Program představení Brno / Festival ProART 2010

undefined

16. - 23. 7. 2010

CED – sklepní scéna Divadla Husa na provázku, Zelný trh 9
DBP – Divadlo Bolka Polívky, Jakubské nám. 5

16. 7. 20h CED (200Kč/120Kč/zdarma)

Lucie Ferenzová / O HOLČIČCE / Meet Factory, Praha
Inscenace podle knihy O holčičce, co si ráda hrála se sirkami kanadského spisovatele Gaétana Soucyho. Jednou ráno těsně před rozedněním dva bráchové zjistí, že táta vypustil bez varování duši. Venku začíná pršet, statek se noří do bláta a v kůlně je místo prken na rakev jenom Spravedlivý trest. Někdo bude muset dojít do vesnice. A někdo si bude muset ujasnit situaci v otázce vesmíru. Příběh o temných dětských tajemstvích, odhalování světa za hranicemi otcova panství a poznání, že všechno je jinak, než jsme si doteď mysleli.

Režie: Lucie Ferenzová
Hrají: Anita Krausová, Markéta Dvořáková, Kristýna Matějová a Jana Kozubková.

17. 7. 20h Divadlo Bolka Polívky (220Kč/140Kč/zdarma)

Martin Dvořák / GISELLE: Revenge ("…protože láska je věčná.") / Company ProART
Nesmrtelná story o lásce až za hrob. Moderní verze romantického baletu jako nadčasové taneční drama pro pět postav volně inspirované knihou Simona Mawera "Skleněný pokoj" a filmem "Dvě tváře jedné ženy" s Romy Schneider a Marcellem Mastroiannim v hlavních rolích. - Paralely a rozdíly lásky fyzické a metafyzické, pravdy a lži, snu a reality. Důsledky zrady, žárlivosti, smrti a odpuštění. Ale i pak to může mít pokračování. Láska až navěky.

Režie a choreografie: Martin Dvořák
Hudba: A. CH. Adam a Patrick Pulsinger
Kostýmy: Jindra Rychlá
Scéna: Martin Dvořák a Jindra Rychlá
Světelný design: Anna Marie Formánková a Filip Šamalík
Účinkují: Company ProART – Irene Bauer, Martin Dvořák, Lenka Kolářová, Petr Kolář a Mirka Prokešová

Inscenace je věnována památce zesnulé brněnské primabaleríny Soni Zejdové a její životní roli – Giselle.

18. 7. 20h Divadlo Bolka Polívky (220Kč /140Kč/zdarma)

Šárka Ondrišová / JABLKO / Elledanse, Bratislava (Slovensko) Tanečně-divadelní kus jedné z vůdčích osobností slovenského současného tanečního divadla. Jablko je autorskou syntézou tance, hudby a mluveného slova s využitím prvků fyzického divadla. Tematicky volně navazuje na inscenaci "Canto Hondo - hlboká pieseň o nej...". Sleduje další aspekty archetypů muže a ženy v zrcadle psychologie a mytologie. Vytváří skládačku kosmické hry protikladů, mozaiku jablka roztroušeného napříč dějinami vědomí i nevědomí. Průvodcem šesti postav v současnosti, v antice i v ráji, bude sám Všemohoucí.

Námět, režie a choreografie: Šárka Ondrišová
Dramaturgie a režijní spolupráce: Lucia Blašková
Hudba: Jozef Vlk
Scéna: Šárka Ondrišová a Marek Hollý
Kostýmy: Zuzana Hudeková
Účinkují: Csongor Kassai, Stanislava Vlčeková, Vladislav Šoltýs, Magdaléna Čaprdová, Emil Píš, Martina Lacová, Tomáš Nepšinský

19. 7. 20h CED (200Kč/120Kč)

Irena a Vojtěch Havlovi a ImProART
Tradiční festivalové setkání pedagogů tance v improvizované taneční jam session. Letos spolu s respektovanou hudební dvojicí – manžely Havlovými.

Účinkují: Henrik Kaalund (DK/D), Anna Schmidt (D), Vladislav Benito Šoltýs (SK), Martin Dvořák (CZ), Mirka Prokešová (CZ) a další

20. 7. 20h CED (200Kč/120Kč/zdarma)

Company ProART (CZ) / Romanov Dance (RUS): 1-2-3-4-SHORT PIECES
Komponovaný večer zahraničních choreografů Kaori Ito (Island of no Memories), Vangelise Legakise (Sweet Sea Echos), Martina Dvořáka (Mother Stood) a Ilji Romanova (Traces on Sand). Mother Stood – Taneční drama pro jedinou tanečnici-herečku Irenu Bauer, sólistku Baletu Linz. Ne vždy přináší narození dítěte jen příjemné povinnosti a euforii. Jsou případy, kdy matka musí za radost a štěstí "zaplatit". Tehdy se utíkáme k něčemu vyššímu, co nás přesáhne a spasí. Island of no Memories – Vedle "našeho světa" existuje ještě jiný. Tento jiný svět se jmenuje Isidora a je stejně velký jako ten náš. V mnoha směrech je úplně stejný jako ten náš. Ale hlavním rozdílem je, že na Isidoře si nikdo nic nepamatuje. Je to ostrov bez vzpomínek. Traces on Sand – duet ruského nadějného tanečníka a choreografa Ilji Romanova, který se inspiroval literárním dílem Antona Pavloviče Čechova Dáma s psíkem. Sweat Sea Echos - Vrací nás vzpomínky do přítomnosti? Jak tato přítomnost vytváří představitelnou budoucnost, ve které chceme žít?

