ProART Festival 2009 / Bilance

Šestý ročník Festivalu ProART skončil velkým pozitivním ohlasem. Jeho organizátoři se opět posunuli dál. Blíže taneční Evropě. Na festivalu vyučovalo celkem 25 pedagogů z 9 světových zemí. Tradičně atmosférou odlišná města Brno i Praha správně umělecky rezonovala, počasí přálo, vedra střídal déšť, diváci spokojeně opouštěli divadla, studenti i lektoři zářili nad výsledky své týdenní práce.

Do Brna se letos přihlásilo rekordních téměř 120 účastníků. Velký progres a zájem jsme zaznamenali ze strany Taneční konzervatoře Brno, které byla nabídnuta řada stipendií,jež žáci bezezbytku využili a posunuli se na své taneční cestě o kus dál. Bohužel v Brně trvá malý zájem o herectví, což nás mrzí. Naopak výsledky opery stojí za zmínku. Účastníci operní mistrovské lekce Kateřiny Beranové překročili svůj vlastní stín. Jejich koncert stál opravdu zato. Škoda, že ho tolik tanečníků přešla bez povšimnutí. To jste ProART???!

Praha letos účastnický rekord nezaznamenala, nicméně 90 účastníků kurzů ostudou není. Naopak se nám podařilo přivést čtyři zahraniční taneční produkce, což je dosavadní maximum. Za „málo peněz, proto hrálo hodně muziky“ a my se z toho upřímně radujeme.

Stejně jako v minulém roce jsme odehrály dohromady 18 večerních představení tzv. doprovodného programu, 9 v Brně a 9 v Praze. Jeviště a hlediště brněnského CEDu praskaly ve švech a my se už teď musíme poohlížet po větším. Atmosféra sklepního prostoru je však nezaměnitelná. Naopak jsme navázali příjemnou spolupráci s brněnským divadlem Barka. Tradičně s velkým pozitivním ohlasem se setkaly zkušebny Národního divadla, kde probíhaly umělecké kurzy. Tvůrčí energie byla díky vysoce profesionálním a milým pedagogům úžasná a inspirativní.

V Praze jsme velmi vděčni za prostory Dejvického divadla – pro nás jednoznačně divadla roku – a Městské knihovny. Na těchto dvou již tradičních partnerstvích můžeme stavět i následující ročníky. Spousty nápadů a impulsů na zlepšení se nám pochopitelně neustále dostává a my už nyní připravujeme 7. ročník Festivalu ProART 2010. Těšíme se na vás.

Váš ProART

Pedagogové:

Tanec
Irene Bauer (A) – balet
Felix Dumeril (CH) – searching project
Miloš Galko (SK) – taneční a pohybové divadlo
Eran Gisin (IL) – contemporary Kibbutz
Mathieu Guilhaumon (F) – jazz
Nadia-Karine Hasa (F) – contemporary-modern
Tereza Indráková (CZ) – tanec pro děti
Misato Inoue (JAP) – modern - Limon
Kaori Ito (JAP) – modern – Cunnigham, Horton
Lenka Kolářová (CZ) – taichi
Veronika Kotlíková (CZ) – tanec pro děti
Eva Klimáčková (SK) – kontaktní Improvizace, contemporary
Vangelis Legakis (GR) – improvizace
Tereza Ondrová (CZ) – tanec pro děti
Vladislav Benito Šoltýs (SK) – yoga, contemporary
Katarina Vlniešková (SK) – modern – Limon
Gabriel Wong (MAL) – searching project, floorwork
Attila Zanin (A) – hip-hop
Hana Zanin (CZ) – tanec s a bez handicapu

Zpěv
Kateřina Beranová (CZ) – opera masterclasses
Eduard Klezla (CZ) – searching project pop

Herectví
Ilona Bára Šumná a Jiří Hájek (CZ) – searching project
Jakub Zindulka (CZ) – lekce herectví a searching project

Fotografie
Sejkot Roman (CZ) – fotoworkshop