Festival 2005 - Představení Praha

Druhý týden jsme otevřeli reprízou rakouských hostů z Vídně. Fake Space/Real Space. Jiný prostor, jiné efekty, více světla, větší odstup od publika. V dobrém i ve zlém. Zážitek.

Pondělní večer "jsme se zase neměli rádi". Joseph Heller po česku. Opět s živou muzikou Thomase a spol. Neopakovatelná atmosféra. Tak tohle se fakt povedlo. Potlesk nebral konce. Třeba to nebylo naposled. V říjnu jedeme za kapelou do Greifswaldu.

Další večer Prahu vyzval Berlín, nebo naopak? 2 Tomášové se svými hudebními nástroji, Radka se svým zlatem v hrdle a 9 nezadržitelných tanečníků. Změť hudby, tance a zpěvu. Hranice jsme opravdu zbořili a diváci se fakt bavili. Prostě SHOW. Asi na to nikdo z nás nezapomene, ale každý kůň potřebuje uzdu. Příště trošku jinak.

Dáma českého divadla Květa Fialová opanovala následující večer. Setkání s člověkem, který ví něco o životě a o divadle. Pocta ProARTu. Děkujeme, paní Květo! Zpovídal a moderoval Martin Dvořák, krásně zpíval a provázel Filip Sychra.

Ve čtvrtek jsme přivítali hosty z Brna. Divadlo v 7 a půl - Jarina a Pipina. Objev pražského týdne. Setkání žížaly a ptáka. A nebyla to blbost. Všichni jsme se náramně bavili. Beze slov, ale doslova.

V pátek jsme opět diskutovali o divadle a tanci, sobě a improvizaci. Zkrátka o životě. Našem. Sešlo se nás 8 pedagogů a všichni, co ještě nezkolabovali. Tříhodinový maratón. Super. Díky všem.

Předposledním večerem jsme přiblížili tanec se zpěvem. V první půlce měl premiéru searching projekt Martina Vraného. Odlehčené, pozitivní, poetické, barevné, letní tancování. Viděli jsme masožravé kytky, plameňáky a jinou havěť. Bylo nám dobře. V druhé půli jsme si šťastně prozpěvovali s Happy Day Quintetem. Pětice protagonistů nám ukázala, jak se zpívá bez doprovodu hudebních nástrojů. Obrovské žánrové rozpětí. I tady neznají hranice. Vtipná, inteligentní muzika. Díky.

Poslední nedělní večer - sešlo se nás mnoho - od účastníků, pedagogů, přes rodiče a tetičky, přátele, po zvědavce - "co nám po tom týdnu tak asi můžou ukázat". Nervozita opadla velmi rychle. S prvním tanečním krokem, s prvním tónem, prvním slovem. Byl to večer vítězů. Všichni museli překonat sami sebe. Tančilo se, zpívalo se, hrálo se, ukazovaly fotky. Bezmála tři hodiny. Improvizace v prostoru, prostor v improvizaci, prostor v nás, umění improvizovat nejen na jevišti - to je skoro životní filozofie. Děkujeme všem za podporu, za uznání, přijeďte zase. Děláme to hlavně s láskou. Nic jiného nás nemotivuje víc. Půlnoc 31. 7. 2005 ? začátek prázdnin. Bez ProART.

Program festivalu Praha / Divadlo Ponec, Husitská 24a

24. 7. ne 20:30h / TanzTheaterWien - Fake / Real Space (Rakousko)

Nejnovější projekt stálice rakouského tanečního divadla Liz King a jejího souboru o pocitech člověka - utečence - přistěhovalce. Kde je jeho domov? Co opustil a co nachází? "Jsem přesvědčená, že lidé, co mají sílu něco opustit, za sebou zanechat, mají i sílu něco nového začít." Pohybová a taneční zpověď lidí, co opustili a znovu začali. Příběhy opravdu ze života.

25. 7. po 20:30h / Já už tě nemám rád (CZ/Německo)

Nová produkce ProART, po Gabrielu Lionovi 2004 přichází Martin Dvořák s tanečním divadlem tentokrát podle povídky amerického romanopisce Josepha Hellera. Snaha o propojení tance a herectví pokračuje. Tančí: Alena Pajasová, Martin Dvořák, Lenka Kolářová, Petr Kolář. Hrají: Thomas Putensen (klavír), Tomáš Hřivnáč (bicí). "Často žijeme ve vztazích, o kterých víme, že je žít nechceme a sníme o takových, které žít nikdy nebudeme. Pomyslná hranice však napříč našim přesvědčením o opaku je velice tenká. Někdy stačí okamžik a sny se na pár vteřin spojí s realitou."

26. 7. út 20:30h / Berlín vyzývá Prahu (Německo/CZ)

Jazzová kapela Putensen Band z Německa na jevišti tváří v tvář Radce Fišarové a tanečníkům nezávislé české scény ve společné improvizované show. Jedinečná šance, poprvé a naposled. Sepjetí jazzové hudby, živého tance a zpěvu vyjímečné zpěvačky. Hrají: Thomas Putensen (klavír), Tomáš Hřivnáč (bicí), zpívá: Radka Fišarová, tančí: A. Pajasová, M. Vraný, M. Dvořák, L. Kolářová, K. Vlniešková, I. Bauer, E. Guillard, N. Kripas, E. Klimáčková a další.

27. 7. st 20: 30h / Květa Fialová: O duši a divadle

Legenda českého divadla a filmu, pozitivní člověk a žena milující vrásky v nezapomenutelném večeru plném vašich otázek, jejích odpovědí, myšlenek, hostů a smíchu.

28. 7. čt 20:30h / Jarin a Pipin (CZ)

Autorská pohybová klauniáda brněnského Divadla v7apůl - Kabinetu Múz. Nejprogresivnější a nejplodnější scéna z moravské metropole. "Ptáček vypadl z hnízda a idealistická žížala ho zachránila. Ptáček vyrostl v realistického ptáka, jehož jediný životní program je se nažrat. Žížala je žrádlo... ale prej to votom není. Prej se žížalám plní sny."

29. 7. pá 20:30h / Divadlo a tanec v 21. století

"Koncertní talkshow" pedagogů festivalu a jejich hostů. Mezi vašimi otázkami a jejich odpověďmi, ukáží to, co umí, nebo by měli umět. Večer, který nebude mít konce. Tak jako loni. Účinkují možná: M. Vraný, E. Guillard, M. Dvořák, K. Vlniešková, R. Fišarová, M. Guilhaumon, N. Kripas, E. Klimáčková

30. 7. so 20:30h / Happy Day Quintet (CZ)

Vokální skupina tradiční písně netradičně. Od Smetany po spirituál. Filip Sychra, Dita Hořínková, Marek Vávra, Diana Jechová Hořínková, Lenka Vávrová.

Searching project Martina Vraného

Premiéra Searching projektu Martina Vraného - týdenní intenzivní práce na tanečním představení.

31. 7. ne 18h / Improvizace v prostoru - Prostor v improvizaci

Tvůrčí projekt tance, herectví a zpěvu. Ukázky z workshopů festivalu. Závěr festivalu.

Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury, městské části Praha 3, Rakouského kulturního fóra a Česko-německého fondu budoucnosti.