Účinkují: Irene Bauer, Martin Dvořák, Mirka Prokešová, Petra Padriánová, Ilya Romanov, Olga Romanova a Marek Svobodník

21. 7. 20h Divadlo Bolka Polívky (240Kč/150Kč)

GalaProART: DANCEROADS
Galavečer domácích i zahraničních osobností současného tance a pedagogů festivalu ProART v ukázkách z vlastního repertoáru.

Účinkují: Irene Bauer (A), Felix Dumeril (CH), Henrik Kaalund (DK/D), Petra Padriánová (CZ), Lenka Růžičková (CZ), Jana Ryšlavá (CZ), Katka Vlniešková (SK), Anna Schmidt (D), Vladislav Benito Šoltýs (SK), Eric Trottier (CDN/D), Matthias Sperling (CDN/GB), special guest: Radka Fišarová (CZ)

22. 7. 20h Divadlo Bolka Polívky (240Kč/150Kč/zdarma)

Henrik Kaalund / YOUR MOVE / taneční searching projekt 2010
Letošní tzv. hledací projekt vedl zkušený tanečník a choreograf tvořící v Berlíně – Henrik Kaalund. Po několika mezinárodních angažmá ve velkých tanečních tělesech dnes působí jako nezávislý choreograf převážně v Německu. Tanečníky dnešního projektu seznámil s řadou nových tanečních, pohybových a choreografických technik a to v intenzivním týdenním pracovním procesu. Dnes stojí se svým výsledkem poprvé a zároveň naposledy na jevišti Divadla Bolka Polívky.

Felix Dumeril / SCHATTENSPIEL / T 4 2 Dance Projects, Bern (CH)
"Stínohra" - je humorný kus o malém světě tří bizarních postav, které tráví svůj život v surreálném kancelářském světě. Tady žijí své sny a doufají, že uniknou šedivé a nudné rutině a stereotypu. Jsou tyto obrazy zrcadlením myšlenek, tužeb, snů, projekce přítomnosti, nebo přece jen realita?

Koncept: Misato Inoue a Félix Duméril Choreografie: Félix Duméril (ve spolupráci s tanečníky) Tanec: Misato Inoue, Michaël Pascault, Félix Duméril

23. 7. 17h Divadlo Bolka Polívky (160Kč/90Kč)

IMPROVIZACE V PROSTORU
Galavečer studentů festivalu v ukázkách ze své týdenní práce v ateliérech.
Tanec:
Irene Bauer (A) – balet, Petra Padriánová (CZ) - klasický a neoklasický repertoár, Lenka Růžičková (CZ) – tanec pro děti, Jana Ryšlavá (CZ) – tanec pro děti a pro netanečníky, Katka Vlniešková (SK) – modern – Limon, Anna Schmidt (D) – contemporary – release, Vladislav Benito Šoltýs (SK) – jóga, contemporary floorwork, Eric Trottier (CDN/D) – modern repertory, partnering, Matthias Sperling (CDN/GB) – contemporary – Cunningham-Limon-release, improvisation
Zpěv:
Radka Fišarová (CZ) – pop, musical
Herectví:
Tomáš Pavčík (CZ) a Igor Dostálek (CZ) – commedia dell´arte
Fotografie:
Petr Francán (CZ)

23. 7. 20h Divadlo Bolka Polívky (220Kč/140Kč/zdarma)

Nikolas Adler / MALSTRÖM / Company ProART
Předpremiéra choreografie rakouského choreografa, žijícího a tvořícího ve Vídni. - Budeme vyprávět obyčejný příběh, na jehož začátku někdo jde. Jedna žena se vydává na dlouhou cestu spletivem svých myšlenek, do spirály úlomků viděného a prožitého. "Maelström" má být experiment, patologií vzpomínek.

Henrik Kaalund / DREA-ME / Video-Dance Solo, tančí: Anna Schmidt, Berlin (D)
DreaMe je o interakci mezi skutečnou a virtuální realitou. V DreaMe je tanečnice na jevišti i publikum konfrontováno s přemírou informací, stejně jako je to typické pro dnešní mediální společnost. Představení odráží individuální důsledky tohoto předávkování informacemi, často vedoucí k únikovému chování. Uniknout do virtuálních světů se zdá obzvláště lákavé, protože nám nabízejí možnost brát na sebe jiné identity, které pak můžeme využívat ke svému prospěchu. Pokud se jeden člověk dokáže vypořádat s nadbytkem informací a je schopen je rozlišovat na skutečné a virtuální, druhý na jeho místě selhává a kolabuje z přetížení. DreaMe osciluje mezi těmito dvěma póly.

Rezervace vstupenek na představení v Divadle Bolka Polívky na e-mailu: pokladna@bolek.cz či tel.: 542 214 903 , ostatní na brno@proart-festival.cz a tel.: 737 300 314

Účastníci worskopů mají podle počtu zaplacených kurzů možnost čerpat na vybraná představení vstupenky zdarma. Vybírat mohou z těch představení, kde je za cenou vstupenky napsáno /zdarma. Volné vstupenky si lze zarezervovat až během festivalu.

Program ke stažení v PDF. ZDE