadla v moravské metropoli.

18. 7. po 21h / Radka Fišarová - ničeho nelituji...

Recitál naší nejtalentovanější muzikálové zpěvačky. Po Weberově Evitě, zazářila jako převtělená Edith Piaf v Maláskově / Vaculíkově Vrabčákovi z předměstí. Nyní i na scéně brněnského Mahenova divadla. V Praze pak její kariéra vystoupala až k hlavní roli v muzikálu Kleopatra; následovala Lucrezia Borgia a Montezuma v Národním divadle, Královna ve Třech mušketýrech a Rebelové na scéně Divadla Broadway. Tentokrát ji uslyšíte s doprovodem virtuozky na akordeon Jarušky Vlachové.

19. 7. út 21h / 4x "s nadhledem"

Pantomimické autorské etudy Michaely Dolákové. "Sama, Želva, Bez názvu, Spi sladce". Vznikaly postupně během 3 let studia na katedře nonverbálního a komediálního divadla HAMU v Praze. Etudy jsou parodií na klasické životní situace každého člověka, avšak z pohledu jediné ženy.

20. 7. st 21h / Minuty... vteřiny... v pohybu

V určeném časovém úseku se na jeviště postaví několik zkušených tanečníků a performerů a pokusí se za minimální přípravy zimprovizovat taneční show. O délce galaexhibice současného tance či propadáku rozhodnete VY. Účinkují možná: M. Dvořák, A. Pajasová, E. Guillard, K. Vlniešková, S. Beláková, L. Vágnerová aj. Chcete to taky zkusit? Pozor! Na vlastní nebezpečí, můžete být vypískáni.

21. 7. čt 21h / Divadlo a tanec v 21. století

"Koncertní talkshow" pedagogů festivalu a jejich hostů. Mezi vašimi otázkami a jejich odpověďmi, ukáží to, co umí, nebo by měli umět. Večer, který nebude mít konce. Tak jako loni. Účinkují: S. Beláková, M. Dvořák, E. Guillard, K. Kalousová , L. Vágnerová, K. Vlniešková a M. Vraný.

22. 7.pá 21h / TanzTheaterWien - Fake / Real Space (Rakousko)

Nejnovější projekt stálice rakouského tanečního divadla Liz King a jejího souboru o pocitech člověka - utečence - přistěhovalce. Kde je jeho domov? Co opustil a co nachází? "Jsem přesvědčená, že lidé, co mají sílu něco opustit, za sebou zanechat, mají i sílu něco nového začít." Pohybová a taneční zpověď lidí, co opustili a znovu začali. Příběhy opravdu ze života.

23. 7. so 15:30h / Improvizace v prostoru - Prostor v improvizaci

Searching projekt Martina Dvořáka
Tvůrčí projekt tance, herectví a zpěvu. Ukázky z workshopů festivalu a premiéra Searching projektu Martina Dvořáka - týdenní intenzivní práce na tanečním představení.

Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury, městské části Praha 3, Rakouského kulturního fóra a brněnské jazykové školy ASCHOOL.