REYNEK_RENAUD

Snění z Petrkova

Poetická divadelní inscenace ze života básníka Bohuslava Reynka a básnířky Suzanne Renaud

Autor, choreografie, režie: Martin Dvořák

Hudba: Beata Hlavenková

Výtvarný koncept: Adam Panáček

Asistent režie a choreografie: Klára Lidinská

Světla, zvuk: Vojtěch Kopta, Michal Sklenář

Foto: Oskar Stolín

Účinkují: Klára Trojanová, Martin Dvořák, Adam Panáček

Premiérová uvedení 2023:

20. 11. a 13. 12. PRAHA, Werichova vila

22. 11. BRNO, vila Loew Beer a 8. 12. BRNO, Káznice na Cejlu

Další z představení pracujících s tématem poezie a literatury. Navazuje na dramaturgickou linii započatou Blatným, Skácelem, Ortenem a Holanem. Představení je opět tvořeno na „tělo“ Werichovy vily a vily Loew Beer (Káznice na Cejlu. Text vychází z pramenů o životě manželky malíře a básníka Bohuslava Reynka Suzanne Renaud a jejich básnické tvorby. Jejich společný život na statku Petrkov na Vysočině vytváří hlavní inspirační zdroj našeho kusu. Poezie obou z nich a dramaticko-prozaický text Martina Dvořáka se stávají dějovou linií našeho multižánrového představení. Představení je uváděno ke stému výročí životního setkání těchto dvou mimořádných osobností české kultury v roce 1923.

Obsazení projektu: herečka Klára Trojanová, tanečník Martin Dvořák, výtvarník Adam Panáček v režii Martina Dvořáka. Autorkou hudby je Beata Hlavenková.

Komorní prostor Werichovy vily a vily Loew Beer v Brně resp. Káznice na Cejlu navozují atmosféru společného domova Reynka a Renaud na Vysočině v Petrkově. Rozdílnost povah, duševní světy obou, vzájemná inspirace, bolest ze ztráty domova ve Francii, vykořenění a život v nesvobodné zemi – to je několik z aspektů konceptu večera. 

Novým inscenačním prvkem bude výtvarné řešení inscenace, jehož autor je akademický malíř Adam Panáček. Reagujeme tak na výtvarnou rovinu Reynkovy tvroby. Scénář představení bude mísit prozaickou, dramatickou a poetickou rovinu. Vstřebává tak několik literárních forem, tanec, hudbu a výtvarnou složku. 

Za finanční podpory: st. m. Brna, Státního fondu kultury, Brno - střed a Nadace Život umělce